11 نکته در رابطه با زیستگاهی به قدمت کره زمین

11 نکته در رابطه با زیستگاهی به قدمت کره زمین

به گزارش آبیاری، در اقلیم غالبا خشک و نیمه خشک کشور که میزان تبخیر به صورت متوسط بیشتر از ۱۰ برابر بارش است، انتظار می رود که تالاب های بسیار کمی شکل بگیرد اما پرشیب بودن ایران که یکی از کوهستانی ترین کشورهای جهان به حساب می آید، برخورداری از هزاران کیلومتر سواحل دریایی آب های گرم در جنوب و معتدل در شمال، وجود پهنه های وسیع بیابانی با خاک های شور و بالاخره موقعیت عرض جغرافیایی سبب شده که ایران جزو کشورهای دارای بیشترین تنوع تالاب ها در جهان باشد.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، بر اساس اطلاعات سازمان حفاظت محیط زیست، حیات روی زمین وابسته به آب است. تالاب ها موجودات زنده طبیعی و حیاتی هستند که باید برای تداوم حیات بشر و تنوع عظیمی از جانوران و گیاهانی که در این زیستگاه منحصربه فرد زیست می کنند از آنها حفاظت شود. تالاب ها محل اتصال خشکی و آب هستند و قدمت آنها نزدیک به قدمت کره زمین است و ماوای بخشی از غنی ترین تنوع زیستی روی زمین هستند. به سبب اهمیت تالاب ها به ۱۱ نکته از صحبت های ریحانه پرهیزگار - رئیس گروه اکولوژی تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست - اشاره می کنیم:

* تالاب ها در فصل مشترک اکوسیستم های خشکی و آبی شکل می گیرند و می توانند خصوصیت های هر دو اکوسیستم را داشته و در عین حال از خصوصیت های منحصر به فرد خود هم برخوردار باشند.

* چنین محیط های انتقالی بین خشکی و آب، حاوی خیلی از بیوتوپ های مختلف ( سطحی با شرایط یکنواخت زیست محیطی است که جایگاهی را برای محل زندگی مجموعه ی ویژه ای از گیاهان و حیوانات فراهم می کند) است که در آن جمعیت های مهم موجودات زنده نقش های کلیدی را در شبکه های غذایی ایفا می کنند.

* ازاین رو تالاب ها از تنوع زیستی بالایی برخوردار می باشند و زیستگاه خیلی از گونه های شاخص اکولوژیک و اقتصادی محسوب می شوند.

* انواع مختلفی از تالاب ها از مناطق ساحلی شور، مصب ها و حتی صخره های مرجانی گرفته تا مناطق داخلی سرزمین نظیر رودخانه ها، مرداب ها و دریاچه ها وجود دارند.

* تالاب ها همیشه نقش مهمی در زندگی انسان ها ایفا کرده اند. این اکوسیستم ها همچون مولدترین اکوسیستم های جهان به شمار می آیند که با جنگل های بارانی قابل مقایسه هستند.

* تالاب ها نقش های حیاتی دیگری دارند که کمتر مشهود است. بعنوان مثال اکسیژن تولید، کربن ذخیره و چرخه نیتروژن را کامل می کنند ازاین رو در حالیکه تنها شش درصد از سطح زمین را پوشش می دهند، خدمات اکوسیستمی نسبتاً زیادی را هم عرضه می دهند که برای رفاه اجتماعی و اقتصادی مردم سودمند هستند و محیط زیست آنها را حفاظت می کنند.

بیشتر بخوانید: پوشش ۶ درصد از سطح زمین با مولدترین اکوسیستم های جهان

* همانطور که در طول زمان آگاهی از خدمات و ارزش های اکوسیستم تالاب ها افزایش پیدا کرده، تحقیقات اکولوژیک (بوم شناسی) تالاب هم توسعه یافته است. بوم شناسی مطالعه موجودات زنده در ارتباط با محیطی است که در آن زندگی می کنند.

* این محیط از اجزای متفاوتی شامل موجودات زنده و عوامل غیرزنده تشکیل شده است. محیط برای یک موجود زنده از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و توانایی موجود زنده برای حضور در محیطی که در آن زندگی می کند، در واقع موفقیت یا شکست آنرا بعنوان یک فرد تعیین می کند.

* بوم شناسی تالاب هم تعاملات بین گونه ها و محیط زیست شان را مورد توجه قرار می دهد و نقش مهمی را که هیدرولوژی تالاب در شکل دادن به محیط فیزیکوشیمیایی و جوامع بیولوژیکی در تالاب ها ایفا می کند، بررسی می کند.

* تنوع زیستی که تالاب ها از آن پشتیبانی می کنند و عملکردهای گوناگونی که تالاب ها عرضه می دهند، آنها را به عرصه ای پر ارزش تبدیل می کند و این علم بوم شناسی است که دانش لازم برای مدیریت و محافظت از تالاب های جهان را در اختیار ما قرار می دهد.

* حفظ تنوع زیستی تالاب ها از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و بنابراین از وظایف مهم و اولویت های سازمان محیط زیست بعنوان متولی محافظت از تنوع زیستی کشور به شمار می آید.

منبع:

1402/01/10
14:08:51
5.0 / 5
351
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد