كشاورزی در هفته ای كه گذشت؛

تسویه مطالبات گندم کاران تا پایان شهریور

تسویه مطالبات گندم کاران تا پایان شهریور

آبیاری: در هفته جاری وزیر جهاد کشاورزی از تسویه مطالبان گندم کاران تا پایان شهریور آگاهی داده و در ادامه رییس سازمان جهاد کشاورزی هم عنوان کرده توزیع شکر به مقدار مورد نیاز در حال انجام می باشد.به گزارش آبیاری به نقل از مهر، شکر همچون کالاهای اساسی است که در هفته جاری تغییر قیمت مجدد داشت.
بازار شکر
نرخ این محصول در آغاز سال هر کیلو ۲۳ هزار تومان بود که در ادامه به ۳۵ هزار تومان (البته در بعضی میادین میوه و تره بار توزیع شکر دولتی بدون بسته بندی هر کیلو ۲۸ هزار تومان توزیع می شود) و در نهایت به ۴۰ هزار تومان رسید؛ این در حالیست که رییس سازمان جهاد کشاورزی تهران از توزیع بیش از ۶ هزار تن شکر از شروع شهریور ماه سال ۱۴۰۲ تا کنون در واحدهای صنفی و صنعتی آگاهی داد و اظهار داشت: این سازمان با هدف جلوگیری از کاهش یا قطع فعالیت واحدهای صنفی و صنعتی همچون کارخانجات تولیدکننده بیسکویت، بستنی و… همین طور کمک به ادامه روند کار این واحدها مبادرت به توزیع این کالای اساسی کرده است.
به گفته جبرئیل برادری تا کنون ۶ هزار و ۳۷۰ تن شکر با قیمت عمده در اختیار این واحدها قرار گرفته و ۷ هزار تن دیگر نیز درحال توزیع با قیمت عمده است. همین طور برای تامین نیاز خانوارها عرضه شکر با هر کیلو گرم ۲۸ هزار تومان در حال انجام می باشد.
بازار گوشت
قیمت گوشت قرمز بعد از افزایش در خرداد و تیر به مناسبت عید قربان و غدیر خم، نرخ ثابتی پیدا کرده و در قصابی های مناطق مرکزی شهر هر کیلو گوشت گوسفند و گوساله بالای ۵۰۰ هزار تومان به فروش می رسد. کارشناسان این حوزه تاکید دارند هم اکنون نرخ هر کیلو گوشت قرمز نباید بالاتر از ۴۰۰ هزار تومان باشد.
نرخ گوشت مرغ هم در ۳ هفته اخیر هر کیلو ۷۸ هزار تومان بوده و تغییری نداشته این در حالیست که قیمت مصوب آن ۷۳ هزار تومان است.
بازار تخم مرغ
خبری در خصوص افزایش قیمت تخم مرغ در فضای مجازی از دیگر اخبار هفته جاری بود. در این خبر اعلام شده بود هر شانه تخم مرغ ۳۰ عددی به مبلغ ۱۶۰ هزار تومان به فروش می رسد. رصد هفتگی خبرنگار مهر حاکی از آنست که هر شانه تخم مرغ ۳۰ عددی در پروتئین فروشی های سطح شهر بین ۸۵ تا ۹۵ هزار تومان درحال عرضه بوده و ممکنست برخی مغازه های خرده فروشی در مناطق شمالی شهر اقدام به افزایش قیمت کرده باشند.
گفتنی است قیمت مصوب هر کیلو تخم مرغ حدود ۱۰۰ هزار تومان بوده و هم اکنون عرضه آن به سبب گرمای هوا زیر نرخ مصوب است.
هفته گذشته یکی از فعالان بازار تخم مرغ به مهر گفته بود نرخ تخم مرغ باید افزایش پیدا کند برای اینکه هزینه های حمل و نقل بالا رفته است. وی در پاسخ به این پرسش مهر که این محصول ابتدای سال افزایش قیمت داشته افزایش مجدد آن با وجود مازاد تولید منطقی است، عنوان نمود تولید با این قیمت برای تولیدکننده صرفه اقتصادی ندارد.
این روند در بازار کالاهای اساسی منجر به کاهش بازار تقاضا شده و در ادامه این زنجیره تولیدکننده ناچار به کاهش تیراژ تولید خود است.
بازار کالاهای اساسی در ۷ ماه گذشته
مقایسه ای بین قیمت برخی کالاهای اساسی در بازه زمانی ۷ ماه (هفته اول اسفند سال ۱۴۰۱ خورشیدی و هفته نخست شهریور ۱۴۰۲) نشان داد ماکارونی بازار آرامی داشته و در طول این مدت تغییر قیمتی را تجربه نکرده است.
برنج و تخم مرغ هم در این جدول همچون محصولاتی بودند کاهش قیمت داشتند.
در این مقایسه کنسرو ماهی بیشترین تغییر قیمت را داشت و نرخ تن ماهی از هفته اول اسفند ۱۴۰۱ تا هفته نخست شهریور ۱۴۰۲، ۷۸ درصد بالا رفته است. در این آمار قند رتبه دوم را با افزایش حدود ۷۲ درصدی دارد.
تسویه مطالبات تا پایان شهریور
گندم از دیگر محصولات خبرساز در چند ماه اخیر است. معوق شدن مطالبات گندم کاران گلایه های بسیاری را به همراه داشته است. وزیر جهاد کشاورزی در مسافرت اخیر خود به استان همدان با اعلان اینکه خرید تضمینی گندم به ۱۰ میلیون و ۳۰۵ هزار تن رسیده است، اصرار کرد که مطالبات گندم کاران تا پایان شهریور پرداخت می شود.
استان های خوزستان، کردستان و فارس رتبه اول تا سوم تحویل گندم را از آن خود کرده اند. سهم خوزستان در تحویل ۱۰ میلیون و ۳۵۰ هزار تن گندم ۱۷ درصد، کردستان ۱۱ درصد و فارس ۱۰ درصد است.
تهدیدی جدی
تغییر کاربری اراضی کشاورزی تهدیدی جدی برای تامین امنیت غذایی کشور بوده معضلی که نیاز به اصلاح برخی تبصره ها در قانون دارد. بنا بر قانون زمینهای کلاس ۳، ۴، ۵ و ۶ قابلیت تغییر کاربری داشته و می تواند برای ساخت مسکن مورد استفاده قرار گیرد این در حالیست که بگفته پژوهشگران حوزه خاک، زمینهای درجه ۱ تا ۴ اراضی کشاورزی شناخته شده بوده و ایران ۱۸ میلیون هکتار اراضی قابل کشت دارد که بیش از ۷۰ درصد آن، اراضی ۳ و ۴ هستند.
در ماده ۵۰ فصل مسکن لایحه هفتم توسعه آمده «وزارت راه و شهرسازی در اجرای قانون جهش تولید مسکن مکلف است بمنظور زمینه سازی و تسهیل دسترسی به مسکن مناسب خصوصاً برای افراد فاقد مسکن و در امتداد ارتقای کمی و کیفی سکونت، اقدامات زیر را در طول برنامه انجام دهد:...
ت- بوسیله توافق با مالکین اراضی غیردولتی فاقد کاربری مسکونی با رعایت ماده (۸) قانون جهش تولید مسکن نسبت به تامین زمین برای اجرای طرح های حمایتی ساخت مسکن و یا راه اندازی شهرک های مسکونی توسط بخش خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی با اولویت تعاونی های مردمی و با رعایت ضوابط وزارت راه و شهرسازی شامل رعایت سرانه های شهری و تامین خدمات زیربنایی و روبنایی مورد نیاز و همین طور سایر قوانین و مقررات اقدام نماید».
به گفته کارشناسان حوزه کشاورزی این دستورالعمل تهدیدی جدی برای اراضی کشاورزی بوده و در ادامه امنیت غذایی را گرفتار مخاطره می کند.
کامبیز سوداگر یکی از پژوهشگران مؤسسه تحقیقات آب و خاک در توضیح احیا اراضی عنوان نمود که فقط اراضی کلاس ۶ قابلیت کشت ندارند؛ البته کشت در اراضی کلاس ۵ هم دشوار بوده و با یک سلسله روش هایی می توان کشاورزی کرد. محدودیت های کشت به لحاظ تقسیم بندی رتبه اراضی کشاورزی اینگونه است که اراضی کلاس یک بدون هیچ مشکلی توان کشت دارند. از زمینهای کلاس یک که جلوتر می رویم محدودیت ها شروع می شود. بطورمثال در اراضی کلاس ۲ ممکنست با سفتی خاک رو به رو باشیم که قابل اصلاح است. اصلاح زمینهای کشاورزی کلاس ۳ مشکل تر بوده اما می توان هزینه کرد و در ادامه از سود آن در تضمین امنیت غذایی بهره مند شد. زمین که کمی شورتر می شود جز دسته کلاس ۴ قرار می گیرد. زمینهای کلاس ۵ هم که قابل کشاورزی دارد می توان برای برخی محصولات خاص در نظر گرفت.
وی افزود، این زمین ها ممکنست سنگلاخی باشد که شاید برای کشت گندم مناسب نباشد ولی بستگی به نوع محدودیت می توان محصول مناسب این زمین ها را انتخاب نموده و با عملیات زه کشی کشت موفق داشت. هزینه بر است اما از سود تولید، کشور بهره مند می شود. حتی ممکنست کشاورز زمین را تبدیل به باغ کرده و درختکاری کند. درآمد طولانی از آن نیز سرمایه گذاری را برای باغدار توجیه می کند. بدین سبب سرمایه گذاری اولیه سنگین است اما برای کشور ما که محدودیت خاک حاصلخیز دارد اتفاقاً صرفه اقتصادی دارد که دولت به کشاورز کمک نماید و وام بلندمدت بدهد تا خاک را اصلاح نماید.


منبع:

1402/06/26
08:55:31
5.0 / 5
287
تگها: آب , باغ , تجربه , خدمات
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد