قیمت مرغ این گونه می شود

قیمت مرغ این گونه می شود

آبیاری: به گزارش آبیاری، ایسنا نوشت: قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه هم اکنون هیچ مشکلی در تأمین کنجاله سویا نداریم و منابع خوبی برای آن تخصیص داده شده است، اظهار داشت: تا اواسط مهرماه روزانه بیشتر از ۱۴ هزار تن کنجاله بارگیری خواهیم کرد.


علیرضا پیمان پاک در پاسخ به چرایی کمبود کنجاله سویا اظهار نمود: کمبود و تاخیر یک ماهه در تأمین کنجاله سویا به علت مشکلی بود که برای یکی از بانکها اروپایی صورت گرفت. این بانک وظیفه انتقال منابع درآمدی ما را به حساب تأمین کننده های اصلی کنجاله سویا در کشورهای آمریکای لاتین برعهده داشت.
وی افزود: این تاخیر یک ماهه که از اواسط اردیبهشت تا اواسط خردادماه طول کشید سبب بهم خوردن تعادل بازار شد اما ما به صورت هماهنگ با بانک مرکزی پیگیری و مشکلات را مرتفع کردیم.
قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی افزود: کشورهای اروپایی برنامه ریزی کرده اند که امنیت غذایی ما را به خطر بیندازند اما با مسیرها بوجود آمده روند واردات دانه و کنجاله سویا سرعت گرفت و بارگیری روزانه کنجاله سویا که هم اکنون صورت می گیرد از پیش از فروردین ماه هم بیشتر است.
وی با اشاره به اینکه تلاش داریم با افزایش میزان جوجه ریزی بازار مرغ را کنترل نماییم، اظهار داشت: این افزایش ظرفیت تولید، افزایش تقاضای کنجاله سویا را به همراه آورد. در کنار آن هم تاخیر یک ماهه سبب شد تاخیر در تحویل صورت گیرد.
پیمان در ادامه اظهار داشت: هم اکنون هیچ مشکلی در تأمین کنجاله سویا نداریم و منابع خوبی برای آن تخصیص داده شده است. از منابع TBI عراق هم بخش قابل توجهی را برای کنجاله سویا پرداخت کردیم و واردات هم صورت می گیرد. شرکت پشتیبانی امور دام ۱۰ کشتی کنجاله خریداری نموده است. حدود چهار کشتی رسیده و درحال تحویل است. حدود یک میلیون تن دانه سویا ترخیص و ارز آن هم پرداخت شده است.
وی افزود: تا اواسط مهرماه بیشتر از روزانه ۱۴ هزار تن کنجاله بارگیری خواهیم کرد. مبادی ورودی وارداتی کنجاله سویا را هم متنوع کردیم و هم اکنون هم از ترکیه، هند و آمریکای لاتین واردات صورت می گیرد.
قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: اتحادیه ها و تولید کننده ها از برنامه های وزارت جهاد کشاورزی آگاه هستند و می دانند مشکلات کنجاله سویا طی دو سه هفته آینده حل می شود. در واقع این گونه نیست که کنجاله سویا موجود نباشد یا تحویل نشود بلکه تاخیر این مدت سبب شده تحویل ها با تاخیر باشد.
پیمان پاک با اشاره به اینکه بدهی کنجاله سویا را تا خردادماه صفر در سامانه بازارگاه کردیم، اظهار داشت: این هفته هم ۱۲۰ هزارتن تحویل جدید صورت می گیرد و هفته آینده هم به همین شکل است. همینطور نگرانی ای در این حوزه وجود ندارد.
به قول وی هم برای کنجاله و هم برای ذرت برنامه ریزی سنگینی داریم تا بتوانیم نهاده مورد نیاز برای افزایش حجم جوجه ریزی را تأمین نماییم. این پایداری در تأمین سبب ثبات قیمت مرغ تا آخر سال می شود.
وی در پاسخ به اینکه گفته می شود قیمت کنجاله سویا در سامانه بازار ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده است و علت آن چیست؟ اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که در نظام توزیع سویا اختلال ایجاد می کرد این بود که قیمتها تغییر پیدا نکرده بود. هم اکنون هم با افزایش جهانی مواجه هستیم و هم افزایش نرخ پایه ارز نیمایی را داریم. قیمت ارز نیما سال قبل ۲۳ تا ۲۴ هزار تومان بود اما حالا به ۲۸ هزار و ۵۰۰ رسیده و همین مبحث در نرخ ها هم اثرگذار است.
223225


1402/07/09
09:58:02
5.0 / 5
295
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد