گزارش آبیاری؛

آیا بازار گوشت قرمز در 3ماه آینده ساماندهی می شود؟

آیا بازار گوشت قرمز در 3ماه آینده ساماندهی می شود؟

به گزارش آبیاری، رئیس سازمان امور عشایر ایران اظهار داشت: در 3 ماه آینده شاهد ورود گوشت دام های پرواربندی شده و تثبیت قیمتها در بازار داخل خواهیم بود.به گزارش آبیاری به نقل از مهر، بازار گوشت کشور در یک ماه اخیر به ثبات نسبی رسیده است. هم اکنون گوشت گوسفند و گوساله بدون چربی در قصابی های مناطق مرکزی شهر بیش از ۵۵۰ میلیون تومان به فروش می رسد. از طرف دیگر معضل قاچاق برای کالاهایی مانند آرد، شکر، روغن، سوخت و البته دام اقتصاد کشور را تحت شعاع قرار داده است. بنا بر اسناد انتشار یافته روزانه به طور متوسط بیش از ۴ هزار دام سبک از کشور قاچاق می شود.
بخشی از گوشت قرمز کشور بوسیله عشایر تولید و تامین می شود. سیاوش احمدی قائدی، رییس سازمان عشایر ایران در پاسخ به این پرسش مهر که آیا سازمان امور عشایر برای جلوگیری از پدیده قاچاق برنامه ای دارد، اظهار داشت: رسیدگی به موضوع قاچاق دام در عرصه وظایف سازمان امور عشایر ایران نیست. ما این عدد را نه تأیید می نماییم و نه رد. دراین زمینه سایر مراجع باید پاسخگو باشند.
وی اضافه کرد: آن چه مسلم است قاچاق به ضرر اقتصاد کشور بوده و نهادهای متولی باید در این زمینه پیگیر موضوع باشند.
احمدی قائدی در ادامه با اشاره به قیمت تمام شده گوشت قرمز تولیدی عشایر، اشاره کرد: باتوجه به مناطق مختلف قیمت گوشت تولیدی عشایر بین ۳۴۰ تا ۳۷۰ هزار تومان متغیر است. این نرخ برای مصرف کننده در بازار باتوجه به کشش بازار تعیین می شود.
رئیس سازمان امور عشایر ایران با تأکید بر این که نرخ بازار را ما تعیین نمی نماییم بلکه بازار خودش تعیین می کند، اظهار داشت: قیمت تمام شده به اضافه درصدی سود نرخ منصفانه گوشت در بازار می شود.
وی درباره ی برنامه ریزی در عرصه افزایش پرورش دام و تولید گوشت قرمز نیز عنوان کرد: در ۳ ماه آتی شاهد ورود گوشت دام های پرواربندی شده و تثبیت نرخها خواهیم بود. به طور معمول پروار هر دام حدود ۴ ماه به طول می انجامد که چرخه پروار از یک ماه قبل در میان برخی عشایر کشور شروع شده است.
طرح تولید قراردادی
گفتنی است در نشست وبینار رییس سازمان امور عشایر ایران اظهار شد، با اجرای طرح تولید قراردادی، تا انتهای سال شاهد تامین و عرضه ۴۵۰۰ تن گوشت قرمز از طرف بخش عشایر خواهیم بود. در طرح تولید قراردادی برای هر رأس دام ۱۸۰ کیلوگرم نهاده جو در نظر گرفته شده است و بگفته احمدی قائدی، دولت از اجرای طرح تولید قراردادی گوشت دام عشایر دو هدف را دنبال می کند؛ نخست تامین گوشت مورد نیاز کشور و دوم پشتیبانی از جامعه تولیدکننده عشایر.
به گفته سرپرست سازمان امور عشایر ایران با اشاره به اینکه ۱۵ مهر آخرین فرصت برای انعقاد قرارداد مرحله اول اجرای این طرح است و پروسه پرواربندی دام باید از این تاریخ شروع شود، گفت، در طرح تولید قراردادی یک میلیون رأس دام عشایر پروار می شود و شرکت پشتیبانی دام آمادگی خودرا برای اجرای تعداد بیشتری دام در قالب تولید قراردادی اعلام نموده است.
به گزارش آبیاری به نقل از مهر، ۹۸ درصد دام عشایر کشور دام سبک است.


منبع:

1402/07/02
19:47:09
5.0 / 5
260
تگها: شركت , فروش
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد