هشدار سازمان هواشناسی درباب فعالیت سامانه بارشی در بعضی نقاط کشور

هشدار سازمان هواشناسی درباب فعالیت سامانه بارشی در بعضی نقاط کشور

آبیاری: آبیاری: سازمان هواشناسی درباب فعالیت سامانه بارشی و ارتفاع امواج در بعضی نقاط کشور هشدار سطح زرد صادر کرد.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، سازمان هواشناسی نسبت به فعالیت سامانه بارشی و ایجاد جریانات خزری و به تبع آن رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید و احتمال تگرگ در شمال غرب کشور از فردا جمعه (۹ تیر) تا یکشنبه (۱۱ تیر) هشدار سطح زرد صادر کرد.
منطقه اثر این سامانه بارشی در روز جمعه ۹ تیر اردبیل و شمال استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، در روز شنبه ۱۰ تیر اردبیل، گیلان، مازندران، دامنه و ارتفاعات گلستان و شمال استان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و روز یکشنبه ۱۱ تیر شمال شرق آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی است.
باتوجه به شرایط یاد شده احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده ها، احتمال جاری شدن روان آب، صاعقه، وزش باد، در نواحی مستعد خیزش گردوخاگ، احتمال خسارت به سازه های موقت همچون بنرها، داربست ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهن سال وجود دارد و بدین جهت سازمان هواشناسی نسبت به اجتناب از اسکان و برپا کردن چادرهای مسافرتی در حاشیه و بستر مسیل ها، احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه ها، احتیاط در سفرهای برون شهری، احتیاط در کارهای کوه نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه های اجرائی و امدادی و پاک سازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب روها سفارش کرده است.
طبق این هشدار از روز شنبه ۱۰ تیر تا دوشنبه ۱۲ تیر افزایش گرادیان فشاری و تغییر توده هوا و به تبع آن وزش باد نسبتا شدید تا شدید و در نواحی مستعد همراه با گرد و خاک پیش بینی می شود.
منطقه اثر این سامانه در روز شنبه ۱۰ تیر خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شرق سمنان، ایلام و غرب استان های کرمانشاه و خوزستان، روز یکشنبه ۱۱ تیر خراسان رضوی، خراسان جنوبی، نیمه شرقی سمنان، شمال سیستان و بلوچستان، ایلام و خوزستان و روز دوشنبه ۱۲ تیر خراسان رضوی، سمنان، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، ایلام و غرب خوزستان است.
در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری همچون سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست ها و سازه های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال ها و درختان کهن سال پیش بینی می َود و به این منظور سازمان هواشناسی نسبت به اجتناب از تردد غیر ضروری بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان، پرهیز از فعالیت کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده ای، اطمینان از استواری سازه های موقت، احتیاط در کارهای عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهن سال در مناطق یاد شده سفارش کرده است.
به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، همین طور سازمان هواشناسی کشور طی اطلاعیه دیگری درباب افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج هشدار سطح زرد صادر کرده است.
مطابق با این هشدار از جمعه ۹ تیر تا دوشنبه ۱۲ تیر ماه افزایش سرعت وزش باد تا محدوده ۳۰ نات، افزایش ارتفاع امواج بین ۱ تا ۱/۷ متر در سواحل و حداکثر تا ۲/۲ متر در نواحی دور از ساحل با تأکید بر سواحل جنوبی استان بوشهر و سواحل غربی استان هرمزگان برای برخی مناطق پیش بینی می شود.
منطقه اثر این سامانه در روز یکشنبه ۱۱ تیر خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان های خوزستان، بوشهر و هرمزگان و روز دوشنبه ۱۲ تیر نواحی شمالی و مرکزی خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان های خوزستان و بوشهر است.
غرق شدن شناگران و غواصان، اختلال در ترددهای دریایی با شناورهای سبک و صیادی، احتمال اختلال در تردد شناورهای مسافربری و لطمه به تورهای صیادی وقفس های پرورش ماهی و ایجاد اختلال در کارهای دریایی درساحل اثرات مخاطرات یاد شده است و شهروندان باید نسبت به اجتناب از کارهای شنا وغواصی، جلوگیری از تردد شناورهای سبک و صیادی و انجام کارهای تفریحی به ویژه در جزایر، اتخاذ تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورهای مسافربری و کشتیهای تجاری و کارهای دریایی فراساحل توجه داشته باشند.
در ادامه این اطلاعیه نسبت به افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج طی روزهای بامداد شنبه ۱۰ تیر تا عصر یکشنبه ۱۱ تیر هشدار داده شده است.
بر این اساس افزایش سرعت وزش باد تا محدوده ۲۸ نات، افزایش ارتفاع امواج بین ۱ تا ۲ متر در سواحل و بین ۲ تا ۲/۵ متر در نواحی دور از ساحل در دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان های گیلان و مازندران پیش بینی می شود و غرق شدن شناگران و غواصان، اختلال در ترددهای دریایی با شناورهای سبک و صیادی، احتمال اختلال در تردد شناورهای مسافربری و لطمه به تورهای صیادی وقفس های پرورش ماهی و ایجاد اختلال در کارهای دریایی درساحل اثرات مخاطره یاد شده هستند.
در همین راستا سازمان هواشناسی کشور به اجتناب از کارهای شنا وغواصی، جلوگیری از تردد شناورهای سبک و صیادی و انجام کارهای تفریحی به ویژه در جزایر، اتخاذ تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورهای مسافربری و کشتیهای تجاری و کارهای دریایی فراساحل سفارش کرده است.
به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، هشدار زردرنگ به مفهوم این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکنست در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را بوجود آورد. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرف دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.
منبع:

1402/04/09
14:05:22
5.0 / 5
361
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد