باران های سیل آسا در بعضی استانها

باران های سیل آسا در بعضی استانها

آبیاری: رییس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از تجربه دمای 23- درجه در سراب و وقوع باران های سیل آسا در جنوب کشورهمچنین تشدید کاهش دما آگاهی داد.صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا با توجه به ورود سامانه بارشی جدید به کشور و بارش در استانهای مختلف درباره ی بیشترین میزان بارندگی اظهار داشت: طی روزهای گذشته بیشترین میزان بارندگی در فیروزآباد استان فارس بیش از ۵۸ میلیمتر و شهرستان جم در استان بوشهر به میزان حدود ۵۵ میلیمتر ثبت شده است.

وی درباره ی سردترین نقاط کشور طی ۲۴ ساعت گذشته اظهار داشت: کمترین دما در سراب با ۲۳.۳ - درجه سانتیگراد ثبت گردید. دمای فیروزآباد (کوثر) استان اردبیل به ۲۱.۱- درجه سانتیگراد و تخته سلیمان در استان آذربایجان غربی به ۱۶- درجه سانتیگراد رسید. در بین مراکز استانها تبریز با دمای ۱۰.۴- درجه سانتیگراد و زنجان با دما ۱۰- درجه سانتیگراد سردترین مراکز استانهای کشور بودند.

رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با تأکید بر این که از فردا ( ۲۱ دی) بیشترین میزان کاهش دما در کشور رخ خواهد داد، اظهار داشت: امروز ( ۲۰ دی) استان هایی همچون خراسان رضوی ( مشهد) حدود ۷ درجه سانتیگراد، زنجان ۶ درجه سانتیگراد، البرز ۱۰ درجه سانتیگراد نسبت به روز گذشته کاهش دما را تجربه می کنند.

وی درباره ی میزان کاهش دما در کشور از فردا ( ۲۱ دی) اظهار داشت: کاهش دما در نقاط مختلف کشور متفاوت می باشد اما بیشترین میزان آن در استان خراسان رضوی به میزان ۱۲- درجه سانتیگراد و حتی کمتر از آن خواهد بود. در مناطق جنوبی کشور همچون جنوب کرمان، سیستان وبلوچستان، جنوب فارس و بخش هایی از هرمزگان نیز دما به زیر صفر می رسد و به سبب وجود صنعت کشاورزی در این مناطق، امکان سرمازدگی محصولات نیز وجود دارد.

ضیاییان اضافه کرد: فردا بیشترین میزان کاهش دما در کشور نسبت به روزهای گذشته رخ خواهد داد. نکته قابل توجه این است که استانهای شرقی و مرکزی بیشترین میزان کاهش دمای بین ۱۰ تا ۱۵ درجه نسبت به دمای فعلی را تجربه خواهند کرد اما استان هایی همچون تهران کاهش دمای شایان توجهی ندارند و تنها تا حدود ۴ درجه سنتیگراد کاهش دما برای آن پیش بینی می شود.

ضیاییان همین طور درباره ی بارندگی های امروز اظهار داشت: طی امروز در استانهای گیلان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، چهارمحال و بختیاری، غرب اصفهان، شمال فارس، شمال کهگیلویه و بویر احمد، غرب یزد و بخش هایی از استان کرمان بارش برف و در استان هایی همچون بوشهر، جنوب فارس، جنوب کرمان، شمال سیستان و بلوچستان و جنوب خراسان جنوبی بارش های شدیدی که منجر به سیلاب و آبگرفتگی معابر می شود دور از انتظار نیست.

وی همین طور درباره ی بارش برف طی فردا اظهار داشت: رش برف برای استان تهران پیش بینی می شود که می تواند سبب افزایش ترافیک شهری شود. در استانهای گیلان و بخش هایی از استانهای مرکزی و سیستان و بلوچستان بارش ها بصورت خفیف ادامه دارد و عمده بارش ها برای امروز رخ می دهد.

ضیاییان در آخر در پاسخ به این پرسش که آیا بارش های اخیر کم بارشی های پاییز را جبران کرده است یا خیر؟ اشاره کرد: از شروع مهرماه تا ۱۸ دی ماه نسبت به بلندمدت حدود۲۷ درصد کاهش بارندگی رخ داد اما میزان بارندگی ها از شروع دی ماه تا کنون حدود ۳ میلیمتر بیش تر از بلندمدت بوده است اما باتوجه به کمبود شدید بارش ها در فصل پاییز، این بارندگی ها کمبود بارش را جبران نکرده است. نکته قابل توجه این است که وضعیت در نقاط مختلف کشور متفاوت می باشد. نیمه شمالی نسبت به نیمه جنوبی بمراتب وضعیت بدتری دارد.

منبع:

1401/10/20
15:49:07
5.0 / 5
604
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد