راه اندازی 100 خانه محیط زیست تا انتهای سال در تهران

راه اندازی 100 خانه محیط زیست تا انتهای سال در تهران

به گزارش آبیاری، رئیس اداره آموزش و مشارکت های مردمی محیط زیست استان تهران از افتتاح 100 خانه محیط زیست در تهران تا انتهای سال آگاهی داد و اظهار داشت: استقرار و افتتاح خانه های محیط زیست با اهدافی چون آموزش و فرهنگ سازی و حساس کردن افکار عمومی انجام شده است.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا در دولت سیزدهم تاکید بر مردمی سازی حفاظت محیط زیست است و در حوزه حفاظت محیط زیست مطابق با اصل ۵۰ قانون اساسی مردم باید پای کار باشند. این مردمی سازی نیازمند آموزش فرهنگ سازی است به همین جهت خانه محیط زیست بعنوان بستری برای تعامل، تفاهم، همکاری داوطلبانه، موثر به راه افتاده است.

روح الله عبادی در گفت و گو با ایسنا درباره خانه های محیط زیست افتتاح شده در استان تهران اظهار نمود: از زمان شروع این طرح تابحال ۲۱ خانه محیط زیست در سطح استان تهران افتتاح شده و فعالیت خویش را شروع کرده است که تا آخر سال تعداد آنها به ۱۰۰ خانه محیط زیست خواهد رسید.

وی با تکیه بر این که نخستین خانه های محیط زیست در دهه فجر افتتاح شدند، اظهار نمود: همزمان با دهه فجر چهار خانه محیط زیست در استان تهران در روستای توچال در شهرستان پاکدشت، روستای لپه زنک در شهرستان ری، روستای چهل قز در شهرستان ری، مدرسه پروین اعتصامی در شهرستان قدس راه اندازی شد.

رئیس اداره آموزش و مشارکت های مردمی محیط زیست استان تهران اضافه کرد: بیشترین تعداد خانه های محیط زیست در دهیاری ها و روستاها به تعداد شش خانه است البته موقعیت استقرار خانه های محیط زیست متفاوت می باشد. همچون مکان هایی که این خانه ها مستقر شده اند میتوان به دانشگاه ها، شهرک صنعتی، متروهای تهران، کانون پرورش فکری کودکان، مساجد، کتابخانه و فرهنگسرا همینطور دو خانه مستقل - که توسط تشکل های مردم نهاد اداره می گردند - اشاره نمود.

وی ضمن اشاره به این که بیشترین تعداد خانه محیط زیست در شهرستان ری و بعد از آن شهرستان ملارد به راه افتاده است، در رابطه با هدف ایجاد این خانه ها خاطرنشان کرد: استقرار و افتتاح خانه های محیط زیست با هدف آموزش، حساس کردن افکار عمومی و ایجاد احساس مسئولیت نسبت به محیط زیست و مدیریت محیط زیست منطقه توسط مردم انجام شد. این خانه ها در روستاها به لحاظ مساله محیط زیستی، نقش زنان خانه دار و تنوع زیستی بسیار اهمیت دارد.

رئیس اداره آموزش و مشارکت های مردمی محیط زیست استان تهران تصریح کرد: آموزش مردم در اولویت کار سازمان حفاظت محیط زیست است تا به کمک آنان مدیریت محیط زیست منطقه محقق شود.

عبادی در انتها در رابطه با چگونگی فعالیت خانه های محیط زیست و استقبال مردم به ذکر مثالی پرداخت و اظهار داشت: در فاز ۸ فردیس یک خانه محیط زیست داریم که به صورت مستقل توسط یکی از تشکل ها اداره و هر هفته نیز حدود چهار کارگاه آموزشی با موضوعات مختلف برگزار می گردد. برای برگزاری دوره ها هماهنگی های لازم با اساتید و اطلاع رسانی در شبکه های مجازی به مردم صورت می گیرد که تا کنون با استقبال مردم همراه بوده است.

منبع:

1402/04/03
11:13:04
5.0 / 5
308
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد