سرپرست پایگاه میراث جهانی هیركانی در گیلان:

سرخدار کهنسال هیرکانی، در آستانه ثبت ملی است

سرخدار کهنسال هیرکانی، در آستانه ثبت ملی است

به گزارش آبیاری، از گیلان سرپرست پایگاه میراث جهانی هیرکانی در گیلان، از ثبت ملی چندین درخت کهنسال سایت های هیرکانی گیلان آگاهی داد و افزود: پرونده ثبتی درخت سرخدار کهنسال تکمیل شده و به زودی شاهد ثبت ملی آن خواهیم بود.


فریبا بابایی در گفت وگو با ایسنا، ضمن اشاره به ثبت جهانی سه سایت از جنگل های هیرکانی استان گیلان، اظهار داشت: سایت لیسار شهرستان تالش، سایت گشت رودخان فومن و سایت سیاهرود رودبار ثبت جهانی شده است.
وی مساحت سایت های ثبت جهانی شده جنگل های هیرکانی گیلان را ۵۸ هزار هکتار دانست و اضافه کرد: سایت تالش ۴۵۰۰ هکتار و سایت فومن و سایت رودبار هر کدام ۲۶ هزار هکتار مساحت دارند.
سرپرست پایگاه محلی میراث جهانی جنگل های هیرکانی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان ضمن اشاره به وجود درختان کهنسال در این حوزه ها، خاطرنشان کرد: جنگل های گیلان طبیعی و دارای قدمت طولانی هستند و پس درختان کهنسال به وفور در این حوزه ها مشاهده می شود.
بابایی، یکی از خاصیت های منحصر بفرد جنگل های هیرکانی را حضور درختان کهنسال باکیفیت با تعداد و تنوع بسیار دانست و افزود: درختان کهنسال در هر نقطه ای از کره زمین ذخایر باارزش ژنتیکی، گیاه شناسی، فرهنگی و حتی تاریخی محسوب شده و برای ماندگاری و صیانت از آنها کوشش های بسیاری صورت می گیرد.
وی از ثبت ملی چندین درخت کهنسال سایت های هیرکانی گیلان آگاهی داد و افزود: پرونده ثبتی درخت سرخدار کهنسال تکمیل شده و به زودی شاهد ثبت ملی آن خواهیم بود.
سرپرست پایگاه میراث جهانی هیرکانی گیلان با اشاره به اینکه درخت سرخدار کهنسال روستای بنون شهرستان تالش سن تقریبی ۴۷۰ تا ۵۲۰ سال دارد، تصریح کرد: امید است با ثبت این درختان کهنسال، گام مثبتی در امتداد حفاظت موثر و پایدار از جنگلها و توسعه گردشگری برداشته شود.
وی رویکرد اقدامات پایگاه میراث جهانی هیرکانی را آموزشی و ترویجی با هدف حفاظت دانست و متذکر شد: عرصه های ثبت جهانی شده هیرکانی خالی از سکنه بوده و به عنوان مناطق حفاظت شده نگهداری می شود؛ البته بدنبال معرفی این سایت ها به عنوان جاذبه گردشگری هستیم.
بابایی در ادامه از برگزاری جشن سالروز ثبت جهانی جنگل های هیرکانی آگاهی داد و اظهار داشت: ۱۹ تیرماه، سالروز ثبت جهانی جنگل های هیرکانی در لیست میراث طبیعی است.
وی جنگل های هیرکانی را بازمانده از عصر یخبندان با ذخایر ژنتیکی منحصر بفرد و تنوع زیستی بالا دانست که چشم هر بیننده ای را خیره می کند و افزود: جشن چهارمین سالروز ثبت جهانی، برگزاری کارگاه های آموزشی، ایستگاه نقاشی کودکان و توزیع ساک های دوستدار طبیعت منقش به لوگوی جنگل های هیرکانی همچون برنامه هایی است که در شهرستان های مختلف دارای سایت های جهانی هیرکانی برگزار می شود.
سرپرست پایگاه میراث جهانی هیرکانی گیلان هدف از برگزاری این برنامه ها را جلب توجه عمومی نسبت به ارزش های منحصر بفرد جنگل های هیرکانی و تاثیر انکارناپذیر آن در زندگی مردمان این خطه، بررسی شیوه های حفاظت موثر و پایدار از جنگل های هیرکانی و ترویج گردشگری دوستدار طبیعت برشمرد.
منبع:

1402/04/18
09:06:42
5.0 / 5
360
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد