قارچ های سمی قاتلان بهاری در دل جنگلها

قارچ های سمی قاتلان بهاری در دل جنگلها

به گزارش آبیاری، با عنایت به قرار گرفتن در فصل رویش گیاهان و بارندگی های اخیر امکان افزایش گیاهان سمی همچون قارچ های سمی در جنگلها وجود دارد که طی سالیان گذشته قربانیان زیادی داشته است ازاین رو به علت عدم تشخیص قارچ های سمی از غیرسمی، مردم از لمس فیزیکی و یا چشیدن آنها بپرهیزند.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، باتوجه به آغاز فصل بهار که فصل رویش گیاهان است و بارندگی هایی که در کشور رخ می دهد، شرایط مساعد برای رویش گونه های مختلف گیاهی بخصوص قارچ ها در مناطق مختلف کشور فراهم می شود. بنابراین امکان دارد قارچ های سمی بخصوص در فصل بهار و پاییز مورد استفاده خوراکی قرار بگیرند و منجر به مسمومیت افراد و عوارض جدی و حتی مرگ شوند.

شناسایی انواع قارچ های خوراکی با نوع سمی آن بر مبنای خصوصیات ظاهری مانند شکل، رنگ، بو و مزه سخت و تنها توسط متخصصان و کارشناسان مجرب قارچ شناسی و گیاه شناسی امکان پذیر است.

مسمومیت قارچی در ایران از سالیان گذشته سابقه دارد. در سال ۸۵ هم که بارندگی های بهاری بخصوص در شمال غرب کشور مناسب بود، شرایط برای افزایش مسمومیت و میزان مرگ و میر ناشی از قارچ های سمی فراهم گردید. در همان سال مرگ و میر و بستری شدن را بر اثر مصرف قارچ های سمی تجربه کردیم ازاین رو به منظور حفظ سلامتی جسمی و روانی از تماس پوستی و تست چشایی رستنی های ناشناخته به شکل جدی باید پرهیز شود و نکته مهم اینست که با جوشاندن و یا حرارت دادن انواع گونه های گیاهی سمی و قارچها، سم و خطر آنها رفع نمی گردد، بنابراین باید در مورد جمع آوری و استفاده از قارچ ها و گونه های گیاهی دقت و از مصرف قارچ های خودرو و گیاهان وحشی ناشناخته اجتناب شود.

یک دسته از قارچ های سمی که مشکلات گوارشی ایجاد می کنند، گونه هایی مانند قارچ های Boletus satanus، Russula emetic، Lactarius terminosus است که همچون علایم مصرف این گروه از قارچ ها تهوع، استفراغ و اسهال است. گروهی دیگر از انواع قارچ های سمی هم هستند که مشکلات مغزی ایجاد می کنند که علائم آنها مسمومیت، سرگیجه هنگام راه رفتن و اختلال در بینایی است.

دسته دیگر این گونه ها سبب تجزیه خون می شوند و علائم آنها مسمومیت، درد ناحیه بطنی – شکمی و بلافاصله ایجاد حالت یرقان است که نمونه آن قارچ Gyromitra esculenta است. گونه دیگری از این قارچ های سمی هم وجود دارند که محرک مغز هستند و مسمومیت با این قارچ ها با علائمی از معده آغاز و به حالت خلسه منتهی می شود.

از جمله انواع دیگر قارچ های سمی قارچ های کالری فرم (Choleriform) هستند که علائم مسمومیت با این گروه از قارچ ها عکس العمل های گوارشی با درد شدید می باشد که به سرعت توسعه پیدا می کند و باعث کاهش سریع قوا به همراه صدمه به ماهیچه قلب و ایجاد حالت اغماء است که بر مبنای میزان مصرف قارچ در ۶۰ درصد موارد منجر به مرگ می شود همینطور خوردن میزان کم این گروه قارچ ها درکودکان منجر به مرگ می شود. گونه هایی از Amanita بخصوص A.phalloides، A.verna در این گروه هستند.

در پایان تاکید می شود به منظور حفظ سلامت جسمی و روانی خود از تماس پوستی و تست چشایی رستنی های ناشناخته جداً خودداری کنید تا امسال تلفات جانی ناشی از مصرف گونه های سمی و آلوده نداشته باشیم.

بیشتر بخوانید:
از برداشت قارچ های سمی و خودرو خودداری کنید باورهای غلط برای تشخیص قارچ های سمی از قارچ ها و گیاهان خودرو استفاده نکنید
منبع:

1402/02/01
17:02:45
5.0 / 5
498
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد