کیفیت هوای تهران در وضعیت قابل قبول

کیفیت هوای تهران در وضعیت قابل قبول

آبیاری: بر طبق اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، کیفیت هوای پایتخت اکنون در وضعیت قابل قبول قرار دارد.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، بنا بر پیش بینی های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، باتوجه به ناپایداری جوی همراه با پراکندگی آلاینده ها طی ساعات گذشته، کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده قابل قبول قرار خواهد گرفت، بااینکه با افزایش ترافیک صبحگاهی تا حدودی بر میزان غلظت آلاینده ها افزوده خواهد شد.
در طول روز به تدریج بر میزان تندی باد افزوده خواهد شد که شرایط مناسب برای پراکندگی آلاینده ها را فراهم خواهد کرد، با اینحال احتمال گسیل موقت گردوخاک ناشی از وزش باد نسبتاً شدید در بعضی نواحی مستعد خصوصاً در مناطق جنوبی و جنوب غربی شهر تهران وجود خواهد داشت. ادامه وزش باد مؤثر تا ساعات پایانی پنجشنبه، از تجمع آلاینده ها جلوگیری خواهد کرد؛ هرچند افزایش نسبی ترافیک شامگاهی تا اواخر وقت پنجشنبه می تواند سبب افزایش غلظت ذرات معلق شده و کاهش نسبی کیفیت هوا در پاره ای از مناطق پرتردد دور از انتظار نخواهد بود.
در روز جمعه ۱۳ آبان، با کاهش تردد خودرو ها در روز تعطیل، از میزان غلظت آلاینده ها کاسته خواهد شد و برقراری وضعیت قابل قبول در بیشتر مناطق مورد انتظار خواهد بود. تضعیف ناپایداری جوی و کاهش تندی باد در طول روز پراکندگی آلاینده ها را محدود خواهدنمود. افزایش ترافیک شامگاهی و عدم وزش باد مؤثر تا اواخر وقت جمعه تا حدودی سبب افزایش غلظت ذرات معلق خواهد شد و کاهش کیفیت هوا در بعضی مناطق پرتردد پیش بینی می شود.
بر طبق اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، آلاینده شاخص اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۷۷ و کیفیت هوا در وضعیت قابل قبول است. آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۱۰۱ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس قرار داشت.
کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود؛ بر طبق این تقسیم بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا "پاک"، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا "قابل قبول (سالم) یا متوسط"، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا "ناسالم برای گروههای حساس"، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا "ناسالم برای همه گروه ها"، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا "بسیار ناسالم" و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا "خطرناک" است.
منبع:

1401/08/12
14:58:22
5.0 / 5
593
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد