نفوذ سامانه جدید بارشی به ۲۹ استان

نفوذ سامانه جدید بارشی به ۲۹ استان

به گزارش آبیاری، سازمان هواشناسی کشور نسبت به نفوذ سامانه جدید بارشی به ۲۹ استان و افزایش ارتفاع موج در نواحی ساحلی ۱ تا ۱.۵ متر در فراساحل و تا ۲ متر در جنوب کشور اخطار داد.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی کشور با صدور اخطار زردرنگ از ادامه فعالیت سامانه بارشی و نفوذ سامانه جدید، بارش باران، رعدوبرق، در مناطق مستعد احتمال تگرک، در ارتفاعات و مناطق سردسیر بارش برف، وزش باد شدید موقتی در نواحی مستعد گردوخاک اطلاع داد.

این مخاطرات روز پنج شنبه ( ۱۹ آبان ماه) در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، گیلان، اردبیل، غرب مازندران، بوشهر، ایلام، خوزستان، لرستان، همدان، کردستان، کرمانشاه، زنجان، قزوین، البرز، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، غرب و شمال فارس، جنوب و غرب اصفهان و ارتفاعات و دامنه تهران و کرمان، روز جمعه (۲۰ آبان ماه) در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گیلان، مازندران، اردبیل، کردستان، زنجان، کرمانشاه، لرستان، خوزستان، ایلام، همدان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، همدان، نیمه شمالی فارس، بوشهر، نیمه غربی اصفهان، قم، قزوین، البرز و دامنه و ارتفاعات تهران دور از انتظار نیست.

این شرایط جوی روز شنبه ( ۲۱ آبان ماه) در اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، آذربایجان شرقی، زنجان، قزوین، ایلام، لرستان، همدان، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، بوشهر، نیمه شمالی فارس، اصفهان، یزد، خراسان جنوبی، تهران، قم، البرز و غرب و جنوب سمنان و روز یکشنبه (۲۲ آبان ماه) در مازندران، گلستان، ارتفاعات و دامنه نیمه شمالی کرمان، سمنان، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، خراسان رضوی، یزد و شمال و شرق اصفهان انتظار می رود.

براثر این مخاطرات احتمال لغزندگی جاده ها، اختلال در سفرهای بین شهری بخصوص در عبور از گذرگاه های کوهستانی، احتمال آبگرفتگی محدود و محلی، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه ها، احتمال تاخیر در پرواز و احتمال وارد شدن خسارت به صنعت کشاورزی وجود دارد.

سازمان هواشناسی برای کاهش صدمه احتمالی، احتیاط در سفرهای برون شهری، احتیاط در فعالیت کوه هنوردی و جابجایی عشایر کوچ رو، آمادگی زمستانی راهداری بخصوص در گردنه های مناطق سردسیر و احتیاط در قرار دادن نهاده های کشاورزی در فضای باز را سفارش می کند.

این سازمان با صدور هشدار زردرنگ دیگری از وزش باد همراه با افزایش ارتفاع موج در نواحی ساحلی ۱ تا ۱.۵ متر در فراساحل و تا ۲ متر از چهارشنبه (۱۸ آبان ماه) تا پنج شنبه ( ۱۹ آبان ماه) در نواحی غربی و مرکزی خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان های بوشهر و خوزستان اطلاع داد.

براثر این مخاطرات احتمال صدمه به تورهای صیادی و قفس ها، اختلال در تردد با قایق های تفریحی و شناورهای سبک و احتمال خسارت به تاسیسات دریایی وجود دارد.

سازمان هواشناسی محدودیت در سفرهای دریایی با شناورهای سبک و تمهیدات پیشگیرانه جهت دوری از خسارت در فعالیتهای دریایی را سفارش می کند.

به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، اخطار زردرنگ به معنای اینست که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

1401/08/19
11:30:36
5.0 / 5
549
تگها: آب , سفر , كشاورزی , هوا
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد