گرد و خاک هوای تهران از کجا می آید؟

گرد و خاک هوای تهران از کجا می آید؟

آبیاری: به گزارش آبیاری، مدیرکل اداره هواشناسی استان تهران با تکیه بر این که گرد و خاک هوای تهران منشأ داخلی دارد و از استانهای همجوار تهران نشات می گیرد، اظهار نمود: گرد وخاک هایی که منشا داخلی دارند برخلاف گرد و غبارهایی که منشأ خارجی دارند و مدت زمان بیشتری منطقه را تحت تأثیر قرار می دهند، با توقف وزش باد از غلظت آنها کم می شود و کوتاه مدت هستند.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، روز ۱۴ فروردین همزمان با پایان تعطیلات نوروزی سازمان هواشناسی نسبت به وزش باد شدید، خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا در بعضی استان ها اخطار داد. از آن زمان شرایط بگونه ای پیش رفته است که در ایام اخیر بخش های زیادی از کشور با این پدیده دست و پنجه نرم می کنند. این روند همچنان ادامه یافته است و روز گذشته (۲۱ فروردین ماه) باردیگر سازمان هواشناسی هشداری در خصوص خیزش گرد و خاک در ۱۴ استان صادر کرد.

تهران هم یکی از استان هایی است که تحت تأثیر گرد و غبار قرار گرفته است. مازیار غلامی در گفت و گو با ایسنا اظهارکرد: این گرد و خاک ناشی از وزش بادی است که در استان تهران و استانهای هم جوار رخ می دهد و گرد و خاک بوجود می آورد. این کانون های گرد و خاک در نواحی جنوبی استان همچون شهرستان ورامین وجود دارند که خشک و بیابانی و همجواربا استان قم و مرکزی و یا حتی استان البرز هستند. در این مناطق محدوده هایی وجود دارد که مستعد شکل گیری کانون های گرد و غبار هستند.

وی اضافه کرد: به صورت معمول این وزش باد و گرد و خاک به صورت مقطعی غلظت آلودگی هوا را می افزایند و پس از کاهش وزش باد، از غلظت آنها کم می شود و ماندگار نیستند. در واقع تفاوت گرد و خاک های با منشأ داخلی با گرد و خاک هایی که از غرب کشور و با منشا خارجی وارد کشور می شوند، اینست که گرد و خاک های با منشأ خارجی با مدت زمان بیشتری منطقه را تحت تأثیر قرار می دهند اما گرد و غبارهای داخلی زودتر از منطقه خارج می شوند.

مدیرکل اداره هواشناسی استان تهران ضمن تاکید بر این که اقدامات مورد نیاز برای کنترل گرد و غبار در حوزه وظایف سازمان هواشناسی نیست، سفارش کرد: اقداماتی همچون جنگل کاری، درختکاری و هر نوع اقدامی که بتواند خاک را تثبیت کند و از بلند شدن خاک جلوگیری نماید همچون راهکارهای مناسب می باشد و میتوان به درختکاری بعنوان نمونه مناسب تری اشاره نمود.

غلامی در انتها ضمن اشاره به بارندگی هایی که تابحال در تهران رخ داده است و با تکیه بر موثر بودن آنها در رابطه با وضعیت فعلی کانون های گرد و غبار نسبت به سال قبل خاطرنشان کرد: بارش های اسفند و فروردین همچون بارشی که پایان هفته جاری خواهیم داشت تا حدودی سبب تثبیت بیشتر خاک می شوند و از ایجاد کانون های گرد و خاک خیلی غلیظ جلوگیری می کنند.

منبع:

1402/01/22
12:05:51
5.0 / 5
491
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد