رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران:

هیچ مورد ابتلای حیات وحش تهران به بیماری های حاد و مزمن گزارش نشده است

هیچ مورد ابتلای حیات وحش تهران به بیماری های حاد و مزمن گزارش نشده است

درپی تلف شدن 180 راس وحوش در استان اصفهان براثر مبتلاشدن به بیماری «طاعون نشخواركنندگان كوچك» رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران اظهار داشت: هیچ مورد ابتلای حیات وحش استان تهران به بیماری های حاد و مزمن از شروع سال جاری تابحال گزارش نشده است.محمد کرمی در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان اینکه محیط بانان در صف اول نظارت و پایش بر مناطق تحت مدیریت و حفاظت اداره کل محیط زیست استان تهران هستند، اشاره کرد: محیط بانان بر مناطق تحت حفاظت نظارت و پایش دارند و در صورت مشاهده هرگونه تغییر در رفتار، وضعیت سلامت و مشاهده مورد مشکوکی از ابتلای وحوش به هر نوع بیماری موظف می باشند این مساله را به اداره دامپزشکی شهرستان، اداره کل محیط زیست استان تهران و اداره نظارت بر امور حیات وحش استان گزارش دهند.

وی درباره بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک اظهار داشت: عامل بیماری «طاعون نشخوارکنندگان کوچک» (PPR) یک ویروس می باشد و منجر به بروز یک بیماری حادی می شود که معمولا در درجه اول کل و بز و قوچ و میش را تحت تاثیر قرار می دهد. بیشترین درصد تلفات ناشی از این بیماری در کل و بز مشاهده شده است که گاهی موجب می شود صد در صد گله آنها تلف شود.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران درباره منشا بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک اظهار داشت: این بیماری در ایران بیشتر از دام های اهلی آلوده به این بیماری که واکسیناسیون نشده اند و بوسیله آلوده شدن علوفه مرتعی و آبشخورهای مشترک میان حیات وحش و دام اهلی به حیات وحش منتقل می شود. حیات وحش نیز به سبب حساسیتی که به این بیماری دارند در خیلی از موارد بعد از مبتلاشدن تلف می شوند.

وی ضمن تاکید بر اینکه کنترل بیماری حیات وحش بیشتر بر طبق پیشگیری است، اظهار نمود: کنترل و مدیریت بیماری در میان حیات وحش تنها از راه پیشگیری موفق خواهد بود چونکه درصورت آلوده و بیمار شدن حیات وحش به هر نوع بیماری خصوصاً بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک، درمان آنها در یک سطح وسیع اقدامی سخت و نا ممکن خواهد بود.

کرمی همین طور درمان دام اهلی را بعد از مبتلاشدن به بیماری طاعون نشخوارکنندگان امری دشوار خواند و اظهار داشت: اگر دامداران دام های خودرا واکسیناسیون یا واکسیناسیون آنها را تکمیل نکرده باشند و دام آلوده ای را وارد گله کنند بعد از گذشت چند روز علایم بیماری مشاهده و تلفات به سرعت آغاز می شود. سرعت تلف شدن دام و حیات وحش به دنبال مبتلاشدن به این بیماری بسیار بالاست و گاهی تلفات بین ۸۰ تا ۹۰ درصدی و حتی صد در صدی گله های حیات وحش خصوصاً کل و بز که حساس ترین گونه است را به همراه دارد.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران با اشاره به مشاهده هرگونه بیماری حیات وحش در سایر استانها به ویژه استان های همجوار اشاره کرد: در صورت گزارش بروز هر نوع بیماری حیات وحش در سایر استانها ما به سرعت با مسئولان منطقه مکاتبه می نماییم تا محیط بانان در گشت و پایش های خود دقت بیشتری کنن و بر طبق دستورالعمل ها و پروتکل هایی که قبلا درباره انواع بیماری های حیات وحش همچون «تب برفکی»، «طاعون نشخوارکنندگان کوچک» و «آنفلوانزای فوق حاد پرندگان» برای آنان ارسال کرده ایم در گشت و پایش های خود نسبت به مشاهده بروز علایم ظاهری هر نوع بیماری حساس تر شوند.

کرمی افزود: محیط بانان در صورت مشاهده علایم ظاهری بیماری در میان حیات وحش آنرا گزارش می دهند تا ما بتوانیم با هماهنگی اداره کل دامپزشکی استان تهران تمهیدات لازم که مهم ترین آن قرق منطقه است را اتخاذ و از ورود و خروج به منطقه جلوگیری نماییم. اگر لاشه ای از حیات وحش در منطقه وجود داشته باشد از جابه جایی آنها خودداری می نماییم و تا همکاران اداره کل دامپزشکی استان وارد محل شوند و با انجام نمونه برداری علت تلفات را پیدا کنند.

وی افزود: گاهی می توان از علایم ظاهری تا حدودی علت تلفات حیات وحش را شناسایی کرد اما از آنجایی که برخی علایم ظاهری بیماری های حیات وحش مشترک هستند برای شناسایی علت دقیق تلفات نمونه برداری انجام و نمونه به آزمایشگاه مرجع دامپزشکی منتقل می شود تا علت تلفات مشخص شود.

کرمی در آخر درباره پیش گیری از ابتلای حیات وحش به بیماری طاعون نشخوارکننگان کوچک اشاره کرد: تنها راه کنترل بیماری های حیات وحش خصوصاً طاعون نشخوارکنندگان کوچک پیشگیری است بدین سبب دامداران باید پروتکل های بهداشتی که سازمان دامپزشکی کشور روی آن حساس است را رعایت و نسبت به واکسیناسیون بموقع گله های دام خود اقدام نمایند تا از لطمه رسیدن به گله های حیات وحش و تلف شدن دام های خود جلوگیری نمایند.
1399/05/23
23:06:49
5.0 / 5
1710
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد