گزارش آبیاری؛

خسارت ۹۸ میلیاردی سیل به بخش کشاورزی غرب گیلان

خسارت ۹۸ میلیاردی سیل به بخش کشاورزی غرب گیلان

آبیاری: آنطور که مسئولان جهاد کشاورزی گیلان گفتند سیل اخیر ۹۸ میلیارد تومان به بخش کشاورزی غرب استان خسارت وارد کرده که بیشتر این خسارت ها به اراضی باغی و زراعی حریم رودخانه ها بوده است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها - بهرام قربانپور: گیلان به لحاظ موقعیت جغرافیایی، اقلیمی و آب و خاک به یک استان کشاورزی مشهور است و البته در داخل پرانتز عرض شود که زیبایی ها، تنوع مناظر، طبیعت کم نظیر و جذابیت های تاریخی در این استان، گیلان را به یکی قطب های گردشگری تبدیل نموده است.
طغیان رودخانه ها و بالا آمدن آب طی هفته گذشته باعث تخریب زیرساخت های راه، آب، برق، کشاورزی و مبلمان شهری و روستایی دو شهرستان سیل زده تالش و آستارا در غرب استان گیلان شد.
یکی از بخش های مهمی که در سیل اخیر غرب گیلان بشدت صدمه دید حوزه کشاورزی این دو شهرستان بود که آنطور مسؤلان سازمان جهاد کشاورزی گیلان گزارش کردند؛ بخش از اعظمی از زیرساخت های کشاورزی غرب استان بخصوص آستارا بر اثر سیل تخریب شده است.

حوزه کشاورزی در بلایای طبیعی بخصوص سیل صدمه پذیر است
«صالح محمدی» رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان که از همان ابتدای وقوع سیل در کنار کشاورزان و باغداران مناطق سیل زده غرب استان بوده در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به بارش ۲۷۰ میلیمتری باران در غرب گیلان بخصوص آستارا اضافه کرد: متوسط بارش باران در کشور ۲۵۰ میلیمتر در سال است که بارش ۲۷۰ میلیمتری در عرض چند ساعت در گیلان طبیعتاً منجر به وقوع سیل و ایجاد خسارات سنگین می شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه حوزه کشاورزی در بلایای طبیعی و غیرمترقبه بخصوص سیل صدمه پذیر است، اظهار داشت: حوزه کشاورزی به سبب نقش تعیین کننده در تأمین امنیت غذایی بسیار حساس و حائز اهمیت می باشد.
محمدی ضمن اشاره به وجود ۳۲۰۰ هکتار شالیزار در آستارا بیان نمود: از این میزان ۵ هکتار برداشت نشده بود و خسارت جدی به آن وارد شد که ۱.۶ هکتار به صورت کامل از بین رفت.
وی با اشاره به اینکه ۵۰ تن شلتوک دپو شده در شالیکوبی های آستارا از بین رفت، اضافه کرد: ۲ واحد شالیکوبی به همراه ۵۰ تن شلتوک و محصولات برنج کشاورزان گرفتار آبگرفتگی شد.
تلف شدن ۶۲ رأس دام سنگین و سبک
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از تلف شدن ۱۰ هزار قطعه مرغ بر اثر سیل اطلاع داد و افزود: ۵۰ درصد ظرفیت مرغ یک واحد مرغداری ۲۰ هزار قطعه به همراه ۵ تن خوراک دام بر اثر سیل از بین رفت.
محمدی از تلف شدن ۱۶ رأس دام سنگین در مناطق سیل زده غرب گیلان اطلاع داد و بیان نمود: بر اثر سیل ویرانگر ۴۶ رأس دام سبک هم تلف شد.
وی ضمن اشاره به خسارت وارد شده به بخش های دیگر حوزه کشاورزی اضافه کرد: ۵۷۰ کلونی زنبور عسل و هزار قطعه طیور در مناطق سیل زده غرب گیلان از بین رفت.
تخریب عرصه هزار هکتاری کشت دوم
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از تخریب عرصه هزار هکتاری کشت دوم در آستارا اطلاع داد و افزود: محصولات راتون و علوفه در قسمت کشت دوم بر اثر سیل از بین رفت.
محمدی ضمن اشاره به وجود ۴۵۰ هکتار باغات کیوی در آستارا بیان نمود: بر اثر وقوع سیل حدود ۵۵ هکتار از باغات کیوی گرفتار آبگرفتگی شدید شد.
وی از صدمه دیدگی ۹ هکتار از باغات کیوی اطلاع داد و اضافه کرد: از این میزان ۲.۶ هکتار باغات کیوی به طول کامل تخریب شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه سیل ابنیه انتقال آب کشاورزی را تخریب کرد، اظهار داشت: کانال های آبرسانی و چاه های آب کشاورزی گرفتار رسوب گرفتگی و صدمه جدی شد.
محمدی ضمن اشاره به وجود ۹ پهنه آب بندان در آستارا افزود: از این ۹ پهنه آب بندان، ۳ واحد گرفتار خسارت جدی شد.
وی با تکیه بر لزوم سرعت بخشی در تقویت بازوهای آب بندان ها اضافه کرد: با توافق بنیاد مسکن و مشارکت دیگر دستگاه ها و به سبب اضطرار و فوریت کار تقویت بازوهای آب بندان ها شروع شده است.

خسارت ۹۸ میلیارد تومانی به بخش کشاورزی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از خسارت به بخش کشاورزی ۲ شهرستان تالش و آستارا اطلاع داد و افزود: بر مبنای ارزیابی های کارشناسان سیل ۹۸ میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی غرب گیلان وارد کرده است.
محمدی ضمن اشاره به خدمات گسترده جهاد کشاورزی به مناطق سیل زده غرب گیلان، بیان نمود: از همان ابتدای وقوع سیل یکی از معاونین جهاد کشاورزی استان در منطقه مستقر شد تا ضمن هماهنگی های بیشتر، خدمات رسانی به کشاورزان صدمه دیده را سرعت ببخشد و این زنجیره تا پایان بحران و بازگشت به روال عادی ادامه دارد.
وی از توزیع ۲ هزار و ۳۰۰ کیسه آرد در مناطق سیل زده اطلاع داد و اضافه کرد: با فعال سازی نانوایی ها و همینطور توزیع آرد، شرایط تأمین نان مورد نیاز مناطق سیل زده را تسهیل بخشی کردیم و هزار کیسه هم آماده توزیع مجدد است.
توزیع ۲۰ تن مرغ منجمد در مناطق سیل زده
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه مجوز توزیع ۲۰ تن مرغ منجمد با قیمت مصوب دریافت شده اظهار داشت: این میزان مرغ منجمد در میان مناطق سیل زده غرب گیلان توزیع می شود.
محمدی با اشاره به اینکه عمده خسارات سیل به بخش زیرساخت های کشاورزی وارده شده است، افزود: عمده خسارت ها به ابنیه ها، اراضی کشاورزی، کانال ها، جاده های بین مزارع و آبراه های کشاورزی وارد شده است.
وی از جبران خسارت به بخش کشاورزی اطلاع داد و اضافه کرد: قسمتهایی که زیر پوشش بیمه قرار گرفته بود از راه بیمه جبران خسارت می شود و بخش های دیگر هم رایزنی و پیگیری خواهیم کرد تا جبران خسارت شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با تکیه بر ضرورت رعایت حریم رودخانه ها برای کاهش خسارت های احتمالی، بیان نمود: راه اندازی باغ و بنا در حریم رودخانه ها خسارات جبران ناپذیری به همراه دارد.
محمدی با اشاره به اینکه دست درازی به طبیعت تبعات مخربی دارد، اظهار داشت: بیشترین صدمه ها در قسمتهایی است که با دست درازی به طبیعت و عدم رعایت حریم رودخانه ها همراه بوده است.


منبع:

1402/07/02
12:24:58
5.0 / 5
245
تگها: آب , اقلیم , باغ , خدمات
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد