افزایش تعداد روزهای پاک تهران در نیمه اول فروردین سال جاری

افزایش تعداد روزهای پاک تهران در نیمه اول فروردین سال جاری

آبیاری: به گزارش آبیاری، بر مبنای اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، هوای پایتخت طی نیمه اول فروردین ماه سالجاری یک روز ناسالم برای گروههای حساس، ۱۰ روز قابل قبول و پنج روزپاک بوده است.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، آمار شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان داده است طی ۱۶ روز اول فروردین ماه سال جاری شهروندان تهرانی تعداد روزهای آلوده مشابه سال قبل را تجربه کرده اند. طی این مدت هوای تهران یک روز آلوده برای گروههای حساس، ۱۰ روز قابل قبول و پنج روز پاک بوده است این در حالیست که سال قبل در این زمان هم تنها یک روز گروههای حساس هوای آلوده را تنفس کرده اند اما ۱۳ روز هوا قابل قبول و تنها دو روز پاک بود.

آلاینده شاخص هوای ۱۶ روز اول فروردین ماه سالجاری ۱۳ روز ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون، دو روز دی اکسیدنیتروژن و تنها یک روز ازن بوده است اما در مدت مشابه سال قبل ۱۴ روز آلاینده شاخص ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون و دو روز دی اکسید نیتروژن بود.

آلاینده شاخص پنج روز هوای پاک سالجاری، چهار روز ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون و یک روز دی اکسید نیتروژن بوده این در حالیست که آلاینده شاخص دو روز هوای پاک سال قبل یک روز دی اکسید نیتروژن و یک روز ازن بود.

کمینه شاخص ثبت شده برای آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در نیمه اول فروردین سالجاری عدد ۴۰ و بیشینه آن عدد ۱۱۲ را نشان داده است این در حالیست که کمینه شاخص ثبت شده برای آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در مدت مشابه سال قبل عدد ۵۲ و بیشینه آن عدد ۱۰۲ بود.
ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون چیست؟ بر مبنای مطالعات و تحقیقات دانشمندان، برای هر آلاینده یک حد مجاز تعریف می شود. ذرات معلق کمتر از ۲.۵ آلاینده شاخص هوای تهران در ایام سرد پایتخت است. این آلاینده دارای قطر ۲.۵ میکرون و یا کمتر هستند که حدودا یک سی ام قطر موی انسان است و بعنوان ذرات ریز (fine) هم شناخته می شوند. ترکیب شیمیایی ذرات بسته به محل، زمان و آب و هوا متفاوت می باشد و منابع انتشار آن شامل انواع فعالیتهای احتراقی (وسایل نقلیه موتوری، نیروگاهی، سوزاندن چوب، و غیره) و فرایندهای صنعتی خاص می شود. این ذرات هم به صورت مستقیم ساطع می شوند و هم به شکل آلاینده ثانویه در جو شکل می گیرند.
به صورت کلی عمده ترین منابع انتشار ذرات معلق هم احتراق سوخت مانند سوزاندن زغال سنگ و چوب، خودرو های دیزلی فاقد فیلتر دوده، فرایندهای صنعتی و کشاورزی و انتشار از خودرو ها است. ذرات معلق عمدتا در ماه های سرد سال کیفیت هوا را تحت تأثیر قرار می دهند. مطالعات علمی مختلف در رابطه با ذرات معلق نشان داده است که قرار گرفتن در معرض این آلاینده سبب بروز مشکلات زیادی می شود. مرگ زودرس در مبتلایان به بیماری های قلبی و ریوی، بروز حملات قلبی غیرکشنده، ضربات قلب نامنظم، مبتلا شدن به سرطان ریه، تشدید آسم، کاهش عملکرد ریه و افزایش علایم تنفسی مشکلاتی است که آلودگی هوا برای سلامت انسان بوجود می آورد.
اعداد و رنگ های شاخص کیفیت هوا چه می گویند؟ شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود. بر طبق این تقسیم بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا سالم یا متوسط، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروههای حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرآفرین است.
قابل ذکر است در هوای پاک که با رنگ سبز نشان داده می شود، شرایط کیفیت هوا مناسب می باشد و خطری برای سلامت انسان ندارد. در هوای سالم که به رنگ زرد شناخته می شود، کیفیت هوا قابل قبول و غلظت آلاینده ها کمتر از حدی است که بر سلامت انسان تأثیر منفی داشته باشد اما در هوای ناسالم برای گروههای حساس که به رنگ نارنجی نشانه گذاری می شود، مقدار AQI بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ قرار می گیرد که در نتیجه آن گروههای حساس اثرپذیری بیشتری از آلودگی هوا خواهند داشت.
در هوای ناسالم که به رنگ قرمز است، کلیه افراد جامعه در معرض مخاطرات ناشی از آلودگی هوا قرار می گیرند و حتی امکان دارد گروههای حساس گرفتار عوارض شدیدتری شوند. افزون بر این در هوای بسیار ناسالم که به رنگ بنفش نشان داده می شود و عدد AQI بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ قرار می گیرد، احتمال بروز عوارض جدی برای سلامت افراد جامعه افزایش خواهد یافت.

منبع:

1402/01/17
17:02:35
5.0 / 5
445
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد