كرونا حدود ۶۰۰ میلیارد تومان به بخش كشاورزی مازندران خسارت زد

كرونا حدود ۶۰۰ میلیارد تومان به بخش كشاورزی مازندران خسارت زد

آبیاری: ایرنا- معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد كشاورزی مازندران اظهار داشت كه برمبنای بررسی های به عمل آمده با شیوع ویروس كرونا 578 میلیارد تومان به بخش كشاورزی این استان خسارت وارد شده است.


حسین نگهدار روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اظهار این که کارهای کشاورزی بر خلاف دیگر مشاغل تعطیلی بردار نیست و بناچار باید تولید ادامه یابد، اضافه کرد: تولید جوجه یکروزه، مرغداری ها و شیلات بیشترین خسارت را از شیوع کرونا در مازندران متحمل شدند.
استان مازندران با داشتن حدود سه هزار واحد مرغ گوشتی شامل مجاز و غیرمجاز، ۲۰۰ واحد مرغ مادر معادل حدود ۱۵درصد ظرفیت کشور و واحدهای مرغ اجداد بعنوان قطب صنعت طیور کشور مطرح است و با تولید بیش از ۱۱ درصد گوشت مرغ و ۳۰ درصد جوجه یکروزه کشور، مقام اول را در میان استان های کشور دارد.
همچنین بر پایه آمارهای رسمی این استان با داشتن بیش از سه هزار و ۷۰۰ واحد پرورش آبزیان، قطب آبزی پروری کشور به حساب می آید. الان بیش از ۱۲ هزار نفر در حوزه شیلات این استان فعالیت دارند و تنها پارسال با وجود شیوع ویروس کرونا در آخرین ماه سال، ۱۱ هزار تنی محصولات شیلاتی از این استان به خارج از کشور ثبت گردید.
صید ماهیان استخوانی و کیلکا هم از دیگر ظرفیت های شیلاتی مازندران است و سالانه بطور متوسط هفت هزار تن انواع ماهی استخوانی ( کفال، سفید و کپور ) توسط چهار هزار و ۲۰۰ ماهیگیر از آب های دریای خزر در این استان صید می شود. حدود ۸۰۰ قطعه آببندان با مساحت ۱۷ هزار هکتار و ظرفیت حدود ۳۵۰ میلیون متر مکعب آب نیز در استان مازندران وجود دارد که هرساله علاوه بر تامین آب کشاورزی، انواع ماهی کپور، آزاد، سفید و فیتوفاک در آنها تولید و به بازار داخلی و خارجی عرضه می شود.
معاون جهاد کشاورزی مازندران بیشترین میزان خسارت به صنعت مرغداری استان را مربوط به سه ماهه اسفند تا اختتام اردیبهشت دانست و اظهار داشت: بررسی ها نشان داده است که طی این دوره قیمت جوجه یکروزه از ۲ هزار و ۵۰۰تومان به ۵۰۰ تومان کم شد و مصرف گوشت مرغ نیز تا ۵۰ درصد کم شد که سبب کاهش قیمت این ماده پروتئینی و ضربه سنگین به صنعت مرغداری استان شد.
وی جبران خسارت این بخش را بسیار مشکل توصیف کرد و افزود که بر خلاف خیلی از بخش های دیگر، صنعت مرغداری سرمایه بر است و با پرداخت تسهیلات چند میلیونی نمی توان ضرر و زیان فعالان این بخش را جبران کرد.
نگهدار توضیح داد: مثلا در یک واحد مرغ مادر با ظرفیت ۳۰ هزار قطعه ای در بازه زمانی چهار ماهه بیش از چهار میلیارد تومان سرمایه گذاری می شود و اگر مقرر است قسمتی از ضرر و زیان این بخش جبران شود باید به میزان سرمایه گذاری توجه کرد چون مانند بخش های دیگر با معیار قرار دادن نیروهای کار بیمه شده این کار امکان پذیر نیست.
وی اضافه کرد: یک واحد مرغ با ظرفیت ۳۰ هزار قطعه در دوره زمانی چهار ماهه فقط با ۲ تا سه نیروی کار بیمه شده فعالیت می کند که اگر بر این مبنا تسهیلات در نظر گرفته شود به میزان ۳۶ میلیون تومان می شود که این رقم برای تولید کننده و سرمایه گذار توهین آمیز است.
معاون جهاد کشاورزی مازندران خواهان حمایت جدی از بخش کشاورزی در مقابل لطمه های کرونا شد و اظهار داشت: عدم حمایت موثر از واحد های تولیدی بخش کشاورزی در حالی است که تولیدات کشاورزی بناچار باید صورت گیرد و نمی توان همانند واحد تولیدی صنعتی خط تولید را برای جلوگیری از ضرر متوقف کرد.
مازندران ۴۲ کارگاه جوجه کشی و ۲۱۱ واحد مرغ مادر دارد. ۲۰ کشتارگاه مرغ هم در این استان فعال است.
بلاتکلیفی در پیچ و خم اداری
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان این که تصمیم ها در پشتیبانی از تولید کنندگان بخش کشاورزی بی ثبات و با تاخیر عملیاتی می شود، اظهار داشت: مثلا در برنامه اشغال و رونق تولید تصمیم به پرداخت تسهیلات با نرخ کارمزد هفت تا ۹ درصد گرفته می شود و سرمایه گذار هم با این رقم سود بانکی توجیه اقتصادی می بیند و برنامه ریزی می کند، اما پرداخت تسهیلات با قرار گرفتن در پیج و خم های اداری زمانبر و طولانی می شود و گاهی بانک ها تسهلات را ناقص پرداخت می کنند و زیر بار پرداخت کامل وام ها نمی روند در نتیجه سرمایه گذار گرفتار بلاتکلیفی می شود.
وی اضافه کرد: یکی از تفاوت های بخش کشاورزی با دیگر بخش ها این است که در این بخش استفاده از تسهیلات بانکی با سود بیش از ۲۰ درصد اصلا توجیه اقتصادی ندارد و بنابراین هم سرمایه گذار انگیزه ای برای بهره گیری از چنین تسهیلاتی ندارد و دلسرد می شود.
نگهدار اظهار داشت: هم اکنون بیشتر طرح های بخش کشاورزی مازندران به علت گرفتار شدن در پیج و خم های اداری بین دستگاه های اجرایی و مشکلات بالا رفتن سود بانکی ناشی از عدم تخصیص کامل به صورت نیمه تمام رها شده و سرمایه گذاران سر در گم هستند.
وی همین طور بروکراسی اداری برای دریافت پروانه فعالیت را بسیار زمان بر توصیف کرد و اضافه کرد: پنجره واحد که از پنج سال پیش در مازندران کلید خورد، کارایی ندارد چونکه اصلا اجرایی نشده است.
این مسئول بخش کشاورزی مازندران اظهار داشت: بی ثباتی قیمت ها در بخش های مواد اولیه، تجهیزات و امکانات و همین طور زمان بر شدن اجرای طرح ها باعث شده است تا سرمایه گذاری در بخش کشاورزی توجیه اقتصادی را از دست بدهد و این برای استان مازندران که استان کشاورزی است، خوشایند نیست.
وی اضافه کرد: حالا حدود پنج ماه از سال قبل است اما هنوز شیوه نامه پشتیبانی از تولید کنندگان کشاورزی به دست بانکهای استان نرسیده است و در واقع زمان زیادی از سال را از دست داده ایم و معتقدم اگر این گونه تصمیم ها گرفته نشود، بهتر است.
استان مازندران با برخورداری از تنها ۲ و نیم درصد از اراضی زراعی کشور، سالانه ۱۱ درصد ارزش اقتصادی محصولات کشاورزی را در اختیار دارد.
منبع:

1399/05/21
14:44:13
5.0 / 5
1775
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد