نقش تسهیلگری طرح صیانت از تالاب های ایران در بهبود وضعیت تالاب های آذربایجان شرقی

نقش تسهیلگری طرح صیانت از تالاب های ایران در بهبود وضعیت تالاب های آذربایجان شرقی

آبیاری: آبیاری: آذربایجان شرقی رییس اداره تالاب های اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی به تشریح کارهای انجام شده توسط طرح صیانت از تالاب های ایران طی یک دهه در استان آذربایجان شرقی پرداخت و چالش ها و فرصت های پیش رو را ارائه داد.


«یدالله آذرهوا» از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه ای خودرا در امتداد صیانت از تالاب ها در سازمان حفاظت محیط زیست با نقش کارشناس استانی طرح صیانت از تالاب های ایران شروع کرد؛ در آن برهه طرح صیانت از تالاب های ایران با هدف نهادینه سازی رویکرد زیست بومی در مدیریت تالاب های کشور مبادرت به تعریف پایلوت های تالابی در سطح کشور (دریاچه ارومیه، تالاب پریشان و تالاب شادگان) بمنظور تدوین برنامه مدیریت زیست بومی کرد و در ادامه کار با همکاری و مشارکت ذینفعان سایت های قوری گول و قره قشلاق نیز در استان آذربایجان شرقی در دستور کار قرار گرفت.
مدتی بعد باتوجه به ایجاد ساختارهای اجرائی برنامه های مدیریت تالاب های استان و لزوم تشکیل دبیرخانه های زیست بومی در اداره کل حفاظت محیط زیست استان، آذرهوا به عنوان مسئول دبیرخانه مدیریت زیست بومی تالاب های قوری گول و قره قشلاق منصوب گردید.
آذرهوا در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اثرات فعالیت ها و تسهیلگری های طرح در آن سال ها در ایجاد دبیرخانه های استانی بیان کرد: ارتباط تنگاتنگ طرح و ذی مدخلان حوضه موجب تشکیل ادارات تالابی بصورت تخصصی در بدنه ادارات کل حفاظت محیط زیست استانها شد. تسهیلگری های طرح، سبب برگزاری نشست های منظم و مستمر بصورت شش ماهه و سالانه بین ذینفعان کلیدی و تصمیم ساز مدیریت تالاب ها شد.
وی به نتایج حاصل از کارهای طرح صیانت از تالاب های ایران اشاره نمود و اظهار داشت: فلسفه تشکیل طرح صیانت از تالاب های ایران تغییر رویکرد در مدیریت تالاب های کشور بوده که در راستای بهره گیری از شیوه های نوین و تجارب موفق بین المللی و اصلاح رویکرد فقط حفاظتی و حرکت به سمت نهادینه سازی رویکرد زیست بومی و مشارکت کلیه ذینفعان در مدیریت تالاب ها بوده است.
وی افزود: خوشبختانه این رویکرد تا حالا ثمرات بسیار خوبی در حوضه تالاب های کشور خصوصاً از نظر ایجاد زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری لازم برای مدیریت تالاب ها داشته است و هم اکنون بیشتر تالاب های حائز اهمیت کشور دارای برنامه مدیریت زیست بومی و ساختارهای اجرائی مورد نیاز برای مدیریت آنها شده اند و ظرفیت سازی در نیروی انسانی و تربیت نیروهای مجرب و آگاه به مسائل تالاب های کشور یکی از نتایج مهم این طرح بوده که در طول دوره فعالیت آن بصورت منظم انجام شده است.
وی همین طور به نقش پشتیبانی طرح از عملیاتی کردن برنامه های مدیریت جامع همچون پیاده سازی و الگوسازی کارهای استقرار کشاورزی پایدار و تنوع بخشی به معیشت های سازگار با منابع تالابی تاکید و اشاره کرد: از کلیدی ترین اقدامات این طرح، آگاه سازی، اطلاع رسانی و جلب مشارکت جوامع محلی نسبت به موضوعات تالاب ها بوده که بصورت هوشمندانه و هدف مند از سطوح پایین جامعه شروع و موجب تغییر نگرش آنها نسبت به مسائل محیط زیستی و معیشتی بوده است. همین طور ظرفیت سازی در جامعه محلی، جریان سازی اجتماعی، ارتقاء همکاریهای بین بخشی، توانمندسازی بدنه کارشناسی و اجرائی پروژه و ارتقاء راندمان نهاده ها نیز از نتایج و ثمرات مهم این طرح بوده است.
آذرهوا ضمن ابراز خرسندی از برطرف شدن برخی مسائل مربوط به مدیریت تالاب ها، همچون خلاء حقوقی و نبود زیرساخت های لازم برای توسعه همکاریهای بین بخشی در طول زمان بواسطه مشارکت طرح، اشاره کرد: تدوین قوانین جدید محیط زیستی به خصوص در عرصه آب و خاک و همین طور تشکیل دبیرخانه های تالابی به عنوان پلت فرم های همکاری بین بخشی به عنوان راهکارهای حل مسائل مذکور بوده است.
وی افزود: مسائلی همچون تعارض منافع بخشی و ضعف های مربوط به سیاستگذاری از سایر مسائل محیط زیستی می باشد که همچنان نیازمند یافتن راهکارهای عملگرایانه می باشد.
او در آخر اشاره کرد: فرصت های پیش رو بمنظور بهره مندی از دستاوردهای طرح صیانت از تالاب های ایران شاملِ استفاده از ظرفیتهای نرم افزاری و سخت افزاری به وجود آمده در راستای بهبود وضعیت تالاب ها، تعمیم و گسترش تجارب و دستاوردهای به دست آمده در سطوح اجرائی همچون استقرار کشاورزی پایدار و تنوع بخشی به معیشت های سازگار با منابع تالابی و همین طور استفاده از ظرفیت رسانه ها و زیرساخت های اطلاع رسانی در تبیین و ارائه دستاوردها می باشد.
منبع:

1402/05/09
08:26:42
5.0 / 5
262
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد