بروزرسانی سیاهه انتشار آلودگی هوای تهران از نیمه اول سال آینده

بروزرسانی سیاهه انتشار آلودگی هوای تهران از نیمه اول سال آینده

به گزارش آبیاری، در سالهای اخیر برخی دیگر از آلاینده ها مانند ذرات معلق بیشتر از 10 میکرون و دی اکسیدنیتروژن در بعضی مقاطع تبدیل به آلاینده شاخص شده اند این در حالیست که سیاهه انتشار آلودگی هوای تهران برپایه اطلاعات سال 96 تهیه و در سال 98 انتشار یافته است. در این سیاهه بیشتر به ذرات معلق کمتر از 2.5 و کمتر به دیگر آلاینده ها توجه شده است به قول مدیر واحد مدل سازی و پیشبینی شرکت کنترل هوای تهران سیاهه انتشار آلودگی هوای تهران از نیمه اول سال آینده شروع می شود.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، موجودی، لیست یا سیاهه انتشار آلاینده های هوا، محاسبه میزان آلاینده های موجود در جو است. یک موجودی انتشار به طور معمول شامل کل انتشارات مربوط به یک یا چند گاز خاص گلخانه ای یا آلاینده های هوا است که منشاء آن در همه دسته های منبع در یک منطقه جغرافیایی خاص و در یک بازه زمانی مشخص است. به عبارتی سیاهه انتشار شامل مجموعه ای از داده ها است که انتشار آلایندگی تولیدی از منابع مختلف را به تفکیک مکانی و زمانی بیان می کند.

هدف از تولید سیاهه انتشار، کمی سازی مقادیر آلایندگی تولیدی از منابع مختلف، شناسایی، اهمیت سنجی و مقایسه منابع مختلف برای آلاینده های گوناگون، تولید مقادیر اولیه مورد نیاز برای مدلهای پراکنش آلودگی هوا و مدلهای عددی فتوشیمیایی بزرگ یا کوچک مقیاس، اجرا و اثرسنجی سناریوهای مختلف کاهش آلودگی هواست.

فاز اول پروژه محاسبات سیاهه انتشار آلایندگی شامل مونوکسید کربن (CO)، اکسیدهای نیتروژن (NOx)، هیدروکربن های آلی فرار (VOCs)، اکسیدهای گوگرد (SOx) و ذرات معلق (PM) است که نخستین نسخه از سیاهه انتشار در سال ۱۳۹۸ برای ۱۰ کلانشهر آلوده کشور همچون شهرهای تهران، مشهد، کرج، اصفهان، تبریز، شیراز، اراک، اهواز، قم و کرمانشاه تهیه شد.

حسین شهبازی در گفت و گو با ایسنا، درباره ی آخرین سیاهه انتشار شهر تهران اظهار داشت: آخرین سیاهه انتشار در سال ۹۸ انتشار یافته که برای سال پایه ۹۶ است. بطور معمول هر چهار تا پنج سال یک دفعه سیاهه انتشار را بروزرسانی می کنند و این به میزان تغییر و تحول در منابع آلاینده بستگی دارد.

وی باتوجه به اقدامات انجام شده برای تهیه سیاهه انتشار جدید اظهار داشت: برنامه ریزی های لازم و انجام اولویت بندی برای بروزرسانی سیاهه انتشار منابع آلاینده شهر تهران در حال انجام می باشد.

شهبازی درباره ی تدوین سیاهه انتشار جدید برای آلاینده های هوا اظهارکرد: تغییر و تحولات شایان توجهی در ماهیت منابع آلاینده شهر تهران رخ نداده است که منجر به دگرگونی سهم منابع آلاینده و از اولویت خارج شدن برخی راهکارهای کاهش آلودگی هوا شده باشد اما برنامه ریزی برای بروزرسانی سیاهه انتشار نیز می تواند صورت گیرد.

مدیر واحد مدل سازی و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، به موانع تهیه سیاهه انتشار جدید اشاره نمود و افزود: موانع بودجه ای و منابع همیشه وجود دارد که در سالهای اخیر نیز پررنگ تر شده است همین طور دسترسی به اطلاعات لازم برای تهیه سیاهه انتشار مشکل تر شده و گرفتن اطلاعات زمان برتر است.

وی توضیح داد: در سیاهه انتشار به حجم بسیار زیادی اطلاعات از منابع آلاینده مختلف از خودرویی تا صنایع و نیروگاه ها نیاز داریم. بدین جهت ممکنست به سبب اتفاقات سایبری و مواردی از این دست، در تهیه سیاهه انتشار جدید، پروتکلهای گرفتن اطلاعات سختگیرانه تر شده باشد، بنا بر این فرآیند گرفتن اطلاعات زمان بر خواهد شد البته این به عنوان احتمال است و هنوز اطلاعات دقیقی نداریم.

مدیر واحد مدل سازی و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران به مهم ترین تغییرات به وجود آمده در شهر تهران اشاره نمود و اظهار داشت: تغییر در ترکیب ناوگان خودرویی از مهم ترین تغییرات است. خودرو های درحال تردد به لحاظ سن و تکنولوژیهای جدید گرفتار تغییر و تحولاتی شده اند همین طور تعدادی خودرو از چرخه حمل و نقل حذف گردیده است.

وی ضمن اشاره به این تغییرات اظهار داشت: این تغییرات در میزان تولید آلودگی منابع آلاینده موثر بوده و بهتر است گام به گام با تغییرات جلو برویم و سیاهه انتشار را با شرایط فعلی تطبیق دهیم تا فاصله و شکاف ها میان منابع اطلاعاتی و واقعیت ها زیاد نشود.

شهبازی در آخر درباره ی زمان تهیه سیاهه انتشار جدید اظهار داشت: در نظر است تا به روز رسانی سیاهه انتشار شهر تهران از نیمه اول سال آتی شروع شود.
1401/08/16
10:15:03
5.0 / 5
674
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد