تهدیدی برای یک چهارم انسان ها

تهدیدی برای یک چهارم انسان ها

آبیاری: خراسان رضوی ناپدید شدن یخ در بلندترین کوه ها، یک چهارم انسان ها را تهدید می کند.به نقل از بلومبرگ، برمبنای یک مطالعه جدید ذوب سریع یخچال های طبیعی در منطقه هیمالیا و هندوکش آسیا، خانه مرتفع ترین کوه های جهان، زندگی و معیشت ۲ میلیارد نفر در پایین دست را تهدید می کند.

یخچال های طبیعی در دوره ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ نسبت به دهه قبل ۶۵ درصد سریع تر ذوب شدند و ممکنست تا پایان این قرن ۸۰ درصد از حجم فعلی خودرا از دست بدهند. این گزارش می گوید که این امر ممکنست در طول زمان موجب کاهش چشم گیر ذخایر آب شیرین در ۱۲ رودخانه شود که در ۱۶ کشور منطقه جریان دارد.

این مطالعه همین طور نشان داد که این رشته کوه ها که به طول بیش از ۳۵۰۰ کیلومتر از افغانستان در غرب تا میانمار در شرق امتداد دارند. همین طور شاهد کاهش یخ های دائمی هستند که می تواند موجب رانش های زمین بیشتری شود.

موسسه تحقیقاتی در لالیتپوردر نپال (ICIMOD) دارای هشت کشور عضو در سراسر آسیا همچون چین و هند است؛ معاون این موسسه اظهار داشت: هنوز زمان برای نجات این منطقه حیاتی وجود دارد اما به شرطی که کاهش سریع و عمیق انتشار گازهای گلخانه ای از اکنون شروع شود. ذوب برف، ذوب یخچال ها و ذوب شدن یخ های دائمی به این معناست که پیش بینی می شود، بلایای بیشتری اتفاق می افتند که مرگبارتر و پرهزینه تر هستند.

این سیاره هم اکنون ۱.۲ درجه سانتیگراد گرمتر از دوران قبل از صنعتی شدن است و یخ های قطب شمال و قطب جنوب با سرعتی بی سابقه ذوب می شوند. از آنجا که امواج گرما کشورهای بیشتری از بریتانیا تا چین را فرا می گیرد، حریق جنگل های کانادا و طوفان بسیار شدیدی به سواحل هند و پاکستان می آید.

این گزارش می گوید که علاوه بر خطر سیل های ناگهانی و رانش زمین، اثرات کشاورزی، امنیت غذایی، در دسترس بودن آب شیرین و منابع انرژی انسان ها را تهدید می کنند. همین طور تعدادی از گونه های گیاهی و جانوری را در نقاط حساس تنوع زیستی تا حد انقراض به خطر می اندازند.
1402/04/01
23:52:13
5.0 / 5
277
تگها: آب , جنگل , كشاورزی
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد