اخطار نارنجی سیل در ۷ استان

اخطار نارنجی سیل در ۷ استان

آبیاری: به گزارش آبیاری، سازمان هواشناسی کشور نسبت به وقوع سیل در ۷ استان، احتمال آبگرفتگی معابر در ۲۶ استان و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی در ۸ استان براثر تشدید فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری های محلی اخطار داد.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، سازمان هواشناسی کشور با صدور اخطار نارنجی رنگ نسبت به تشدید فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری های محلی، رگبار شدید باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت و در نواحی مستعد گردوخاک و ریزش تگرگ اخطار داد.

این وضعیت جوی در روز چهارشنبه (۶ اردیبهشت) در شرق هرمزگان، ارتفاعات سمنان، در روز پنج شنبه (۷ اردیبهشت) در ارتفاعات سمنان، نیمه شرقی فارس، نیمه غربی کرمان، شمال هرمزگان، یزد و جنوب اصفهان و در روز جمعه (۸ اردیبهشت) در شرق سیستان و بلوچستان، ارتفاعات کرمان، نیمه شرقی یزد و شمال شرق سمنان مورد انتظار است.

براثر این مخاطرات احتمال لغزندگی جاده ها، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان آب، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه های فصلی، صاعقه، رخداد تگرگ، خسارت به سازه های موقت همچون بنرها، داربست ها و تابلوهای تبلیغاتی و اختلال در ناوگان حمل و نقل، در مناطق مستعد خیزش گرد و خاک محلی، در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ وجود دارد.

سازمان هواشناسی برای کاهش صدمه های احتمالی ناشی از این مخاطرات، احتیاط در سفرهای بین شهری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، پرهیز از کارهای کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استواری سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آب روها، باتوجه به احتمال رخداد تگرگ اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی را سفارش می کند.
احتمال آبگرفتگی معابر در ۲۶ استان
این سازمان با صدور هشداری زردرنگ نیز از فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری های محلی رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در بعضی نقاط گردوخاک و در نقاط مستعد احتمال ریزش تگرگ آگاهی داد.

این مخاطرات در روز چهارشنبه (۶ اردیبهشت) در شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، سمنان، اصفهان، یزد، کرمان، هرمزگان، فارس، قم، دامنه و ارتفاعات قزوین، البرز، تهران، در روز پنج شنبه (۷ اردیبهشت) در چهارمحال و بختیاری، شرق کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، دامنه و ارتفاعات در گلستان، شمال شرق تهران و مازندران، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان شمالی، سمنان و شمال خراسان رضوی و در روز جمعه (۸ اردیبهشت) در اصفهان، سمنان، خراسان شمالی، یزد، غرب خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، نیمه شرقی فارس، هرمزگان، دامنه و ارتفاعات مازندران، تهران و البرز مورد انتظار است.

همچنین این وضعیت جوی در روز شنبه (۹ اردیبهشت) در کرمان، یزد، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، شرق اصفهان، شرق فارس، سمنان، ارتفاعات تهران و مازندران، آذربایجان غربی و شمال آذربایجان شرقی و در روز یکشنبه (۱۰ اردیبهشت) در خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، اردبیل، گیلان، مازندران، دامنه و ارتفاعات زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان دور از انتظار نخواهد بود.

براثر این مخاطرات احتمال لغزندگی جاده ها، صاعقه، احتمال تگرگ، احتمال آبگرفتگی معابر به طور محدود، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال طغیان رودخانه ها و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ وجود دارد.

این سازمان برای کاهش تلفات اجتناب از اسکان در بستر و اطراف مسیل ها و احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه ها، احتیاط در سفرهای برون شهری، احتیاط در کارهای کوه نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی، پاک سازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب روها را لازم می داند.
خسارت به محصولات کشاورزی ۸ استان
همچنین سازمان هواشناسی کشور با صدور اخطار زردرنگ دیگری در سطح کشاورزی نسبت به تشدید فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری های محلی، رگبار شدید باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در نواحی مستعد، گردوخاک و ریزش تگرگ اخطار داد.

این وضعیت جوی از روز چهارشنبه تا جمعه (۶ تا ۸ اردیبهشت) در شرق هرمزگان، ارتفاعات سمنان، نیمه شرقی فارس، نیمه غربی کرمان، شمال هرمزگان، یزد و جنوب اصفهان، شرق سیستان و بلوچستان، ارتفاعات کرمان، نیمه شرقی یزد و شمال شرق سمنان رخ خواهد داد.

براثر این مخاطرات خسارت به محصولات کشاورزی دور از انتظار نخواهد بود.

بدین جهت این سازمان برای کاهش صدمه های ناشی از این وضعیت جوی زهکشی و پاکسازی مسیر آب باغات و مزارع باتوجه به بارش ها، عدم انجام آبیاری، محلول پاشی و سم پاشی، تسریع در انتقال محصولات آماده برداشت یا برداشت شده به محلهای مسقف، کنترل دما و رطوبت انبارها باتوجه به افزایش رطوبت، جهت جلوگیری از خسارت بیماریهای قارچی، بسته نگهداشتن دریچه های گلخانه ها در هنگام بارش، عدم استفاده از آب باران برای دام ها، جلوگیری از ورود آب گل آلود به استخر ها، عدم کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم آبی و کاهش غذا دهی به میزان نصف نرمال به سبب ابرناکی، خودداری دامداران و عشایر در عبور از ارتفاعات، توقف در حاشیه رودخانه‏ ها و مسیل‏ ها باتوجه به وقوع بارش ها‏، عایق بندی و صیانت از کندوها در مقابل بارش را سفارش می کند.

به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، در اخطار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به همراه داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. اخطار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. همین طور اخطار زردرنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکنست در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را بوجود آورد. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرف دیگر مسئولان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.
1402/02/07
12:56:13
5.0 / 5
488
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد