پشتیبانی از یوز ایرانی تا انرژی های تجدیدپذیر صندوق محیط زیست به چه پروژه هایی تسهیلات داده است؟

پشتیبانی از یوز ایرانی تا انرژی های تجدیدپذیر صندوق محیط زیست به چه پروژه هایی تسهیلات داده است؟

به گزارش آبیاری، معاون اقتصادی و فنی صندوق ملی محیط زیست با عرضه گزارشی از میزان تسهیلات پرداخت شده به پروژه های محیط زیستی اظهار نمود: معرفی پروژه های زیست محیطی به بانکهای عامل برای دریافت تسهیلات پس از دولت سیزدهم از نظر تعداد ۲۱۱ درصد و از نظر میزان تسهیلات پرداختی  حدود ۲۳۰ درصد رشد داشته است.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، بر مبنای داده های سازمان حفاظت محیط زیست، صندوق ملی محیط زیست با هدف کاهش آلاینده های زیست محیطی، پیشگیری از تخریب محیط زیست و به منظور حفاظت و احیای پایدار از محیط زیست، منابع طبیعی و تنوع زیستی تاسیس شد که وظایف مهمی بر عهده دارد.

این صندوق در زمینه های مختلفی همچون اعطای تسهیلات مالی به کارخانجات و کارگاه ها در جهت کاهش آلودگی های زیست محیطی وظیفه دارد. همچون دیگر اهداف و وظایف آن هم میتوان به اعطای تسهیلات مالی برای پیشگیری از تخریب محیط زیست، حمایت مالی و همکاری در طرح ها و پروژه های زیست محیطی، حمایت مالی و همکاری در طرح های آموزشی و فرهنگ سازی برای بهبود شرایط زیست محیطی و اعطای تسهیلات مالی به مخترعان و محققان محیط زیست اشاره نمود.

مازیار سلیمان نژاد در گفت و گو با ایسنا، در رابطه با عملکرد صندوق ملی محیط زیست در اعطای تسهیلات اظهار نمود: برخی اقدامات مقایسه ای برای کسب اطلاعات از عملکرد اعطای تسهیلات انجام شده است. بر مبنای آن مقایسه اعطای تسهیلات به واحدهای تولید و صنعتی برای پروژه های کاهش آلودگی و پیشگیری از تخریب محیط زیست و معرفی پروژه ها برای دریافت تسهیلات پس از دولت سیزدهم نسبت به بازه زمانی پایان مرداد ۱۴۰۰ (قبل از دولت سیزدهم) از نظر تعداد ۲۱۱ درصد و از نظر میزان تسهیلات پرداختی حدود ۲۳۰ درصد رشد داشته است، به این مفهوم که تعداد پروژه هایی که به بانکهای عامل برای دریافت تسهیلات عرضه شدند از ۶۳ به ۹۴ پروژه افزایش پیدا کرده اند.

وی با بیان اینکه تسهیلات پرداختی به پروژه ها نشان دهنده رشد ۲۳ درصدی یعنی افزایش ۹ پروژه به ۲۸ پروژه است، اظهار داشت: این تسهیلات پرداختی طی سال ۱۴۰۱ به طرح هایی که در جهت کاهش آلودگی های محیط زیستی شامل تصفیه خانه های فاضلاب فعالیت می نمایند، سیستم های کنترل آلودگی هوا در کارخانجات، پروژه های انرژی های تجدید پذیر که عموما انرژی های خورشیدی هستند و پروژه هایی که کاهش آلودگی های محیط زیستی را در واحد صنعتی دارند، تخصیص یافته است.

معاون اقتصادی و فنی صندوق ملی محیط زیست افزود: دراین میان به پروژه هایی که در جهت کاهش آلودگی محیط زیست هستند در سال ۱۴۰۱ حدود ۱۲۵ میلیارد تومان تسهیلات پرداختی تخصیص یافته و به پروژه هایی همچون مدیریت پسماند که از تخریب محیط زیست جلوگیری می کنند هم حدود ۱۶ میلیارد تومان پرداخت تسهیلات انجام شده است.

وی در رابطه با حمایت های مالی هم خاطرنشان کرد: حدود ۲۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان حمایت های مالی در حوزه های مختلف بیمه جهت خسارت های حیات وحش، تأمین علوفه برای حیات وحش در استان هایی که به علت کاهش بارندگی ها کبود علوفه داشتند، فرهنگسازی و آموزش های محیط زیستی، پشتیبانی از یوز ایرانی، پشتیبانی از کنوانسیون بین المللی رامسر و حمایت مالی از محیط بانان که در چارچوب همکاری وحمایت در حوزه محیط زیست پرداخت شده است.

سلیمان نژاد در انتها خاطرنشان کرد: طی سال ۱۴۰۱ حدود ۷۵ پروژه به بانکهای عامل- که شامل بانک ملی ایران و بانکهای توسعه تعاون می شوند - معرفی گشتند. رقم تسهیلات آنها ۱۱۰۰ میلیارد تومان یعنی ۱۱ هزار میلیاردریال بوده که از این تعداد ۱۷ پروژه در حوزه کاهش آلودگی محیط زیستی نظیر راه اندازی تصفیه خانه های فاضلاب و سیستم های کنترل آلودگی هوا و انرژی تجدید پذیر و چهار پروژه در حوزه پیشگیری از تخریب محیط زیست از راه حفظ، احیا و مدیریت تنوع زیستی شامل زیستگاه ها، زیست بوم، گونه و ژن درجهت پیشگیری از تخریب محیط زیست و آلودگی خاک در چارچوب پروژه های مدیریت پسماند بودند که موفق به دریافت تسهیلات شدند.

منبع:

1402/03/13
14:39:11
5.0 / 5
390
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد