گزارش آبیاری؛

موزه حشرات با ۴ و نیم میلیون نمونه حشره از ۲۵ هزار گونه

موزه حشرات با ۴ و نیم میلیون نمونه حشره از ۲۵ هزار گونه

آبیاری: به گزارش آبیاری، موزه حشرات مؤسسه تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی دارای ۴.۵ میلیون نمونه حشره از ۲۵ هزار گونه شناسایی شده و شناسایی نشده است.به گزارش آبیاری به نقل از مهر، در مؤسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور دو بخش به مطالعه حشرات می پردازند. در قسمت حشره شناسی کشاورزی، تحقیقات در ارتباط با شناسی بیولوژی این دسته از موجودات برای مهار انواع آفت هستند. اما بخش دوم در جهت شناسایی گونه های مختلف حشرات و رده بندی آنها فعالیت دارد. شهاب منظری، رئیس بخش رده بندی حشرات مؤسسه تحقیقات کشاورزی با اشاره به اینکه این بخش تنها مرجع رسمی شناسایی حشرات در کشور است به مهر اظهار داشت: شناسایی حشرات به درستی و تحقیق روی آنها به ما در کنترل آفات کمک بسیاری می کند.
وی اضافه کرد: حفظ تنوع زیستی یکی از اهداف مهمی است که طی معاهده بین المللی، هر سال، کشورها متعهد می شوند برای حفظ تنوع زیستی فعالیت داشته باشند.
رئیس بخش رده بندی حشرات مؤسسه تحقیقات کشاورزی افزود: فراموش نکنیم حشرات و آفات برای بقا و سلامت محیط زیست مفید هستند.
این محقق افزود: تا کنون ۳۰۰ گونه حشره در ایران شناسایی شده و ۱.۵ میلیون نمونه پروانه نتیجه شناسایی ۱۰۰۰ گونه از این حشره بوده است.
منظری خاطرنشان کرد: موزه حشرات مؤسسه تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی دارای ۴.۵ میلیون نمونه حشره از ۲۵ هزار گونه شناسایی شده و شناسایی نشده است.
تاریخچه ای از فعالیت رده بندی حشرات
با استناد به مدارک موجود، کار جمع آوری و شناسایی حشرات ایران از اواسط قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم میلادی به همت حشره شناسان روسی و کشورهای اروپایی شروع شد. نمونه هایی که این حشره شناسان جمع آوری و شناسایی کرده اند، هنوز در بعضی موزه های خارجی بخصوص سنت پترزبورگ روسیه (لنینگراد و پتروگراد سابق)، پاریس و لندن (بریتیش موزیوم) وجود دارد.
در اواخر قرن سیزدهم هجری خورشیدی (۱۲۹۸) تدریس و تحقیق در زمینه حشره شناسی و جانورشناسی در ایران شروع شد. در سال ۱۳۰۲ نخست واحد کوچکی به نام اداره تشخیص محلی آفات و مبارزه با آنها بنیان گذاشته شد که این امر آغاز رسمی تحقیقات و کار اجرایی شناسایی، جمع آوری و مجموعه سازی از حشرات ایران توسط خود ایرانی ها است.
طی دهه های بعدی حاصل تلاشهای پیگیر حشره شناسان داخلی و جمع آوری، بررسی و شناسایی فون حشرات ایران وجود موزه ای عظیم در کشور است.
با افتتاح رسمی مؤسسه بررسی آفات و بیماری های گیاهی در سال ۱۳۴۲، قسمت رده بندی حشرات بعنوان یکی از تقسیمات مهم مؤسسه گیاه پزشکی بود. در این دوران نزدیک به ۵۰ هزار نمونه اتاله شده و تعدادی نمونه ی اتاله نشده در این موزه وجود داشت. در سال ۱۳۴۳ نسل جدیدی از دانش آموختگان رشته دفع آفات (گیاه پزشکی) دانشکده کشاورزی کرج به مؤسسه پیوستند. با آمدن نسل جدید جوان و جویای نام، کار جمع آوری و شناسایی حشرات ایران جهش بی سابقه ای یافت و سفرهای علمی طولانی با هدف جمع آوری حشرات از نقاط مختلف کشور انجام گرفت. با تبدیل این واحد به بخش طبقه بندی حشرات (در سیستم ۶ بخشی مؤسسه)، شادروان میرزایانس به سمت رئیس و دکتر محمد صفوی به سمت معاون بخش انتخاب شدند. در این دوران که به واقع دوران شکوفایی بخش رده بندی حشرات و مؤسسه بررسی آفات بود، تعداد نمونه های جمع آوری شده به صورت جهشی و ناگهانی و در مدتی نزدیک به ۱۵ سال به حدود دو میلیون رسید. در سال ۱۳۴۷ طرح ملی و مستمر (جمع آوری، بررسی و شناسایی فون حشرات ایران) تصویب گردید و به اجرا در آمد و در نتیجه آن، فعالیتهای بخش در قالب مشخصی منسجم شد. در همین سال ها برخی از حشره شناسان خارجی به صورت مقطعی به این بخش پیوستند و برخی با انجام مسافرت هایی به همکاری با این بخش پرداختند. نتیجه همه این فعالیت ها توسعه بخش، موزه و شهرت یافتن آن در خارج از ایران با نام موزه حشرات اوین یا موزه حشرات PPDRI بود.
در اوایل دهه ۱۳۵۰ ساختمان بزرگ موزه در بخش ۱۵ هکتاری مؤسسه تکمیل شد و بخش های پایه همچون بخش رده بندی حشرات، بخش گیاه شناسی و بخش جانورشناسی کشاورزی به این ساختمان منتقل شدند که طبقه دوم ساختمان، به موزه حشرات و محل کار بخش اختصاص یافت. در اواخر دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰، موج دیگری از نیروهای جوان و تازه نفس به این بخش پیوستند و روز به روز بر شمار نمونه های حشرات موزه اضافه گردید. هم اکنون این بخش یکی از تأثیرگذارترین بخش های ستادی مؤسسه تحقیقات گیاه پزشکی به شمار می آید.


منبع:

1402/06/27
10:01:30
5.0 / 5
36
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد