مشاهده ۱۸ فرد یوزپلنگ آسیایی امسال

مشاهده ۱۸ فرد یوزپلنگ آسیایی امسال

آبیاری: به گزارش آبیاری، مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست درباره ی تعداد یوزهای مشاهده شده در سال 1401 اظهار داشت: در طول امسال شش فرد یوز ماده با 10 توله و دو فرد یوز نر ثبت کرده ایم.غلامرضا ابدالی در گفت و گو با ایسنا، درباره ی آخرین وضعیت یوزهای مشاهده شده در منطقه حفاظت شده توران اظهار داشت: در طول امسال شش فرد یوز ماده با ۱۰ توله و دو فرد یوز نر ثبت کرده ایم.

وی درباره ی جنسیت توله یوزها اضافه کرد: جنسیت توله ها معین نیست چونکه از فاصله دور رصد شده اند. نسبت به سالهای قبل آمارهای بهتر و خوبی درباره ی مشاهده یوزهای جدید داشته ایم.
آخرین وضعیت «توران» و «آذر»
مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست درباره ی آخرین وضعیت «توران» و «آذر» نیز اظهار داشت: حالا این دو توله یوز ماده در پارک ملی توران حضور دارند و حالشان خوب است.

وی با اشاره به تفاوت وضعیت «توران» و «آذر» نسبت با «پیروز» توضیح داد: زمانی که این دو توله یوز ماده تحویل سازمان حفاظت محیط زیست داده شدند حدودا دو هفته کنار یوز مادر بودند و از شیر او تغذیه کرده بودند. بدین جهت نسبت به «پیروز» که شیر مادر را نخورده بود بنیه قوی تری دارند. این دو توله نسبت به سن مشابه پیروز سرحال تر هستند و مشکلات «پیروز» مانند مسائل گوارشی را ندارند.

ابدالی درباره ی وضعیت تغذیه این دو توله اظهارکرد: حالا هر دو توله گوشتخوار هستند البته درکنار آن از مکمل ها نیز تغذیه می کنند.
«ایران» حامله می شود؟
وی درباره ی وضعیت حاملگی ایران اشاره کرد: وضعیت ایران هم خوب است اما فعلا سونوگرافی حاملگی برای او انجام نشده است.
همکاری وزارت راه و شهرسازی با سازمان حفاظت محیط زیست
مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست درباره ی آخرین رایزنی های سازمان با وزارت راه و شهرسازی توضیح داد: وزارت راه کاملا با ما هم راه است که امیدواریم اقدامات مشترکی را که برای ایمن سازی جاده ها انجام می دهیم به نتیجه رسد.

وی درباره ی این اقدامات مشترک توضیح داد: فنس کشی قسمتی از جاده ها و نصب تابلوهای هشداردهنده از برنامه های ما است همین طور تامین روشنایی حاشیه جاده از دیگر برنامه ها است چونکه با روشن بودن محل گذر یوز هم یوزپلنگ ها متوجه خطر و هم رانندگان متوجه حضور یوزها شوند.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست افزود: پیامک هایی نیز با محتوای «به زیستگاه یوزپلنگ آسیایی نزدیک می شوید. آرام و با احتیاط رانندگی کنید» هنگام عبور رانندگان از مسیرهای حضور یوز ارسال می شود.

ابدالی در آخر درباره ی اقدامات انجام شده اظهار داشت: قسمتی از جاده ها قبلا فنس کشی و تابلوها نیز کار گذاشته شده بودند. برای سایر قسمت ها هم در حال انجام اقدامات لازم هستیم.

منبع:

1401/12/20
12:31:33
5.0 / 5
475
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد