شناسنامه دار کردن جزایر ایران به کجا رسید؟

شناسنامه دار کردن جزایر ایران به کجا رسید؟

آبیاری: به گزارش آبیاری، در حالیکه مالکیت ایران بر جزایر سه گانه هر چندوقت یک مرتبه از جانب کشورهای دیگر به چالش کشیده می شود، مدیرکل دفتر محافظت از زیست بوم ها و سواحل دریایی سازمان حفاظت محیط زیست از تداوم تلاش ها برای شناسنامه دار کردن جزایر جنوب کشور اطلاع داد و اظهار داشت: فاز اول تمام شده و فاز دوم آن هنوز در جریان است.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، در هفته دولت - مردادماه سالجاری - بود که مدیرکل دفتر محافظت از زیست بوم ها و سواحل دریایی سازمان حفاظت محیط زیست از تهیه شناسنامه برای مدیریت جزایر جنوب کشور اطلاع داد.
بیشتر بخوانید: شناسنامه دار شدن جزایر جنوبی کشور/ تهیه اطلس جنگل های حرّا

اکنون با گذشت سه ماه محمد طالبی متین در گفت و گو با ایسنا، درباره جزئیات شناسنامه دار کردن جزایر اظهار نمود: از اقدامات معاونت محیط زیست دریایی و تالاب ها بخصوص دفتر محافظت از زیست بوم ها و سواحل دریایی میتوان به مبحث مطالعه، تهیه نقشه پهنه بندی و شناسنامه جهت مدیریت زیست محیطی جزایر اشاره نمود.
مراحل شناسنامه دار کردن جزایر
طالبی متین به مراحل لازم برای انجام این اقدامات اشاره نمود و اظهار داشت: بعد از جمع آوری و احصای اطلاعات منطقه ای، توپوگرافی و مشخصات دسترسی، به عملیات میدانی تا عمق ۱۲ متر می پردازیم سپس نقشه های حاصل از مطالعات تهیه و در نهایت این نقشه ها روی هم گذاری و توان اکولوژیک منطقه جهت بارگذاری تعیین می شود. بدین ترتیب نقشه نهایی برای ما روشن می سازد که کدام قسمت از جزایر پتانسیل حفاظت بیشتر را دارد یا از لحاظ تنوع زیستی دارای اهمیت هستند و احتیاج به حفاظت دارند و این مطالعات در مدیریت محیط زیستی منطقه و اظهارنظر در مورد استقرار طرح های توسعه صنعتی در جزایر بسیار کارآمد است.

وی اظهار نمود: با عنایت به این که اغلب گونه ها و زیستگاه های حساس تا عمق ۱۲ متر حضور و گسترش دارند، این عمق برای ما بسیار حائز اهمیت می باشد.
تبعات عدم تهیه شناسنامه جزایر
مدیرکل دفتر محافظت از زیست بوم ها و سواحل دریایی سازمان حفاظت محیط زیست به تبعات عدم تهیه این نقشه ها و شناسنامه جزایر اشاره نمود و اظهار داشت: حالا ما با مبحث توسعه در جزایر مواجه هستیم و بنابراین ضروریست تا سرعت ما از توسعه صنعتی پیشی بگیرد چون که توسعه منتظر مطالعات نخواهد ماند و نمی توان بیش از حد صنایع را معطل مطالعات نگه داشت. در نتیجه نیاز داریم که به سرعت جزایری که توسعه در آنها رخ نداده است را شناسایی و مطالعات مدیریت زیست محیطی را انجام دهیم تا بتوانیم در زمان لازم بهترین تصمیمات را بگیریم.
شناسنامه دار کردن جزایر دو فاز است؟
وی اضافه کرد: مطالعات پارسال برای چهار جزیره هنگام، هرمز، ابوموسی و لارک مطالعات آغاز شد و امسال هم چهار جزیره سیری، هندورابی، فارور و بنی فارور در دستورکار قرار گرفته و امیدواریم تا آخر سال مالی به سرانجام برسند. این مطالعه درمابقی جزایر هم به تدریج و طی سالهای آتی صورت خواهد گرفت.
چالش های مسیر شناسنامه دار کردن جزایر
طالبی متین در انتها به چالش های موجود برای شناسنامه دار کردن جزایر اشاره نمود و اظهار داشت: برخی جزایر خالی از سکنه و در اختیار دستگاههای خاصی است. بعنوان نمونه جزیره سیری در اختیار شرکت نفت فلات قاره قرار دارد و باوجود حساسیت این مطالعات برای سازمان حفاظت محیط زیست، مشاهده می شود که به علت برخی ناهماهنگی ها و یا فقدان درک اهمیت مبحث از جانب دستگاه مربوطه، همکاری مناسبی با این سازمان صورت نمی پذیرد البته با پیگیری های انجام شده درحال رفع این مشکلات می باشیم.

منبع:

1401/09/21
15:42:14
5.0 / 5
629
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد