مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران:

از غذادهی به حیات وحش خودداری کنید

از غذادهی به حیات وحش خودداری کنید

آبیاری: به گزارش آبیاری، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران از شهروندان خواست از هرگونه تعلیف و غذادهی به حیات وحش بدون هماهنگی با محیط زیست و پاسگاه های محیط بانی اجتناب کنند.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، علیرضا مزینانی در بازدید بامداد امروز خود از منطقه حفاظت شده ورجین با اشاره به این که همزمان با بارش رحمت الهی و برف در ارتفاعات استان و کمبود علوفه برای حیات وحش، علوفه دهی زمستانه حیات وحش منطقه حفاظت شده ورجین توسط محیط بانان این منطقه به انجام می رسد، اضافه کرد: با توجه به این که در این شرایط احتمال نزدیک شدن حیات وحش به مناطق مسکونی وجود دارد، شهروندان از تغذیه و علوفه دهی به گونه های وحشی اجتناب کنند.
وی با اعلان اینکه باید همه ما در امر محافظت از حیات وحش برنامه ریزی بیشتری داشته باشیم، گفت: درصورتیکه شهروندی می خواهد به صورت داوطلبانه علوفه برای تغذیه حیات وحش در اختیار محیط زیست استان قرار دهد می تواند با رفتن به ادارات شهرستانی و اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران نسبت به تحویل علوفه اقدام نماید تا با هماهنگی لازم در مناطقی که بنا به نظر کارشناسان احتیاج به علوفه دهی دستی است، اقدامات لازم صورت گیرد.
مزینانی در ادامه سخنان خود با اشاره به این که همزمان با فصل سرما، برنامه ها و اقدامات حفاظتی برای صیانت از حیات وحش در مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان تهران بیشتر می شود، اضافه کرد: گشت، پایش و کنترل مناطق در فصل سرما به سبب احتمال افزایش حضور شکارچیان و سو استفاده متخلفان تشدید می شود.
وی با اخطار به متخلفان شکار و صید و متجاوزان به عرصه های طبیعی و مناطق حفاظت شده در استان تهران و خصوصاً منطقه حفاظت شده ورجین، اضافه کرد: محیط بانان و یگان حفاظت محیط زیست استان تهران با هر گونه تخلف شکار و آغاز به شکار و تعرض به عرصه های تحت مدیریت برخورد جدی و قانونی خواهند داشت.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران افزود: همینطور در فصل سرما امکان نزدیک شدن دیگر حیات وحش نظیر گربه سانان به مناطق مسکونی وجود دارد که از شهروندان درخواست می شود در صورت مشاهده از اقدامات خودسرانه اجتناب کنند و مبحث را بلافاصله به محیط زیست اطلاع دهند.
مزینانی در ادامه به مبحث مشاهده پلنگ در حاشیه شرق شهر تهران اشاره نمود و اظهار داشت: با توجه به این که مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان در حاشیه شهر تهران بوده و همینطور مناطق نظامی در این مناطق وجود دارند، مشاهده گونه های حیات وحش همچون پلنگ در این مناطق دور از ذهن نیست.
وی با اعلان اینکه بعد از اطلاع از مشاهده این حیوان در این منطقه، تیم های مجرب شامل دامپزشک، کارشناسان و محیط بانان با تجهیزات بیهوشی و زنده گیری به محل اعزام شدند، افزود: بعد از حدود 3 هفته رصد منطقه خوشبختانه پلنگ مورد نظر از محل یاد شده خارج و به زیستگاه خود در مناطق طبیعی استان بازگشته است.
مزینانی در انتها به برنامه این اداره کل برای سرشماری زمستانه حیات وحش استان تهران اشاره و اشاره کرد: سرشماری زمستانه حیات وحش جهت بررسی وضعیت چهارپایان پستاندار علف خوار و مطالعه در مورد موضوعات در ارتباط با حیات وحش و بررسی های لازم درحال انجام بوده و نتایج کیفی آن متعاقبا اعلام خواهد شد.
منبع:

1401/10/05
11:21:21
5.0 / 5
572
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد