رویای دیرینه خاموشی فلرها کی رنگ واقعیت می گیرد؟

رویای دیرینه خاموشی فلرها کی رنگ واقعیت می گیرد؟

آبیاری: آبیاری: خوزستان یکی از سرچشمه های مهم تولید گازهای گلخانه ای در ایران، سوزاندن گازهای همراه نفت می باشد که زیان های اقتصادی و مشکلات محیط زیستی مختلفی به همراه دارد. یکی از ابزارهای ایمنی و کنترل فشار در بیشتر فرآیندهای شیمیایی مانند پالایشگاه های نفت و گاز و مجتمع های پتروشیمی، شبکه رهاسازی گازها است که در آخرین قسمت این شبکه برج فلر قرار دارد. در این شبکه گازهای اضافی بعد از جمع آوری از واحدهای مختلف به سمت برج فلر فرستاده می شود تا سوخته شوند. حجم زیادی از این گازهایی که سوزانده می شوند، از ارزش سوختی و اقتصادی بالایی برخوردار می باشند و در بعضی موارد می توان از آنها به عنوان خوراک واحدهای مختلف استفاده نمود.سوزاندن این گازها در برج فلر علاوه بر ایجاد مشکلات زیست محیطی همچون آلودگی هوا، دود، صدا و بوی نامطبوع، هدر دادن منابع انرژی و اقتصادی می باشد و ازاین رو جمع آوری و تبدیل این گازها به یک محصول قابل استفاده می تواند از اهمیت بسیاری در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی و محیط زیست برخوردار باشد.

جمع آوری گازهای همراه، تبدیل ثروت به ثروت بیشتر است

دکتر مرتضی افقه اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز در گفت و گو با ایسنا در مورد اهمیت اجرای طرح های جمع آوری گازهای مشعل توسط شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب اظهار داشت: بحث جمع آوری گازهای مشعل و استفاده از آنها دارای اهمیتی است که همه بر آن واقف هستند و این مسئله موضوعی است که در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و... موثر است.

این اقتصاددان اظهار داشت: طبیعی است که هرچه بیشتر از منابعی که تا پیش از این سوزانده می شدند استفاده نماییم بطور قطع شاهد افزایش رفاه مردم و رشد تولید ملی و افزایش درآمدها خواهیم بود.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز بیان نمود: سال ها بحث پیشگیری از سوختن گازهای همراه یکی از دغدغه های اصلی مردم، فعالان محیط زیست و حتی مسؤلان حوزه نفت بود و خوشبختانه حالا شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با اجرای طرح هایی تلاش در جمع آوری این گازها، پیشگیری از سوختن آنها و تبدیل به خوراک برای واحدهای تولیدی را دارد.

دکتر افقه با اشاره به اینکه جمع آوری گازهای مشعل، ثروتی را که تا پیش از این فقط هوا را آلوده می کرد به ثروت بیشتری تبدیل می کند، اظهار داشت: حفظ منابع ملی، تبدیل آن به ثروت و همینطور پیشگیری از آلودگی محیط زیست مهم ترین دستاوردهایی هستند که اجرای طرح های جمع آوری گازهای همراه به دنبال دارد و ازاین رو باید سرعت اجرای این طرح ها افزایش یابد.

وی افزود: وزارت نفت و شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب باید اجرای این طرح ها را با عنایت به اهمیتی که در رشد اقتصادی، تولید داخل و همینطور ایجاد اشتغال دارند در اولویت برنامه های کاری خود قرار دهند. در سالهای بسیاری منابع ملی به هدر رفته است و محیط زندگی و تنفس مردم به خطر افتاده است اما حالا وقت آن است که اجرای طرح های جمع آوری گازهای همراه در اولویت قرار گیرد.

این اقتصاددان با اشاره به اینکه اهمیت اجرای طرح های جمع آوری گازهای همراه اظهرمن الشمس است، خاطرنشان کرد: هر نوع استفاده ای از این گازها که سوزانده می شوند، می تواند به ایجاد اشتغال برای جوانان کمک نماید. همینطور نقشی بسیار موثری در ایجاد ارزش افزوده، رشد تولید ملی و تولید ثروت خواهد داشت. با استفاده از این منابع شاهد کاهش فقر و نابرابری خواهیم بود و این عوامل هم خود بر کاهش مشکلات اجتماعی و ناهنجاری های اجتماعی و... موثر هستند.

وی افزود: استفاده از ثروت گازهای همراه به جای سوزاندن، فقط به حوزه اقتصاد مرتبط نیست بلکه منافع زنجیره ای را به دنبال خواهد داشت که در همه حوزه های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، محیط زیست و... اثرگذار می باشد.کاهش توان زیست پذیری با فعالیت فلرهای نفتی

همچنین محمد درویش رئیس کمیته محیط زیست در کرسی سلامت اجتماعی یونسکو و فعال محیط زیست در گفت و گو با ایسنا در مورد اهمیت اجرای طرح های جمع آوری گازهای همراه و فلرها نفتی در حفظ محیط زیست اظهار داشت: مشعل های نفتی و فلرهایی که طی سالیان بسیار در مناطق نفت خیز فعال بوده اند علاوه بر گرمتر کردن دمای هوا و همینطور آلودگی محیط زیست، توان زیست پذیری در منطقه را هم کم می کنند. این فلرها همینطور مشکلات جدی را برای پرندگان ایجاد می کنند.

وی با اشاره به اینکه اجرای طرح های جمع آوری گازهای همراه سبب حفظ سرمایه های کشور می شود که تا پیش از این هدر می رفت، اضافه کرد: باید از این سرمایه ها به بهترین شکل بهره برد و اجرای این طرح ها می تواند علاوه بر حفظ محیط زیست به تولید ثروت از این سرمایه ها کمک نماید.

رئیس کمیته محیط زیست در کرسی سلامت اجتماعی یونسکو اظهار داشت: نباید به سادگی اجازه داده شود تا با فعالیت فلرها، گاز که یک سرمایه ملی است به سادگی به هدر برود. میلیاردها دلار ارزش سرمایه ای این گازهایی است که توسط فلرها و مشعل ها سوزانده می شود و در صورتیکه طرح های جمع آوری اجرایی شوند بطور قطع می توانند به حفظ این سرمایه ها بسیار کمک کنند.

این فعال محیط زیست ضمن اشاره به بحث مشکل کمبود گاز در کشور اظهار داشت: اگر بحث کمبود گاز در این شرایط آب و هوایی در کشور مطرح می شود، اجرای طرح های جمع آوری گازهای همراه و مهار فلرها می تواند راهکار بسیار خوبی باشد تا علاوه بر حفظ محیط زیست و سرمایه های کشور، مشکلات را در بحث کمبود گاز هم حل نماییم.

درویش افزود: اجرای این طرح ها سبب افزایش توان زیست پذیری می شود. به این علت اجرای این طرح ها باید در اولویت قرار گیرد و دولت ها باید به این مسئله توجه جدی داشته باشند و نباید این مسئله را به تعویق بیندازند.

روند کُند اجرای پروژه های جمع آوری گازهای همراه

سید کریم حسینی نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت و گو با ایسنا، با انتقاد از روند کند اجرای پروژه های جمع آوری گازهای همراه و فلرهای نفتی اظهار نمود: الزاماتی در این حوزه وجود دارد و با عنایت به این الزامات، نمایندگان مجلس خوزستان وزارت نفت را مکلف به اجرای این پروژه ها کرده اند.

وی اضافه کرد: تاکیدات لازم برای تسریع در روند اجرای پروژه های جمع آوری گازهای مشعل به وزیر نفت شده است و شخص ایشان هم قول هایی را در این خصوص داده است تا شاهد اجرای این طرح ها باشیم.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به آلودگی هوا در کلانشهرهای کشور همچون اهواز اظهار داشت: آلودگی فلرهای نفتی در این روزها و سال ها مشکلات گوناگونی را برای مردم به وجود آورده است که انتظار داریم بحث جمع آوری گازهای همراه به صورت جدی تری اجرایی و در اولویت وزارت نفت قرار بگیرد.

حسینی اظهار داشت: همینطور باردیگر در مورد این که حالا روند اجرای پروژه های جمع آوری فلرهای نفتی در خوزستان به کندی درحال پیش رفتن است به وزیر نفت تذکر خواهیم داد تا شاهد سرعت بخشیدن به اجرای این طرح ها باشیم.

وی با اشاره به اینکه بهره برداری از طرح های جمع آوری گازهای همراه نفت بر اقتصاد نفت اثرگذاری بسیار خوبی دارد، افزود: اجرای این طرح ها علاوه بر اثرگذاری مستقیم بر بهبود وضعیت هوا، محیط زیست و کاهش آلودگی، مستقیما در خلق ثروت و همینطور ایجاد اشتغال و تأمین خوراک واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی هم اثرگذار می باشد.رویای پیشگیری از سوختن گازهای مشعل به حقیقت تبدیل می شود

همچنین محمود امین نژاد مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: قرارداد یک میلیارد و ۱۰۹ میلیون دلاری طرح «بهسازی و راه اندازی تاسیسات جمع آوری گازهای مشعل» در شرق کارون سال ۱۳۹۷ میان هلدینگ خلیج فارس و شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب امضا و از جانب شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس از مهرماه ۱۳۹۸ فعال شد.

وی اضافه کرد: با اجرای این طرح ضمن خاموش شدن مشعل های منطقه و پیشگیری از سوزاندن ثروت و حفظ محیط زیست، خوراک این پالایشگاه افزون بر تثبیت، افزایش خواهد یافت. پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس در آن روزها بعنوان بزرگ ترین تاسیسات جمع آوری و فرآورش گازهای همراه نفت ایران با پیشرفت مناسبی مراحل پایانی تکمیل شدن را پشت سر می گذاشت و تجربه موفقی برای تحقق رویای ۱۱۰ ساله صنعت نفت برای پیشگیری از سوخت گازهای مشعل محسوب می شد.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس اظهار داشت: طرح بهسازی و راه اندازی تاسیسات جمع آوری گازهای مشعل در پهنه چهار استان خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و قسمتی از استان فارس شامل ۲۷ پروژه فرعی و ۶ پروژه مشترک است؛ ۲۷ پروژه طرح در سه گروه جای گرفته اند که شامل ۵ پروژه در زمینه پیش تراکم تزریق گاز، ۱۰ پروژه جمع آوری گازهای مشعل و ۱۲ پروژه بهسازی تاسیسات هستند. در این طرح در مجموع حدود ۳۰۰ کیلومتر خط لوله راه اندازی می شود.

امین نژاد افزود: طراحی مفهومی طرح بهسازی و راه اندازی تاسیسات جمع آوری گازهای مشعل قبل از فعال شدن قرارداد و طراحی مطالعات مهندسی پایه هم از مهرماه سال ۹۸ آغاز و به علت گستردگی پروژه و تغییراتی که در طول اجرای طراحی از جانب شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب به وجود آمد، اندکی زمان بر شد. در این پروژه طراحی مهندسی پایه از جانب یک شرکت ایرانی انجام و بیشتر از ۱۰ هزار نقشه و مدارک مهندسی تهیه شد و مورد تایید مناطق نفت خیز جنوب قرار گرفت.

وی اضافه کرد: تمامی مراحل اجرایی طرح بهسازی و راه اندازی تاسیسات جمع آوری گازهای مشعل همچون تایید اسناد مناقصه، برآورد قیمت مناقصه ها، انتخاب پیمانکاران، بازگشایی پاکات مناقصه ها در کمیته مشترک مدیریت JMC (کارگروهی متشکل از چهار نماینده از شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس و چهار نماینده از شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب) تصویب شده است. شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس در این طرح «مجری و سرمایه گذار» و مناطق نفت خیز جنوب «صاحب کار» است.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس اظهار داشت: در ابتدای اجرای طرح، ۲۷ پروژه راهبردی تدوین شده، اولویت بندی شدند. ازاین رو ابتدا پنج پروژه پیش تراکم شامل پیش تراکم ۹۰۰، پیش تراکم ۱۰۰۰، بازگردانی پازنان، تزریق گاز گچساران و تزریق گاز بی بی حکیمه به انضمام پروژه های برق رسانی آنها در برنامه اجرا قرار گرفتند. این پنج پروژه، پروژه هایی بودند که به لحاظ سرمایه گذاری، کمترین سرمایه اما بیشترین اثرگذاری را بر تأمین خوراک پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس داشتند، چونکه تا حدودی از جانب مناطق نفت خیز جنوب پیش رفته بودند؛ برآورد اولیه سرمایه موردنیاز این پروژه ها نزدیک به ۱۳۰ تا ۱۴۰ میلیون یورو بود.

امین نژاد افزود: سه پروژه پیش تراکم ۹۰۰، پیش تراکم ۱۰۰۰ و تزریق گاز گچساران به همراه سه پست برق در کنار هم سال جاری به بهره برداری می رسند که با بهره برداری از هر پروژه به ترتیب حدود ۹۰۰ میلیون فوت مکعب گاز در روز، ۳۵۰ میلیون فوت مکعب گاز در روز و ۱۷۰ میلیون فوت مکعب گاز در روز به خوراک پالایشگاه بیدبلند افزوده می شود. همینطور پروژه بازگردانی پازنان در ۶ ماهه نخست سال آینده (۱۴۰۲) به بهره برداری می رسد و پست برق ۴۰۰ کیلوولت که جزو بزرگ ترین پست های برق کشور است اوایل سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

وی خاطرنشان کرد: خوراک پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس با تکمیل پروژه های اولویت نخست، بیشتر از یک میلیارد فوت مکعب خواهد شد. پروژه های جمع آوری گازهای مشعل شامل رگ سفید، آغاجاری ۱، ۲، ۳، ۴، ۵، مارون ۳، ۵ و رامشیر و پازنان است. تمامی این پروژه ها به پیمانکارها واگذار شده است که پیشرفت های متفاوتی دارند و در این گروه، بالاترین پیشرفت ۵۰ درصد است.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس اظهار نمود: قرارداد اجرای طرح بهسازی و راه اندازی تاسیسات جمع آوری گازهای مشعل که از مهر ۹۸ به امضا رسید باید در ۴۲ ماه به پایان می رسید، اما به علت تخصیص نیافتن تسهیلات ارزی از جانب صندوق توسعه ملی اجرای این طرح با شتاب پیش نرفت. پس از طریق اندازی پالایشگاه بید بلند خلیج فارس و تثبیت شرایط بهره برداری و امکان فروش محصولات از اواسط سال ۱۴۰۰، تأمین منابع ارزی و ریالی از جانب پالایشگاه انجام شد و اجرای طرح جمع آوری گازهای مشعل در وضع مناسبی قرار گرفت.

امین نژاد افزود: همه تجهیزات و تمامی پیمانکاران انتخاب شده در خلال فرایند مناقصه طرح بهسازی و راه اندازی تاسیسات جمع آوری گازهای مشعل، ایرانی هستند و همه تجهیزات و اقلام موردنیاز از جانب سازندگان ایرانی تأمین می شود. قرار است این طرح تا پایان دولت سیزدهم در سال ۱۴۰۴ تکمیل شود اما زیرپروژه های این طرح در طول این چهار سال به مرور وارد مدار می شوند. الان ۵ هزار نفر در این پروژه ها به صورت مستقیم و غیرمستقیم مشغول به کارند که عمدتا از نیروهای بومی هستند.

وی اضافه کرد: شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس اجرای طرح بهسازی و راه اندازی تاسیسات جمع آوری گازهای مشعل را با وجود آنکه تأمین ۷۰۰ میلیون دلار سرمایه مورد نیاز این طرح از جانب صندوق توسعه ملی میسر نشد، متوقف نکرد و به کمک منابع مالی هلدینگ خلیج فارس و خود شرکت و تسهیلات بانکی این طرح را پیش برد، به صورتی که الان از یک میلیارد و ۱۰۹ میلیون دلار سرمایه مورد نیاز طرح، ۸۷۰ میلیون یورو فعال و قراردادها با ۱۹ پیمانکار EPCC، ۱۰ مشاور و ۵ قرارداد خرید منعقد و بالغ بر ۲۸۰ میلیون یورو در پروژه منابع مالی تزریق شده و مجموع پیشرفت طرح ۳۲ درصد است که با تکمیل این طرح خوراک گاز پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس به ۲ میلیارد فوت مکعب در روز خواهد رسید و رویای پیشگیری از سوختن گازهای مشعل به حقیقت تبدیل می شود.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس با اشاره به اینکه با اجرای طرح بهسازی و راه اندازی تاسیسات جمع آوری گازهای مشعل، روزانه ۶۰۰ میلیون فوت مکعب گاز جمع آوری می شود، اظهار داشت: از این میزان ۴۹۰ میلیون فوت مکعب مستقیم به پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس می رود و مازاد آن از راه پروژه های بهسازی از جانب مناطق نفت خیز جنوب در اختیار ذی نفعان دیگر قرار می گیرد.

امین نژاد تصریح کرد: بیدبلند خلیج فارس با آغاز طرح بهسازی و راه اندازی تأسیسات جمع آوری گازهای مشعل به دنبال مطرح کردن این طرح محیط زیستی در جهان است. هر چهار سال یک مرتبه کنوانسیون های محیط زیست برگزار می گردد و کشورهای صنعتی جهان تعهدهایی برای کاهش گازهای گلخانه ای می دهند. ایران هم در کنوانسیون پاریس متعهد به کاهش گازهای گلخانه ای شده است. اجرای این طرح به تنهایی ۹۸ درصد سهم نفت و گاز در تعهد ایران در کنوانسیون پاریس را در قسمت نفت و گاز پوشش می دهد و این مورد نشان دهنده اهمیت بالای پروژه به لحاظ محیط زیستی است.

طرح های عظیمی برای جمع آوری گازهای همراه فعال هستند

در این خصوص افشین آریا مجری طرح جمع آوری گازهای همراه در شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در گفت و گو با ایسنا در مورد اجرای این طرح اظهار نمود: در بحث جمع آوری گازهای همراه هم اکنون دو بسته پروژه با دو سرمایه گذار در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب فعال است که یکی با سرمایه گذاری پتروشیمی مارون و دیگری با سرمایه گذاری شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس که زیرمجموعه هلدینگ خلیج فارس است، فعال می باشند.

وی با اشاره به اینکه طرح های عظیمی برای جمع آوری گازهای همراه فعال می باشند، اضافه کرد: بسته بیدبلند خلیج فارس شامل قراردادی با ۲۸ پروژه اصلی با ظرفیت ابتدایی ۱.۱ میلیارد دلار است و الان اعتبار قرارداد از این سقف هم فراتر رفته است. طبق قراردادی که میان شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و بیدبلند خلیج فارس وجود دارد، ۴۰۱ میلیون فوت مکعب گاز پس از اجرای طرح جمع آوری خواهد شد.

مجری طرح جمع آوری گازهای همراه در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب اظهار داشت: این پروژه عظیم جمع آوری گازهای همراه که توسط شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس اجرا می گردد از مارون ۳ شروع می شود و تا حوزه گچساران ادامه دارد.

آریا افزود: زمان اجرای این قرارداد ۳ سال و نیم بود و پایان فروردین ماه ۱۴۰۲ زمان اتمام آن فرا می رسد اما بیدبلند خلیج فارس درخواست تمدید قرارداد را داشته است چونکه با عنایت به شرایطی که در دو سال قبل در بحث کرونا وجود داشت شرایط این طرح ها هم تحت تأثیر قرار گرفت و با تاخیر مواجه گردید. این عامل سبب شد تا کارهای مطالعاتی، مهندسی، بازدیدها و... به تعویق بیفتد و ازاین رو حالا تقاضا برای تمدید مدت زمان قرارداد وجود دارد.

وی اضافه کرد: خوشبختانه از نظر مالی بیشتر از ۸۵ تا ۹۰ درصد از کل طرح قرارداد بسته شده است. در این حوزه ۲۱ قرارداد EPC منعقد شده است و برای ۵ یا ۶ پروژه باقی مانده هم تغییراتی داریم که بعد از اعمال تغییرات و تکمیل مطالعات، ظرف ۳ تا ۴ ماه آینده مناقصات این پروژه ها هم برگزار خواهند شد.

مجری طرح جمع آوری گازهای همراه در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب اظهار داشت: پیشرفت کلی این طرح توسط شرکت پالایش گاز بیدبلندخلیج فارس حدود ۳۵ درصد است که شامل طرح های اجرا شده، در دست اجرا و حتی اجرا نشده است. در این حوزه اگر فقط طرح های اجرا شده را ملاک قرار دهیم بیشتر از ۴۳ درصد پیشرفت در اجرای این طرح ها وجود دارد. در این طرح پروژه های با پیشرفت بالای ۹۵ درصد هم وجود دارد که قول داده ایم تا آخر سال آنها را به اتمام برسانیم و وارد مدار بهره برداری نماییم.۳۳ میلیون تن گاز گلخانه ای در سال جمع آوری می شود

آریا اظهار داشت: پروژه جمع آوری گازهای همراه توسط شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس، یکی از بزرگترین پروژه های جمع آوری گازهای همراه می باشد که علاوه بر خلق ثروت بسیار خوبی که به دنبال دارد، با جمع آوری بیشتر از ۴۰۱ میلیون فوت مکعب گاز که روی فلر می سوزد به حفظ و سلامت محیط زیست هم کمک شایانی می کند. با اجرای این طرح و حذف سوختن این حجم گاز توسط فلرها، ۳۳ میلیون تن گاز گلخانه ای در سال جمع آوری می شود.

وی با اشاره به اینکه با اجرای کامل طرح های جمع آوری گازهای همراه بیشتر از ۵ هزار نفر مشغول به کار خواهند شد، اظهار داشت: در طرح های در دست اجرا برای بحث جمع آوری گازهای همراه به صورت مستقیم هم اکنون ۳ هزار و ۵۶۰ نفر مشغول به کار هستند. در این پروژه ها با توجه فعالیت و روند پیشرفت کار به افراد شاغل افزوده می شود و اشتغالزایی این طرح ها با پیشرفت اجرای طرح بیشتر می شود.

مجری طرح جمع آوری گازهای همراه در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در مورد اجرای طرح جمع آوری گازهای همراه توسط پتروشیمی مارون اظهار داشت: این بسته شامل ۷ پروژه اجرایی و یک پروژه مطالعاتی است. پروژه مطالعاتی این طرح تا حدودی پیش رفته اما به علت تحریم ها حالا متوقف شده است. در بحث اجرا از ۷ پروژه تابحال ۴ پروژه واگذار شده است. مدت زمان این قرارداد به صورت کلی ۳۰ ماهه بود اما زمان آن به اتمام رسیده و الان درخواست تمدید ۳۰ ماه دیگر شده است.

آریا افزود: این ۴ پروژه ای که تابحال واگذار شده اند در سطوح مختلف پیشرفت هستند. این طرح ها شامل تعویض ۳۵ کیلومتر خط لوله گاز ترش از اهواز ۲ به زیلایی، تعویض شبکه خطوط لوله مارون، بهسازی و بهسوزی مشعل های شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون و تعویض کمپرسورهای مرحله چهارم ۶ ایستگاه اهواز ۳، ۴، ۵ و مارون ۱، ۲ و ۶ است. ۳ پروژه دیگر هم وجود دارد که در ادامه اقدامات لازم برای واگذاری و اجرای آنها اجرا می گردد.

وی خاطرنشان کرد: گستره فعالیت پتروشیمی مارون در بحث اجرای طرح جمع آوری گازهای همراه در حوزه کارون و شهر اهواز است با اجرای طرح های در دست اقدام شاهد وضعیت بسیار خوبی در بحث بهبود شرایط محیط زیستی خواهیم بود. در این حوزه پیشرفت کل پروژه حدود ۴۲ درصد است که بعضی از طرح ها بالای ۸۰ درصد پیشرفت دارند و برخی پیشرفت کمتری دارند.

مجری طرح جمع آوری گازهای همراه در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب تصریح کرد: با اجرای طرح جمع آوری گازهای همراه در شرکت پتروشیمی مارون، ۵۳۵ هزار تن گاز در سال از راه بهسازی خطوط و همینطور بهسازی و بهسوزی مشعل ها جمع آوری می شود که البته گاز جدیدی نیست و از قِبل بالا رفتن پایداری ماشین آلات و تجهیزات به دست می آید.

به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، سابقه اجرای طرح جمع آوری گازهای همراه میدان های نفتی در شرکت ملی نفت ایران به سال ۱۳۴۹ همزمان با تاسیس شرکت ملی گاز ایران مربوط می شود. حتی میتوان دلیل اولیه ایجاد شرکت ملی گاز ایران را جمع آوری گازهای همراهی دانست که در میدان های تحت مدیریت شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب سوزانده می شد.

جمع آوری گازهای همراه و خاموشی فلرهای نفتی بحثی است که از مطالبات سالهای دور مناطق نفت خیز همچون استان خوزستان است و به ثمر رساندن آن می تواند به بهبود شرایط آب و هوایی این استان و همینطور خلق ثروت و اشتغال کمک نماید. موضوعی که شاید با عنایت به شرایط اقتصادی، زیست محیطی و همینطور مسائلی که در بحث کمبود گاز و کمبود خوراک واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی وجود دارد، باید به صورت جدی در دستور کار قرار بگیرد.

با توجه به ارزش اقتصادی گازهای مشعل و منافع غیرمستقیمی که از جمع آوری این گازها حاصل می شود، کشورهای مختلف در این عرصه سرمایه گذاری هایی انجام داده و توانسته اند تا حدودی از حجم گازهای مشعل خود بکاهند. این که رویای دور جمع آوری گازهای همراه و خاموشی فلرهای نفتی چه زمانی به حقیقت تبدیل می شود؟ سوالی است که شاید گذر زمان بتواند پاسخ آنرا به ما بدهد.

گزارش: شایان حاجی نجف - خبرنگار ایسنا
1401/11/04
14:05:35
5.0 / 5
415
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد