بحران نگران کننده تالاب صالحیه

بحران نگران کننده تالاب صالحیه

آبیاری: به گزارش آبیاری، البرز رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه تالاب صالحیه به یکی از کانون های گرد و غبار کشور تبدیل گشته است، اظهار داشت: اگر امروز فکری برای این بحران نکنیم ظرف چند سال آینده تهران و البرز قابل سکونت نخواهد بود.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، دکتر مهدی قربانی ضمن اشاره به وضعیت نامساعد تالاب صالحیه اظهار داشت: تالاب صالحیه در استان البرز به یکی از کانون های گرد و غبار داخلی تبدیل گشته است.

قربانی در مورد نقش دانشگاه در عرضه چاره برای مشکلات و مسائل زیست محیطی کشور، اضافه کرد: دانشکده منابع طبیعی در مورد مسئله تالاب صالحیه اخیراً نشستی سه ساعته با حضور ۷۰ عضو هیئت علمی و چند تن از مسؤلان استان برگزار کرد که یکی از خروجی های جلسه ایجاد دبیرخانه مدیریت جامع و پایدار محیط زیست و منابع طبیعی استان در دانشکده منابع طبیعی بود تا این دبیرخانه نسبت به احصا نیازهای دستگاههای اجرایی در حوزه خود اقدام نماید.

وی افزود: علاوه بر این با ارتباطی که مابین دانشکده منابع طبیعی و مجلس شورای اسلامی ایجاد شده، یک بیانیه در مورد وضعیت تالاب صالحیه تهیه و به ریاست مجلس شورای اسلامی تقدیم شده است و امیدواریم در مورد تالاب تصمیم مناسبی گرفته شود.

رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران تصریح کرد: دانشگاه با زبان نقادانه خود به نقد سازنده مسائل و عرضه چاره می پردازد و اقدامات اخیر هم در همین راستا صورت گرفته است.

قربانی ضمن اشاره به اهمیت ایجاد یک کارگروه مشترک برای تالاب صالحیه، اظهار داشت: وضعیت تالاب صالحیه یک بحران است و اگر امروز برای آن فکری نکنیم ظرف چند سال آینده البرز و تهران قابل سکونت نخواهد بود.

وی در انتها تاکید کرد: گرفتن ردیف اعتباری استانی و ملی برای مهار این بحران از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.
گفتنی است امروز علی سلاجقه معاون رئیس جمهور در دهمین جلسه ستاد ملی سیاستگذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گردوغبار، در مورد تأکیدات رئیس جمهور در ارتباط با محیط زیست با اشاره به اینکه یکی از درخواست های رئیس جمهور محترم در مسافرت به استان البرز، مرتفع ساختن مشکل تالاب صالحیه بود، خاطرنشان کرد: من در این منطقه چرای شتر را دیده ام و از آنجا بعنوان یک منبع برداشت استفاده می شود. برخی از مناطق ما به خاطر چرای دام حساس شده اند. در برخی از نقاط تنها بحث چرای دام اهلی مطرح نیست و چرای حیات وحش هم به شکلی مشکل بوجود می آورد.
1401/09/30
13:39:11
5.0 / 5
709
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد