مشاهده و ثبت پلنگ ایرانی برای نخستین بار در دره پلنگی منطقه شکارممنوع ژرف

مشاهده و ثبت پلنگ ایرانی برای نخستین بار در دره پلنگی منطقه شکارممنوع ژرف

آبیاری: خراسان رضوی رییس اداره محیط زیست فریمان از مشاهده و ثبت پلنگ ایرانی برای نخستین بار در دره پلنگی منطقه شکارممنوع ژرف این شهرستان آگاهی داد.جواد ستوده در گفت و گو با ایسنا اشاره کرد: بامداد امروز محیط بانان این شهرستان حین گشت و کنترل منطقه موفق به مشاهده و ثبت یک قلاده پلنگ در دره پلنگی منطقه شکارممنوع ژرف شدند.

رئیس اداره محیط زیست فریمان اظهار داشت: برای حفاظت بیش از گونه های جانوری وحشی تا حالا چندین کلاس آموزشی برای اهالی روستاهای حاشیه منطقه شکارممنوع که در مجاورت حیات وحش قرار دارند، برگزار شده است.

وی با اعلان اینکه تمام تلاش خودرا در صیانت از پلنگ ایرانی، اینگونه جانوری نادر و در خطر انقراض به کار گرفته ایم، اضافه کرد: منطقه ای که این قلاده پلنگ مشاهده شده، مرز ۲ منطقه شکارممنوع کلیلاق و ژرف و مشترک با شهرستان های تربت حیدریه، فریمان، زاوه و تربت جام است.

ستوده عنوان کرد: منطقه شکارممنوع ژرف شهرستان فریمان با شرایط جغرافیایی جلگه ای و کوهستانی، مکان مناسبی برای زیستگاه های حیوانات وحشی به شمار می رود؛ مکانی که گونه های جانوری قوچ و میش وحشی در آن به وفور مشاهده می شود و می تواند یکی از ذخیره گاه های مهم گونه های جانوری در استان و کشور محسوب شود.

وی اشاره کرد: گونه های خیلی از جمله کل و بز، قوچ و میش، پلنگ، گراز، گرگ و روباه را در این منطقه شکارممنوع می توان مشاهده نمود. پوشش گیاهی منطقه هم بیش از گونه های درخچه ای و بوته ای است.

ستوده همین طور با اعلان اینکه منطقه شکارممنوع کلیلاق در شهرستان فریمان قابلیت ارتقا به پارک ملی را داراست، اضافه کرد: منطقه شکارممنوع کلیلاق از جاذبه های گردشگری شهرستان فریمان از توابع خراسان رضوی است. این منطقه شکارممنوع ۴۱ هکتار وسعت دارد که ۷۳ هکتار آن در زمینه شهرستان های فریمان و تربت جام و زاوه قرار گرفته و در فاصله ۲۵ کیلومتری شهرستان فریمان جای گرفته است.

وی اضافه کرد: هرچند پارینه در منطقه کلیلاق مشاهده یک قلاده پلنگ ماده به همراه توله هایش گزارش شد اما این برای نخستین بار است که یک قلاده پلنگ در منطقه دره پلنگی شکارممنوع ژرف مشاهده و ثبت می شود.

رئیس اداره محیط زیست فریمان عنوان کرد: باتوجه به نقش تکمیل کننده گوشت خواران در چرخه زیستی و غذایی، حضور گوشت خوارانی همچون پلنگ از جنبه اکولوژیکی برای منطقه بسیار باارزش است.

وی در ادامه اظهار داشت: باتوجه به برودت شدید هوا در دی سال جاری و بروز دمای منفی ۲۸ درجه، برای جلوگیری از حضور حیوانات در سطح روستاها اطلاع رسانی های لازم جهت مدیریت صحیح پسماندهای روستایی توسط دهیاری ها انجام شد.

ستوده با اعلان اینکه در طول این مدت با همت نیکوکاران ۲۰۰۰ کیلوگرم علوفه در محیط زیست فریمان توزیع شد، عنوان کرد: به همین دلیل کارکنان یگان حفاظت محیط زیست فریمان در منطقه کلیلاق میان برف ها مبادرت به توزیع دان و علوفه برای حیات وحش و پرندگان کردند. ۲۰۰۰ کیلوگرم علوفه هم برای تغذیه حیات وحش و مدتی پیش ۱۵۰۰ کیلوگرم علوفه خشک و مقدار ۹۰ کیلوگرم گندم برای تغذیه حیات وحش توزیع شد.

رئیس اداره محیط زیست فریمان تاکید کرد: برای حفاظت بیش از گونه های جانوری نیازمند همکاری و حمایت شهروندان هستیم.

وی با اعلان اینکه از حضور این قلاده پلنگ عکس برداری و مستندنگاری شده است، اظهار داشت: از شهروندان تقاضا شده در صورت مشاهده پلنگ در ارتفاعات بلافاصله با اداره حفاظت محیط زیست شهرستان و یا با شماره ۱۵۴۰ تماس بگیرند.
1401/11/18
10:35:25
5.0 / 5
563
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد