برنج به چه قیمتی ارزان شد؟

برنج به چه قیمتی ارزان شد؟

به گزارش آبیاری، تیترکوتاه نوشت: عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس اظهار داشت: پس از عرضه برنج تازه برداشت شده، با انباشت در انبارها مواجه هستیم که کاهش قیمت برنج را به دنبال داشته است که با عنایت به هزینه های کاشت و برداشت کشاورزان را متضرر می کند.چند روز پیش قاسمعلی حسنی دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی اعلام نمود که با عنایت به افزایش برداشت محصول در شمال کشور، قیمت برنج ایرانی ۴۰ درصد و برنج خارجی ۱۵ درصد کاهش داشته است. وی افزایش ۳۰ درصدی تولید برنج ایرانی، رکود بازار، پر بودن انبارها از محصولات سال گذشته، رفع ممنوعیت واردات برنج و ذخایر کافی برنج را از عوامل این افت قیمت عنوان نمود.

مشاهدات میدانی نشان داده است که قیمت های انواع برنج خارجی و ایرانی به میزان قابل توجهی کاهش قیمت را تجربه کرده است و در حال حاضر به صورت میانگین هر کیلوگرم برنج ایرانی طارم گیلان ۸۲ هزار تومان، هاشمی ۷۲ هزار تومان، فجر ۴۲ هزار تومان و ندا ۳۲ هزار تومان در بازار قیمت گذاری شده است. در این گزارش با ما همراه باشید:
واردات بی رویه کمر شالیکاران را می شکند

جمیل علیزاده شایق دبیر انجمن برنج ایران، ضمن تایید کاهش قیمتها در بازار، به خبرنگار «تیتر کوتاه» اظهار داشت: تنها کالای غذایی که قیمت آن نسبت به سال گذشته کاهش داشته، برنج است و این درحالی است که شالیکاری برنج یکی از دشوارترین محصولات کشاورزی است و شالیکارها در تمام مدت کاشت و داشت برنج در گل و آب آلوده و زیر نور آفتاب سوزان مشغول پرورش برنج ایرانی هستند.

وی اضافه کرد: هزینه تولید برنج بیشتر از قیمت های موجود در بازار است و دلیل آن هم پر بودن انبارهای شالیکاران از سال قبل است و بنابراین مجبور به فروش به زیر قیمت هستند.

دبیر انجمن برنج ایران واردات بی رویه را عامل اصلی کاهش قیمت اعلام نمود و اظهار داشت: برپایه قانون از اول مرداد تا اول آبان ماه نباید واردات برنج داشته باشیم تا کشاورزان داخلی بتوانند محصول خویش را به فروش برسانند که متاسفانه عملا این اتفاق نمی افتد و زمانیکه واردات از حد گذشت، تازه مسؤلان دور هم جمع می شوند و به فکر چاره می افتند.

وی با اشاره به اینکه منافع بعضی افراد در واردات برنج است، اضافه کرد: ما در شرایط عادی حدود ۲ میلیون ۲۵۰ هزار تن تولید داخلی داریم و سرانه ی مصرف هر ایرانی حداکثر ۳۶ کیلوگرم برنج در سال است و با جمعیت فعلی کشور به حدود ۳ میلیون تن برنج در سال نیاز داریم و ازاین رو حدود ۷۵۰ هزار تن باید وارد نماییم و اگر فرض بگیریم که ۲۵۰ هزار تن هم ذخیره سازی شود، در کل نزدیک به ۱ میلیون تن احتیاج به واردات برنج داریم و این در شرایطی است که پارسال بر مبنای آمار، یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن واردات داشتیم.

علیزاده با اشاره به اینکه افزایش میزان بارندگی در سالهای گذشته مشکلاتی را برای شالیکاران به وجود آورده است، اظهار داشت: در حال حاضر استانهای گیلان و مازندران یک مقدار گرفتار کم آبی شده اند؛ اما سال جاری شهر های جنوبی بخصوص خوزستان سرشار از آب هستند و کشاورزان به کاشت برنج روی آورده اند و استانداری هم به کشاورزان مجوز کاشت برنج را داده است.

وی اضافه کرد: کاشت برنج در استان هایی مثل ایلام و چهارمحال وبختیاری هم خیلی رواج نداشت؛ اما سال جاری کشاورزان به علت مشکلات اقتصادی به پرورش این محصول اقدام نموده اند.

دبیر انجمن برنج ایران در رابطه با نحوه حمایت های دولت از شالیکاران اظهار داشت: دولت می تواند مانند کشورهای ژاپن و کره جنوبی از کشاورزان حمایت کند؛ به این صورت که یارانه ها را به صورت هدفمند هزینه کند و برنج را به قیمت جهانی از کشاورز خریداری کند و با قیمت پایین تر روانه بازار کند و مابه التفاوت آنرا بعنوان یارانه در نظر بگیرد تا هم کشاورز متضرر نشود و هم مصرف کننده راضی باشد.

وی در رابطه با روند قیمت برنج در بازار اظهار نمود: به صورت کلی هرساله در مرداد و شهریورماه برنج های تازه، وارد بازار شده و بنابراین عرضه زیاد می شود و تا آخر سال هم این روند کاهش قیمت ادامه می یابد و پس از آن باردیگر افزایش قیمت را شاهد خواهیم بود.
طمع سود بیشتر برنج ایرانی را در انبارها نگه داشت

مسیح کشاورز دبیر انجمن تولیدکنندگان و تأمین کنندگان برنج با اشاره به اینکه واردات عامل انباشت برنج شهر های شمالی نیست، بلکه طمع سود بیشتر باعث بروز این شرایط شده است به «تیتر کوتاه» اظهار داشت: این که بگویم واردات یک میلیون و ۷۷۹ هزار تن برنج در سال ۱۴۰۱ را عامل انباشت و فروخته نشدن بخشی از برنج شهر های شمالی کشور است؛ طرح این مورد به رفع مشکلات کشاورزان کمکی نمی کند؛ اما برای رفع این مشکل خرید توافقی برنج کشاورزان در کشور با همکاری دولت شروع شده است.

وی اضافه کرد: در استانهای شمالی برای رفع مشکل برنج های باقیمانده در دست کشاورزان بخش خصوصی پیش از دولت، مبادرت به خرید برنج کرد و شاهد می باشیم با منطقی شدن قیمت، برنج ایرانی به سفره مردم بازگشته است.

دبیر سابق کمیسیون واردکنندگان و تأمین کنندگان برنج افزود: در سال ۹۹ با اعمال محدودیت پیش روی واردات مجموعا ۸۵۷ هزار تن برنج وارد کشور شد و سال پس از آن مجموع واردات برنج کشور به عدد یک میلیون و ۴۷۳ هزار تن رسید که با در نظر گرفتن میانگین ۱.۳۵ میلیون تن احتیاج به واردات کشور، با حدود ۳۷۰ هزار تن کسری روبه رو شدیم.

کشاورز با اشاره به اینکه ممنوعیت واردات برنج در سال ۱۴۰۰ منجر به جهش قیمت برنج ایرانی شد، اظهار نمود: به دنبال ممنوعیت واردات، تقاضا به طرف برنج داخلی هدایت و افزایش قیمت کلید خورد و این روند به اوج رسید و قیمت هر کیلو برنج ایرانی به ۱۵۰ هزار تومان رسید.

وی افزود: اما در سال ۱۴۰۱ روند واردات به مسیر عادی برگشته بود، ولی برخی فعالان بازار برنج ایرانی بخصوص واسطه ها و دلال ها به طمع تکرار تجربه سال ۱۴۰۰ و تحصیل سود بالا از عرضه برنج به بازار خودداری کردند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان و تأمین کنندگان برنج با اشاره به اینکه عمده واردات در سال گذشته از کشورهای هند و پاکستان بوده است، اظهار داشت: میزان واردات برنج پارسال یک میلیون و ۷۸۳ هزار تن و این رقم در سال ۱۴۰۰، یک میلیون و ۴۷۳ هزار تن بوده است.
کشاورزان متضرر اصلی کاهش قیمت

منصور زارعی عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس هم با اشاره به اینکه الان کشاورزان از قیمت برنج ناراضی هستند، به «تیتر کوتاه»، اظهار داشت: قیمتی که برای برنج به کشاورزان پرداخت می شود، در مقایسه با هزینه تولید قابل قبول نیست و باید فکری به حال آن شود.


بیشتر بخوانید:
قیمت جدید برنج اعلام شد/ جدول قیمت
۲۲۰


1402/06/25
13:49:55
5.0 / 5
270
تگها: آب , تجربه , سفر , فروش
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد