درج نام ۵۹۲ واحد متخلف در فهرست صنایع آلاینده استان تهران

درج نام ۵۹۲ واحد متخلف در فهرست صنایع آلاینده استان تهران

به گزارش آبیاری، معاون محیط زیست انسانی استان تهران اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱ با پیگیری های محیط زیست، دو واحد بازیافت نخاله های ساختمانی (آوار) با ظرفیت ۱۲۵۰۰۰۰ تن در سال در گود آبعلی به بهره برداری رسید و همینطور ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرستان قدس افتتاح شد.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، زهره عبادتی در تشریح مهم ترین اقدامات معاونت محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران درسال ۱۴۰۱ عنوان کرد: در حوزه مدیریت پسماندها در سال گذشته، رویکرد این معاونت تقویت اقتصاد سبز با واردات و صادرات پسماند بود که حدود ۹۰۶۷ تن واردات و ۱۶۲۶ تن صادرات پسماند صورت گرفت و از این مقدار حدود ۷۶/۷ درصد واردات را پسماندهای مشمول الحاقیه ۸ یعنی خطرناک، که باتری های فرسوده را شامل می شد و ۲۴/۹۲ واردات را پسماندهای غیرخطرناک برای تغذیه واحدهای بازیافت تشکیل دادند.
وی ضمن اشاره به تایید نهایی طرح های جامع مدیریت پسماند شهرهای استان و حوضه آبریز توسط وزارت کشور و ابلاغ آن برای تدوین طرح های تفصیلی مربوطه باتوجه به پیگیری های محیط زیست، اضافه کرد: انجام مطالعات مکان یابی محل جدید دفع پسماندهای کلانشهر تهران هم یکی دیگر از موضوع هایی بود که از جانب این معاونت در دستور کار قرار گرفت و این مهم در دست بررسی و پیگیری جدی قرار دارد.
معاون محیط زیست انسانی محیط زیست استان تهران در ادامه با اشاره به اینکه پارسال به طور میانگین روزانه حدود ۳۵۰۰۰ تن پسماندهای عمرانی و ساختمانی در استان تولید شد، خاطرنشان کرد: از این مقدار، ۸۳/۱۸ درصد خاک مخلوط با قابلیت بازیافت و تبدیل به شن و ماسه بوده و همه آنها در سطح استان بازیافت می شد اما متاسفانه مشکل عمده در ارتباط با ۱۷/۸۸ درصد باقیمانده آن است که در چارچوب نخاله احتیاج به مدیریت جدی دارد.
عبادتی اظهار داشت: هم اکنون بخش عمده نخاله های ساختمانی تولیدی تهران به گود آبعلی در شرق تهران منتقل می شود و به علت پر شدن این محل، عملاً تبدیل به کوهی بزرگ از نخاله ها شده است.
وی با انتقاد از این که به صورت غیر رسمی و توسط افراد و پیمانکاران سودجو، روزانه مقادیر قابل توجهی از نخاله ها در حاشیه راه ها، بزرگراه ها و اراضی کشاورزی تخلیه می شوند، تصریح کرد: ادامه این روند علاوه بر مغایرت های قانونی، تبدیل شدن به کانون های انتشار گرد و غبار و تغییر کاربری اراضی کشاورزی، سبب ایجاد آلودگی بصری و منظر هم شده است که امید می رود متولیان در سال پیش رو، مدیریت نخاله های ساختمانی را در اولویت قرار دهند.
معاون محیط زیست انسانی استان تهران همینطور ضمن اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه پایش، اضافه کرد: نصب و راه اندازی ایستگاه سنجش آلاینده های هوا در شهرستان قدس در سال ۱۴۰۱ و ثبت تمامی جایگاه های عرضه سوخت استان در سامانه جامع محیط زیست کشور همچون این اقدامات بود.
وی با اشاره به اینکه گشت و پایش مستمر روزانه و شبانه صنایع و مراکز خدماتی بخصوص در روزهای سرد سال و همزمان با افزایش آلودگی هوا از دیگر موضوعات مورد پیگیری از جانب این معاونت بود، عنوان کرد: در سال ۱۴۰۱ حدود ۶۵۶۳ واحد تحت پایش قرار گرفته اند و از این تعداد به ۲۴۰۲ واحد اخطاریه زیست محیطی ابلاغ گردید.
عبادتی افزود: تعداد مراکز آلاینده شامل واحدهای صنعتی و خدماتی که بعد از صدور اخطاریه های زیست محیطی اقدام مثبتی برای رفع آلودگی واحد تحت مدیریت انجام نداده بودند، ۵۹۲ مورد بود که این واحدها بعد از بررسی مدارک و مستندات و برگزاری ۳ جلسه کمیته صنایع آلاینده احصاء و در لیست مراکز آلاینده استان تهران ثبت و مشمول پرداخت عوارض سبز به منظور جبران خسارات زیست محیطی شدند.
او همینطور ۶۴ مورد بازدید و نظارت بر عملکرد مراکز معاینه فنی را از دیگر اقدامات انجام شده برشمرد و خاطرنشان کرد: تعداد ایستگاه های پایش آلودگی هوای تهران ۲۸ ایستگاه است که در خلال سال ۱۴۰۱، ۱۰۲ مرحله پایش شده اند.
عبادتی همینطور اضافه کرد: اجبار تمامی واحدهای مشمول، به منظور عرضه خوداظهاری در پایش، مطابق تبصره ۴ ماده ۱۱ قانون هوای پاک برای پیشگیری و کنترل آلودگی های زیست محیطی از دیگر موضوعات مورد پیگیری بود؛ بطوریکه در سال ۱۴۰۱، حدود ۵۲۰۰ مورد خوداظهاری انجام شده است.
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران ضمن اشاره به اقدامات این معاونت در قسمت آزمایشگاهی پارسال اظهار داشت: تعداد نمونه سنجش شده در لابراتوار اداره کل حدود ۱۹۳۰ مورد بوده، همینطور در سال ۱۴۰۱ تعداد لابراتوار های معتمد فعال سازمان به ۸۲ واحد در سطح استان رسید وتعداد مجوزهای صادره بمنظور ارتقاء، تمدید و صدور گواهینامه لابراتوار های معتمد هم ۶۸ مورد بوده است.1402/01/08
18:54:34
5.0 / 5
329
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد