قیمت خرید توافقی برنج

قیمت خرید توافقی برنج

به گزارش آبیاری، فارس نوشت: خرید توافقی ارقام محلی برنج از شالکیاران مازندرانی در ۵ مرکز با قیمت هر کیلوگرم ۵۸ تا ۶۱ هزار تومان شروع شده است.برنج منطقه شمال که مدتی است بازارش به رکود رفته و به قول آنها خریداری برایش نبود، وزارت جهاد کشاورزی کمر همت بسته تا برنج آنها را خریداری کند، حتی مقرر است قیمت برنج منطقه شمال بیشتر از قیمتی که پیش تر اعلام شده بود خریداری شود.

سازمان جهاد کشاورزی مازندران در اطلاعیه ای اعلام کرد، قیمت خرید برنج پرمحصول ندا ۳۵ تا ۳۶ هزارتومان و برنج پرمحصول شیرودی ۴۲ تا ۴۲ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است این در شرایطی است که پیش از این قیمت برنج ندا ۳۳ و شیرودی ۳۹ هزارتومان بود.

برنج ارقام پرمحصول کشاورزان توسط اداره کل غله و خدمات بازرگانی مازندران از کشاورزان برنجکار استان خریداری می شود. خرید توافقی ارقام محلی برنج از شالکیاران مازندرانی هم در پنج مرکز شامل شهرک صنعتی رجه بابل، پایانه برنج آمل، روستای کونر شهرستان بابلسر، شرکت پردیس گلستان در شهرک صنعتی جویبار و شالیکوبی برنج گستر سارویه با قیمت هر کیلوگرم ۵۸ تا ۶۱ هزار تومان شروع شده است.

ششم مرداد بود که سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد« با عنایت به هماهنگی هایی که ستاد وزارت جهاد کشاورزی با شرکتهای فعال در حوزه بازرگانی برنج به عمل آورده است، قرار است این شرکت ها برنج های ارقام محلی (طارم و هاشمی) کشاورزان را خریداری نمایند. همان زمان اعلام گردید که کشاورزانی که برنج مازاد برای فروش دارند از روز شنبه مورخه ۷ مرداد ۱۴۰۲ جهت ثبت نام برای فروش محصول خود به مراکز جهاد کشاورزی رجوع نمایند.

پیش از این برنجکاران اعلام می کردند که تولیدشان دستشان مانده و کسی آنها را خریداری نمی کند.

در این میان برخی مسؤلان و کارشناسان هم واردات بیش از حد برنج پارسال را عامل رکود بازار برنج ایرانی عنوان می کردند.

کار به اعتراض در مجلس رسید به صورتی که محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در صحن علنی مجلس در دادخواهی از کشاورزانی که محصول دستشان مانده و خریداری برایش نیست، اظهار داشت: « وزارت خانه ها نباید به جای خرید برنج از کشاورزان دست به واردات می زدند».

وی واردات بی رویه در حوزه‌ی برنج را با این عبارت که حدود ۱.۷ میلیون تن واردات اضافه انجام شده است، نشانه رفت و انتقاد سختی کرد و اظهار داشت: همین امروز چند نفر از مردم، مسؤلان و نمایندگان مازندران تماس گرفتند که هم اکنون محصول سال قبل در انبار کشاورزان است و محصول سال جاری درحال برداشت است.

مصرف برنج کشور نزدیک به سه میلیون تن است که سالانه حدود یک میلیون تن آن از کشورهای دیگر وارد می شود، البته چون آمار دقیقی از مصرف و تولید وجود ندارد، همواره در سال های گذشته در میزان واردات محل بحث بوده است.قیمت برنج پاکستانی و هندی کیلویی اعلام شد/ جدول قیمت


1402/06/18
12:03:23
5.0 / 5
291
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد