زمین در ۵ سال آینده می پزد

زمین در ۵ سال آینده می پزد

آبیاری: مطالعه جدید سازمان جهانی هواشناسی هشدار می دهد که زمین طی 5 سال آینده در گرم ترین دوره ثبت شده خود قرار خواهد گرفت.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، سازمان جهانی هواشناسی (WMO) گزارش پیش بینی آب و هوای خودرا برای پنج سال آینده منتشر نموده است که حاوی اخبار چندان خوبی نیست و حتی می توان گفت وحشتناک است.

سازمان جهانی هواشناسی هر ساله بروزرسانی های جهانی سالانه تا یک دهه ای را منتشر می کند. این گزارش با ارائه پیش بینی های اقلیمی برای سالهای آینده، (در این مورد از سال ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۷) به سیاست گذاران اطلاع رسانی می کند.

پتری تالاس، دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی اظهار داشت: این گزارش به این معنا نیست که ما بطور دائم از سطح ۱.۵ درجه سانتیگراد مشخص شده در توافقنامه پاریس که به گرمایش طولانی مدت در طول سالیان متمادی اشاره دارد، تجاوز خواهیم کرد. با این وجود، سازمان جهانی هواشناسی زنگ خطر را به صدا در می آورد که از سطح ۱.۵ درجه سانتیگراد بطور موقت تجاوز خواهیم کرد.

هشدار سازمان جهانی هواشناسی همراه با این پیش بینی است که ۹۸ درصد احتمال دارد که حداقل یکی از سال ها طی پنج سال آینده شاهد گرم ترین دمای ثبت شده زمین باشیم. چرخه آب و هوایی اِل نینو و تغییرات آب و هوایی به احتمال زیاد سبب افزایش دما خواهند شد.

در گزارش سازمان جهانی هواشناسی آمده است: انتظار می رود ال نینو در ماه های آتی روند افزایشی داشته باشد و این امر، با تغییرات آب و هوایی ناشی از کارهای انسان ترکیب می شود و دمای جهانی را به قلمرویی ناشناخته سوق می دهد. این امر نتایج گسترده ای برای سلامت، امنیت غذایی، مدیریت آب و محیط زیست خواهد داشت. ما باید آماده باشیم.

ال نینو (El Niño) یکی از چرخه های مشهور آب و هوایی جهان است که هر ۲ تا ۷ سال یک دفعه سبب ایجاد ناهنجاری های بزرگی در آب و هوای سراسر سیاره زمین می شود. همچون این ناهنجاری ها می توان به سیلاب های ناگهانی، خشکسالی، قحطی و اپیدمی اشاره نمود.

ال نینو بطور ساده عبارت است از یک رخداد اقلیمی کلان که در اثر رها شدن انرژی انباشته در بزرگترین حوزه اقیانوسی جهان یعنی جنوب اقیانوس آرام رخ می دهد. نشانه اولیه آن هم تغییر جهت جریان آب های سرد و گرم و همین طور بادهای این منطقه است.

براین اساس، ال نینو زمانی اتفاق می افتد که دمای سطح دریا در مرکز و شرق اقیانوس آرام گرمسیری بطور قابل توجهی گرم تر از حد متوسط می شود و موجب تغییر در گردش جوی می شود. گرمای بیشتر در جو و دمای گرمتر سطح اقیانوس می تواند منجر به افزایش سرعت باد در طوفان های استوایی شود و به شدت بر زندگی دریایی در سواحل اقیانوس آرام تأثیر بگذارد.

علاوه بر این، سازمان جهانی هواشناسی پیش بینی کرده است که گرمایش قطب شمال احیانا سه برابر بیش از میانگین جهانی می شود که این مساله سبب نگرانی کارشناسان شده است.

کریس مِیس، مدرس باستان شناسی در کالج دانشگاهی کورک ایرلند می گوید: در بیشتر تاریخ زمین، این سیاره بدون کلاهک های یخی قطبی بوده است. اما انتقال از یک دنیای یخی (مانند امروز) به دنیای بدون یخ به طور معمول بسیار کندتر است. ما به سمت یک کره بدون یخ می رویم، اما نرخ سرعت تغییر همه چیز، یادآور شدیدترین و ویرانگرترین رویدادهای گرمایش در گذشته زمین است.

از نظر بارندگی، پیش بینی های سازمان جهانی هواشناسی حاکی از آنست که بارش ها در ساحل، شمال اروپا، آلاسکا و شمال سیبری بیشتر می شود و انتظار می رود بارش در آمازون و بخشهایی از استرالیا کم شود.

در سال ۲۰۱۵، شانس ما برای تجاوز از افزایش دمای بیش از ۱.۵ درجه سانتیگراد صفر بود، اما از آن زمان بطور پیوسته بالا رفته است. بین سالهای ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ حدود ۱۰ درصد احتمال دارد که از سطح تعیین شده در توافق نامه پاریس فراتر برویم.

بر اساس آخرین پیش بینی های سازمان جهانی هواشناسی احتمال افزایش دمای نزدیک به سطح جهانی از ۱.۵ درجه سانتی گراد بالاتر از سطح پیش صنعتی برای حداقل یک سال از اکنون تا سال ۲۰۲۷ حدود ۶۶ درصد یا بیشتر است.

پیش بینی های سازمان جهانی هواشناسی بطور قابل توجهی موجب نگرانی کارشناسان شده است.

بِله وُرکمن، پژوهشگر دانشگاه ملبورن می گوید: پیش بینی گرم ترین سال ثبت شده تاریخ زمین در پنج سال آینده، مشکلات بیشتری را برای سلامت مردم در سراسر جهان به همراه دارد. ما می دانیم که تغییرات آب و هوایی به طرق مختلف همچون بوسیله تأثیرات فیزیکی مستقیم امواج گرما و اثرات غیرمستقیم افزایش دما مانند ناامنی غذا و آب بر سلامت تأثیر منفی می گذارد.

جَنِت لیندزی از دانشکده محیط زیست و جامعه فِنِر در دانشگاه ملی استرالیا اظهار داشت: داده ها برای پوشش کل کره زمین با بهره گیری از تلفیقی از اندازه گیری های سطحی و ماهواره ای مورد استفاده قرار می گیرند و بطور کامل توسط آژانس های هواشناسی و پژوهشگران علمی در سراسر جهان کنترل می شوند.

وی اضافه کرد: مدل سازی سیستم آب و هوا توسط ۱۱ موسسه مختلف برای تهیه پیش بینی ها برای دوره ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۷ استفاده شده است که درجه بالایی از اطمینان را در پیش بینی ها فراهم می آورد، برای اینکه آنها در گروههای پژوهشی مختلف مورد بررسی قرار می گیرند.
1402/02/29
15:20:55
5.0 / 5
339
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد