رییس سازمان محیط زیست خبر داد

رونمایی از نقشه ارزش گذاری اقتصادی محیط زیست در ۶ استان

رونمایی از نقشه ارزش گذاری اقتصادی محیط زیست در ۶ استان

آبیاری: به گزارش آبیاری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست از رونمایی نقشه ارزش گذاری اقتصادی محیط زیست در شش استان آگاهی داد و اظهار داشت: با بهره گیری از این نقشه هر صنعت یا بخشی که بخواهد فعالیت اقتصادی کنند، اگر به محیط زیست لطمه وارد سازد باید هزینه های کلانی را پرداخت کند.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، علی سلاجقه در حاشیه اختتامیه نمایشگاه بین المللی محیط زیست ضمن اشاره به ۷۴ شرکتی که در این نمایشگاه شرکت کردند، اظهار داشت: ما یک میثاق مشترک برای محیط زیست کشور داریم.

وی همین طور با اشاره به این که چین، آمریکا و هند ۸۰ درصد تولید گازهای گلخانه ای جهان را انجام می دهند، اظهار داشت: ایران در رده دهم تولید گازهای گلخانه ای قرار دارد. ایران باوجود تحریم های ظالمانه اهتمام کرده اقدامات مؤثری در زمینه ملی و بین المللی برای حفظ محیط زیست انجام دهد البته نقش شرکت های دانش بنیان دراین زمینه و بهره مندی از ظرفیت آنها بسیار دارای اهمیت بوده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با اشاره به این که اکوسیستم ما در آستانه ای است که مانند یک شیشه با یک تلنگر شکسته می شود، اظهار داشت: اگر کسی کوچک ترین خسارتی به محیط زیست وارد کند باید هزینه های زیادی بدهد و خسارت زیادی متحمل شود.

سلاجقه از رونمایی نقشه ارزش گذاری اقتصادی محیط زیست در شش استان آگاهی داد و اظهار داشت: با بهره گیری از این نقشه هر صنعت یا بخشی که بخواهد فعالیت اقتصادی کنند، اگر به محیط زیست لطمه وارد سازد باید هزینه های کلانی را پرداخت کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اشاره کرد: زیربنای توسعه و سلامت در کشور موضوعات محیط زیستی است و این مساله بسیار ویژه مورد توجه قرار گرفته است و برنامه های گسترده ای در این جهت داریم.

وی اضافه کرد: «پیروز» - توله یوز ایرانی - نقطه اتصال ایرانیان در سراسر دنیا شده است و این نشان میدهد محیط زیست ظرفیت های سرمایه اجتماعی زیادی دارد. چرخه تولید «پیروز» عالمانه و فناورانه بود و مستند کاملی به زودی دراین زمینه پخش می شود.

معاون رئیس جمهوری با تأکید بر آنکه هر زمانی از علم استفاده شده، موضوعات محیط زیستی پیشرفت کرده است، افزود: امروزه مباحث خشکسالی، کمبود آب و معضل گرد و خاک و آلودگی هوا با بهره گیری از فناوری قابل رفع است.
سلاجقه به وضعیت پسماند در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: حالا پسماند در سراوان با ۹۰ متر ارتفاع به کوه زباله تبدیل گشته که باید ساماندهی گردد.
وی درباره ی قانون هوای پاک نیز اظهارکرد: از دستگاهها خواستیم برای اجرای قانون هوای پاک در سال ۱۴۰۲ اعتباری را در نظر گیرند.
سلاجقه با اشاره به صندوق ملی محیط زیست اظهار داشت: مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد تومان در سالهای قبل در صندوق ملی محیط زیست جمع آوری شد اما در خدمت محیط زیست نبود. این مبلغ از یک سال قبل در اختیار سازمان محیط زیست قرار گرفت و برای محیط زیست هزینه شد. تعهد کرده ایم محیط زیست به دور از مسائل سیاسی به مسأله درجه یک کشور تبدیل گردد.
رییس سازمان محیط زیست در ادامه اظهار داشت: مدتی پیش از یکی از معادن کشور بازدید داشتم که حجم انبوهی از خاک را زیر و رو می کرد این در حالیست که بخش زیادی از محیط زیست منطقه لطمه دیده بود و گونه های جانوری خیلی از منطقه متواری شده بودند. با یک برآورد سرانگشتی می توان متوجه شد که ارزش اینگونه ها چقدر زیاد است؛ بطوریکه قیمت یک عدد از اینگونه های جانوری در ایران ۱۷ هزار دلار، پاکستان ۶۵ هزار دلار و اروپا ۱۱۰ هزار دلار است.
سلاجقه به کاپ ۲۷ اشاره نمود و اظهار داشت: دنیا به این سمت رفته که در سال ۲۰۲۶ مالیات کربن را در مرزها بگیرد و تا سال ۲۰۵۰ کربن را به صفر برساند.
وی اضافه کرد: قرار بود کشورهای توسعه یافته سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار به صندوق سبز واریز نمایند اما در مدت شش سال قبل فقط ۴۰ میلیارد دلار واریز شده است.
سلاجقه اشاره کرد: حالا دیگر زمان آلوده کردن محیط زیست و فرار گذشته است دیگر مردم به امضای تفاهم نامه و نشست قانع نمی شوند و می خواهند نتیجه را ببینند.
وی با اشاره به استقبال خوب صنعتگران از نمایشگاه محیط زیست اضافه کرد: صنایع اعلام نمودند که درحال گذر از مرحله سنتی به مرحله فناورانه هستند که عبور از آن مرحله، بطور قطع به حفظ محیط زیست کمک خواهدنمود. سازمان محیط زیست هم در بخش پایش مناطق چهارگانه مصمم است.

به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا در حاشیه بیستمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست از انیمیشن ها و تیزرهای محیط زیستی با حضور رییس سازمان صیانت از محیط زیست رونمایی گردید.

سلاجقه در حاشیه این رونمایی اظهار داشت: تلاقی محیط زیست، فناوری و فرهنگ بسیار دارای اهمیت است و نقطه عطفی جهت بهبود وضعیت محیط زیست شمرده می شود. امیدواریم با رونمایی های امروز در ابعاد مختلف فرهنگی بتوانیم محیط زیست را ارتقا دهیم.
1401/09/03
17:04:52
5.0 / 5
750
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد