لزوم تولید علم در زمینه محیط زیست

لزوم تولید علم در زمینه محیط زیست

به گزارش آبیاری، معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تاکید بر ارزش و به کارگیری زبان فارسی در زمینه های مختلف محیط زیستی اظهار داشت: زبان شناسی محیط زیستی به تعبیر ساده بدنبال نقد ساده اشکال مختلف تولیدات زبانی است که در امتداد تخریب محیط زیست هستند و امیدواریم این علم زمینه گفتمان مناسب در حوزه محیط زیست را فراهم آورد.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، نورالله مرادی در همایش ملی زبان و محیط زیست اظهار نمود: زبان، بعنوان یک موجود زنده و پویا و خاصیت ارتباطی بسیار مورد تاکید است و بعنوان یکی از مولفه های مهم هویتی قلمداد می شود. پس از جغرافیا، دین و فرهنگ، زبان مهم ترین مولفه هویت یک کشور به حساب می آید.

وی ادامه داد: مولفه های مهم مردمی سازی، اقتصاد و ارزشگذاری محیط زیست نیاز به پژوهش و شناخت گروه هدف دارد. مقام معظم رهبری به گسترش زبان تاکید داشتند و فرمایشات بسیاری داشتند و بر بسط و گسترش زبان فارسی هشدار دادند.

معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: زبان فارسی از ظرفیت های بسیار بالایی برخوردار می باشد. در گذشته زبان، جغرافیای علمی جهانی زبان فارسی بوده. از شبه قاره تا ماوراء النهر، زبان فارسی بدون این که تحمیل شود به اقوام ساکن در آن نقاط، به زبان رایج در این مناطق تبدیل گشته بود و شعر و مباحثی درباره ی دارو و... به زبان فارسی تالیف شده است.

وی ادامه داد: در عصر جدید ضرورت تبدیل زبان علم به زبان فارسی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و مقام معظم رهبری نیز تاکید دارند که برای توسعه زبان فارسی باید در حوزه علم و تحقیقات به زبان فارسی تولید شود. تحقق این امر با هشدارهای مکرری که در همین جلسات اتفاق می افتد اهمیت خودرا پیدا می کند. عرصه محیط زیست علمی است و تولید علم در این عرصه یکی از الزامات است.

معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: زبان شناسی محیط زیست مسئله بسیار مهم و جدیدی است و سابقه این مورد در کشور کم است. زبان شناسی محیط زیستی به تعبیر ساده به دنبال نقد ساده اشکال مختلف تولیدات زبانی است که در جهت تخریب محیط زیست هستند و امیدواریم این علم زمینه گفتمان مناسب در زمینه محیط زیست را فراهم آورد.

مرادی در انتها تشریح کرد: فرهنگستان زبان فارسی بعنوان نهادی که در خلق واژه های فارسی پیشگام بوده ابزارهایی را فراهم نمایند که دستگاههای اجرایی، فارسی پاکیزه و توجه به زبان فارسی را در دستور کار خود قردر دهند و فرهنگستان زبان اگر جوایزی را فراهم نمایند که دستگاه ها زبان فارسی را حفظ کنند و به آنها ارائه دهند، کمک بزرگی در زمینه پاسداشت زبان فارسی خواهند کرد.

منبع:

1401/12/16
14:07:10
5.0 / 5
597
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد