بارش شدید برف و باران در ۹ استان

بارش شدید برف و باران در ۹ استان

به گزارش آبیاری، سازمان هواشناسی کشور نسبت به خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی براثر بارش شدید برف و باران در ۹ استان اخطار داد.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، سازمان هواشناسی کشور با صدور اخطار نارنجی رنگ نسبت به فعالیت سامانه با بارش شدید باران در مناطق جنوبی با رعد و برق و وزش باد شدید موقتی و احتمال تگرگ و در مناطق سردسیر بارش برف اخطار داد.

این وضعیت از اوایل وقت چهارشنبه (۱۴ دی ماه) تا اواخر وقت پنج شنبه (۱۵ دی ماه) در ایلام، لرستان، خوزستان، نیمه شمالی بوشهر، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، کرمانشاه و نیمه غربی اصفهان انتظار می رود.

براثر این مخاطرات احتمال خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی وجود دارد.

سازمان هواشناسی کشور زهکشی و پاکسازی مسیر آب باغات و مزارع با عنایت به وقوع بارش، خودداری از انجام آبیاری، محلول پاشی و سم پاشی با عنایت به وقوع بارش ها، انجام آبیاری در خاک های شور پس از وقوع باران یا برف به منظور آبشویی شوری از محیط ریشه، تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به مکانهای مسقف بخصوص صیفی جات، محافظت از مزارع و باغات در مقابل تگرگ، کنترل دما و رطوبت انبارها با عنایت به افزایش رطوبت، بسته نگهداشتن دریچه های گلخانه ها هنگام بارش جهت پیشگیری از خسارت بیماری های قارچی را سفارش می کند.

همچنین این سازمان خودداری از استفاده از آب باران برای دام ها، پاکسازی، تنظیم و کنترل دریچه های ورودی و خروجی آب استخرها، پیشگیری از ورود آب گل آلود به استخرها با عنایت به حجم بالای روان آب و سیلابی شدن رودخانه ها، خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات، توقف در حاشیه رودخانه‏ ها و مسیل‏ ها، عایق بندی و حفاظت از کندوها در مقابل بارش و تغذیه کمکی کلونی ها، عدم چرای دام در مراتع و انتقال دام ها به مکان سرپوشیده هنگام وقوع بارش و عدم تردد ماشین آلات کشاورزی روی مزارع را لازم می داند.

به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، در اخطار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیشبینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. اخطار نارنجی برای آماده باش دستگاههای مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود.
1401/10/12
18:13:52
5.0 / 5
750
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد