جداسازی و ذخیره سازی نمونه بافت جنسی و سلول های کوشکی

جداسازی و ذخیره سازی نمونه بافت جنسی و سلول های کوشکی

آبیاری: به گزارش آبیاری، مدیر کل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: انجماد بافت جنسی و جداسازی سلول از بافت جنسی و پوست کوشکی (یوزپلنگ نر مرکز تکثیر در اسارت توران) برای ذخیره سازی در بانک سلول های انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی کشور موفقیت آمیز بود.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، پس از تلف شدن «کوشکی» به سبب کهولت سن، از بافت جنسی و پوست آن بلافاصله مطابق پروتکلهای استاندارد جهانی، نمونه برداری شد و برای ذخیره سازی و تولید رده سلولی به مرکز ملی ذخایرژنتیکی کشور انتقال یافت. حالا بعد از گذشت سه هفته و انجام آزمایشات و بررسی های لازم، زیست پذیری سلول ها تائید شد و نمونه های بافت و سلول جهت استفاده های احتمالی آتی منجمد و ذخیره شدند.

محمد مدادی در این زمینه اظهار داشت: ذخیره سلولی گونه های در معرض خطر و خصوصاً بحرانی همچون روش های حفاظتی خارج زیستگاهی برای اهداف پژوهشی و احیا در دنیا مورد توجه بوده و در کشور نیز با بهره گیری از ظرفیت های موجود لازم است.

وی اضافه کرد: این اقدام در امتداد تفاهمنامه و همکاری دوجانبه دفتر با مرکز ملی ذخایر ژنتیکی کشور به عنوان مرجع راه اندازی بانک سلولی حیات وحش و گونه های در معرض تهدید انجام پذیرفت. توافقات برای اقدام مشابه برای حداقل ۲۰ گونه در معرض تهدید با همکاری ادارات کل استان و مراکز استانی جهاد دانشگاهی با محوریت و مدیریت مرکز ملی ذخایر ژنتیکی انجام گرفته است و به زودی با ابلاغ شیوه نامه های لازم عملیاتی خواهد شد.

مدیر کل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی افزود: در همین راستا بلافاصله بعد از تلف شدن ناگوار «پیروز»، نمونه برداری موفقی از آن هم انجام شد و برای حفظ ذخیره ژنی آن به مرکز ملی ذخایر ژنتیکی کشور منتقل شد.

آذربایجانی - رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران- درباره ی این مساله اظهار داشت: ماموریت محوری این مرکز در حفظ و صیانت منابع ژنتیکی راهبردی کشور در زمینه های تنوع زیستی، صنعت و حیات وحش به پشتوانه استقرار استانداردها و ظرفیت های سخت افزاری و نرم افزاری مناسب وارد مرحله جدیدی از ارتقای اقتدار علمی کشور جهت حفظ و صیانت از این ثروت های ملی شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، آذربایجانی در آخر اشاره کرد: تفاهمنامه راهبردی بین این مرکز و سازمان حفاظت محیط زیست با تجمیع ظرفیت های ساختاری و عملیاتی دو سازمان، جهش بزرگی در راه اندازی یک سامانه پاسخ سریع جهت ذخیره نمونه های سلولی و ژنتیکی از گونه های در معرض انقراض حیات وحش در کشور است که امسال علاوه بر« کوشکی» موارد موفقیت آمیز دیگری درباب سایر جانوران در معرض خطر انقراض انجام شده است. توسعه این اقدامات برای اهداف پژوهشی و پروژه احیای منابع ژنتیکی گام آتی دو سازمان برای معکوس کردن روند از دست رفتن منایع ژنتیکی کشور است.

منبع:

1401/12/11
14:27:31
5.0 / 5
503
تگها: محیط زیست
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد