اخطار کمبود آب برای اجتماع و اقتصاد

اخطار کمبود آب برای اجتماع و اقتصاد

به گزارش آبیاری، خراسان رضوی سازمان بهداشت جهانی اعلام نمود که تنها ۲۵ درصد از مردم جهان به آب مدیریت شده ایمن دسترسی دارند و این مورد کمبود آب را به یک خطر اجتماعی و اقتصادی بزرگ تبدیل می کند.


به نقل از ویفروم، در آفریقا تا سال ۲۰۲۰، تنها ۳۹ درصد جمعیت از آب شرب با مدیریت ایمن استفاده می کردند.
هند ۱۸ درصد از جمعیت جهان را در خود جای داده است اما تنها ۴ درصد از آب آنرا در اختیار دارد و این کشور را به یکی از پرتنش ترین کشورهای جهان تبدیل نموده است.
به قول سازمان بهداشت جهانی (WHO) تنها یک نفر از هر چهار نفر در جهان به آب ایمن دسترسی دارد و طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت و یونیسف، از سال ۲۰۰۰ پیشرفت هایی حاصل شده است که در نتیجه آن ۱.۸ میلیارد نفر حالا از خدمات اولیه آب شرب برخوردار می باشند اما نابرابری های زیادی در دسترسی، در دسترس بودن و کیفیت این خدمات وجود دارد.
این گزارش نشان داده است که مردم بخصوص در مناطق روستایی فاقد آب اولیه هستند و حدود ۱۴۴ میلیون نفر از آب های سطحی تصفیه نشده می نوشند. مردم مناطق ثروتمندتر در مقایسه با افرادی که در فقیرترین مکانها هستند، دو برابر بیشتر از خدمات اولیه آب برخوردار می باشند.
کمبود آب بعنوان یک تهدید اجتماعی و اقتصادی بزرگ ظاهر شده و آب شرب را بخصوص در آسیا و آفریقا تحت تأثیر قرار داده است.
در چین، حفاری آب های زیرزمینی منجر به ایجاد آب آلوده شده است و تخمین زده می شود که ۸۰ تا ۹۰ درصد آب های زیرزمینی در چین غیرقابل ‌نوشیدن هستند و نیمی از سفره های زیرزمینی آن به اندازه ای آلوده هستند که حتی در کاربردهای کشاورزی هم نمی توانند از آب استفاده نمایند.
منبع:

1402/01/18
19:28:34
5.0 / 5
367
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد