کاهش غلطت آلاینده ها در تهران از فردا

کاهش غلطت آلاینده ها در تهران از فردا

آبیاری: شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران با اعلان اینکه کیفیت هوا در بامداد امروز، جمعه، در بیشتر مناطق پرتردد در محدوده ناسالم برای گروههای حساس قرار خواهد گرفت، اعلام نمود که ادامه ناپایداری جوی و بارش تا ساعات پایانی فردا، شنبه، سبب کاهش غلظت آلاینده ها خواهد شد و کیفیت هوا در بیشتر مناطق در وضعیت قابل قبول قرار خواهد گرفت.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، بنا بر پیش بینی های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران برای امروز، جمعه (دوم دی ماه)، باتوجه به عدم وزش باد مؤثر و انباشت آلاینده ها طی ساعات گذشته کیفیت هوا در بامداد امروز در بیشتر مناطق پرتردد در محدوده ناسالم برای گروههای حساس قرار خواهد گرفت.
به این ترتیب حاکمیت جو نسبتاً آرام در طول روز پراکندگی آلاینده ها را محدود خواهدنمود.
با توجه به عدم وزش باد مؤثر و افزایش ترافیک شامگاهی تا اواخر وقت جمعه افزایش غلظت آلاینده ها و برقراری وضعیت ناسالم برای گروههای حساس در بیشتر مناطق پرتردد پیش بینی می شود.
اما برای فردا، شنبه (سوم دی ماه)، با شکل گیری ناپایداری جوی تا حدودی از میزان غلظت آلاینده ها کاسته خواهد شد؛ هرچند افزایش ترافیک در بامداد اولین روز هفته و عدم وزش باد مؤثر افزایش غلظت آلاینده ها و برقراری وضعیت ناسالم برای گروههای حساس در بعضی مناطق پرتردد دور از انتظار نخواهد بود.
شرایط ناپایداری جوی و بارش در طول روز پراکندگی آلاینده ها را تسهیل خواهدنمود. ادامه ناپایداری جوی و بارش تا ساعات پایانی شنبه سبب کاهش غلظت آلاینده ها خواهد شد و کیفیت هوا در بیشتر مناطق در وضعیت قابل قبول قرار خواهد گرفت.
به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود که برمبنای آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروههای حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می گیرد. بر طبق این دسته بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناکست.
آنگونه که شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام نموده است آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۹۳ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت قابل قبول قرار داشت.
هم حالا شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۱۰۹ یعنی شرایط ناسالم برای گروههای حساس قرار دارد.
براین اساس، دستورالعمل احتیاطی صادره از طرف شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، مبتلایان به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان جزو گروه های حساس محسوب می شوند و باید کارهای طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند. فعالیت طولانی عبارت است از هرگونه فعالیت خارج از منزل که افراد بطور متناوب طی مدت چندین ساعت انجام می دهند و سبب می شود نفس کشیدن تاحدی مشکل تر از حالت طبیعی صورت بگیرد. کار کردن در باغچه، فعالیت شدید خارج از منزل مانند دویدن و... همچون این کارهاست.
منبع:

1401/10/02
18:54:57
5.0 / 5
637
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد