به مناسبت روز جهانی محیط زیست؛

۶۰۰ میلیارد دلار هزینه آلودگی پلاستیکی بشر

۶۰۰ میلیارد دلار هزینه آلودگی پلاستیکی بشر

آبیاری: آبیاری: اصفهان بر طبق تازه ترین آمار ارائه شده از طرف سازمان ملل، بشر سالانه بیش از 430 میلیون تن پلاستیک تولید می کند و دو سوم از آن در طول کوتاه مدت به زباله تبدیل می شود. همچنین، هزینه های اجتماعی و اقتصادی آلودگی پلاستیکی بین 300 تا 600 میلیارد دلار در سال است.هر ساله، از طرف سازمان ملل، ۵ ژوئن را «روز جهانی محیط زیست» نامگذاری می کنند. این نامگذاری، بهانه ای برای یادآوری این نکته است که زمین، علاوه بر این که خانه انسان هاست، خانه تمام گونه های زیستی جانوری نیز هست. شعار «روز جهانی محیط زیست» امسال، از طرف سازمان ملل، «غلبه بر آلودگی پلاستیک» معرفی شده است و بر یافتن راه حل ها و راهکار هایی بمنظور کاهش آلودگی پلاستیکی متمرکز است.

امسال «روز جهانی محیط زیست» به میزبانی کشور ساحل عاج و با حمایت کشور هلند برگزار می شود.

بر اساس گزارش اخیر برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد(UNEP)، بازبینی و طراحی مجدد در نحوه تولید، مصرف، بازیافت و دفع پلاستیک و زباله، می تواند تا سال ۲۰۴۰ میلادی موجب صرفه جویی ۴.۵ تریلیون دلاری شود.

در این راستا، در پیامی ویدئویی، Inger Andersen، مدیر اجرائی برنامه محیط زیست ملل متحد(UNEP)، کاهش مصرف پلاستیک را به عنوان برنامه ای جدی بمنظور کاهش خطرات زیست محیطی تصریح کرد و اظهار داشت: «ما باید از مصرف اقلام غیرضروریِ یک بار مصرف خودداری نماییم. همچنین، در بسته بندی و طراحی محصولات باید تجدید نظر نماییم تا از پلاستیک کمتری استفاده گردد. از ین جهت، نیاز است تا جهت استفاده باردیگر، یافتن مسیر تازه، و ایجاد تنوع در سیستم های خود، تدبیری بیندیشیم و آنرا اعمال نماییم. اینطور است که خواهیم توانست پلاستیک را از زیست بوم ها و اقتصاد دور نگه داریم، البته به شرط آنکه تمام انسان ها به وظایف خود عمل کنند.»

در «روز جهانی محیط زیست»، هر ساله در سرتاسر دنیا کارهای گوناگونی برای کاهش آلودگی پلاستیکی توسط انسان های حامی محیط زیست انجام می شود؛ از تمیز کردن سواحل بمبئی گرفته تا کارگاه های دوخت کیسه های پارچه ای در کشور غنا و برگزاری کنسرتهای زنده بدون زباله های پلاستیکی در آتلانتا.در چنینی روزی، در نیویورک، یک پروژه هنری که تماما از زباله های پلاستیکی تولید شده است، در مرکز تجارت جهانی راه اندازی می شود. در هند، نوازندگان معروف گرد هم می آیند تا در یک موزیک ویدئو پیام هایی را بمنظور تشویق افراد در مصرف کمتر پلاستیک به اشتراک گذارند. همچنین، در قزاقستان، گروه موسیقی محلی Great Steppe یک موزیک ویدئو را به مناسبت این روز منتشر می کند و لطمه های زیست محیطی را که دریای آرال (Aral Sea) از آلودگی پلاستیک متحمل شده است را به نمایش می گذارد.

در واقع، انجام چنین کارهایی در مراکز اجتماعی، مدارس و خانه ها توسط مشاغل مختلف نشان میدهد که چگونه افراد و جوامع محرک هایی مهم در انجام اقدامات زیست محیطی هستند. کارشناسان و متخصصان امیدوارند که این رویدادها و فعالیت ها بتوانند دولت ها، شهرها، موسسات مالی و صنایع را به سرمایه گذاری و اجرای راهکار هایی برای غلبه بر آلودگی پلاستیک در جهان تشویق کند.

نام گذاری «روز جهانی محیط زیست» در ۵ ژوئن یکی از مهم ترین رویدادهای بین المللی برای صیانت از محیط زیست است. این رویداد توسط برنامه محیط زیست ملل متحد(UNEP) رهبری و از سال ۱۹۷۳ هر ساله انجام می شود. در سالهای اخیر، رویداد «روز جهانی محیط زیست» با حضور و فعالیت میلیونها نفر از سرتاسر جهان به بزرگ ترین پلت فرم جهانی برای صیانت از سیاره زمین تبدیل گشته است. این کمپین در سال ۲۰۲۳ با حمایت کشور هلند و به میزبانی کشور ساحل عاج برگزار می گردد.
1402/03/15
19:32:22
5.0 / 5
494
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد