كشاورزی در هفته ای كه گذشت؛

نرخ خرید تضمینی گندم اعلام نشد، قیمت کود افزوده شد

نرخ خرید تضمینی گندم اعلام نشد، قیمت کود افزوده شد

به گزارش آبیاری، داستان هزار و یک شب خرید تضمینی گندم در حالی ادامه دارد که هنوز نرخ آن ابلاغ نشده اما قیمت انواع کود شیمیایی ۳۰ درصد افزایش پیدا کرد.به گزارش آبیاری به نقل از مهر، در هفته جاری ۱۱ هزار میلیارد تومان (همت) دیگر به حساب گندم کاران واریز شد.
پرداخت مطالبات گندم کاران
امسال ۱۰ میلیون و ۳۴۸ هزار تن خرید تضمینی گندم از جانب دولت انجام شد مجموع مبلغ آن حدود ۱۵۵ هزار میلیارد تومان می شود. از این مبلغ تقریبا ۳۰ همت باقی مانده بود که با واریز ۱۱ همت بدهی دولت به گندم کاران به کمتر از ۲۰ هزار میلیارد تومان رسید. بنا به قول معاون وزیر جهاد کشاورزی، تابحال ۹۸ درصد مطالبات کشاورزان استان کهگیلویه و بویراحمد، ۹۷ درصد مطالبات کشاورزان استان فارس و بیشتر از ۷۵ درصد مطالبات کشاورزان سایر استان ها پرداخت شده است. این عدد نسبت به سال قبل با ۳ میلیون و ۱۶۴ هزار تن افزایش از رشدی برابر ۴۴ درصد و نسبت به دو سال قبل هم با ۵ میلیون و ۸۱۴ هزار تن رشدی معادل ۱۲۸ درصدی داشته است.
بار مالی یک محصول برای دولت
گندم اولین محصول در هرم غذایی انسان است بدین جهت تأمین آن برای جامعه از اهمیت بسیاری برخوردارست. سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ یکی از پرتنش زاترین سالهای این محصول بود. جهش قیمتی دلار و افزایش قیمت خدمات، گندم کاران را واداشت تا بهمن سال قبل خواستار تجدیدنظر قیمت خرید تضمینی گندم شوند. این درخواست تا ماه ها پاسخ داده نشد چونکه در بودجه سالانه اعتبار خرید تضمینی محصولات از پیش مشخص شده بوده و هر گونه تغییری چالش هایی را در تأمین منابع مالی برای دولت به همراه خواهد داشت.
پس از ۴ ماه مذاکره با نمایندگان خانه ملت، معاون اول رئیس جمهوری و در نهایت دادخواهی به رهبری ۱۶ اردیبهشت، قیمت گندم تجدیدنظر شده و به هر کیلو ۱۵ هزار تومان رسید. بدین سان قیمت پایه گندم از ۱۱ هزار تومان در هر کیلو به ۱۳ هزار تومان رسیده و ۲ هزار تومان جایزه تحویل گندم هم به آن افزوده شد. عدد ابلاغ گردیده از جانب سرپرست وقت وزارت جهاد کشاورزی رضایت گندم کاران را تأمین نکرد چونکه درخواست آنها عددی بالاتر از ۱۷ هزار تومان بود.
به طور قطع افزایش یکباره قیمت، پیامدهایی را به دنبال خواهد داشت که سیاست گذاران دولتی را وا می دارد تا با احتیاط بیشتری تصمیم گیری کنند. تغییر نرخ خرید تضمینی گندم از ۱۳ به ۱۵ هزار تومان سبب شد تا همچنان مطالبات گندم کاران با تأخیر صورت گیرد بطوریکه بر مبنای قول های داده شده مقرر است تا پایان مهر با گندم کاران تسویه شود. به قول کارشناسان افزایش هر ۱، ۰۰۰ تومان قیمت گندم ۸ هزار میلیارد تومان بار مالی برای دولت در امتداد تأمین یارانه آرد به دنبال خواهد داشت.
در حال حاضر که قیمت گندم ۱۵ هزار تومان است آرد یارانه ای که در اختیار نانوایی های کشور قرار می گیرد آرد نوع اول، گندم آن ۶۶۵ تومان بوده که باتوجه به سبوس گیری آن قیمت آرد به دست آمده از این نوع گندم بین ۸۱۰ تا ۸۲۰ تومان متغیر است. قیمت آرد با سبوس ۱۲ درصد هر کیلو ۸۱۰، با ۱۵ درصد ۸۱۵ و با ۱۸ درصد ۸۲۰ تومان است. قیمت گندم آرد نوع دوم هر کیلو ۹۰۰ تومان بوده که آرد به دست آمده از آن برای نانوایان بین ۱۲۴۰ تا ۱.۲۵۰ تومان است.
افزایش قیمتی که قرار نبود انجام شود
ماجرای هزار و یک شب گندم در هفته جاری داستان جدیدی را به دنبال داشت. در صورتیکه قیمت خرید تضمینی گندم، کلزا و … چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۲ برای سال زراعی جدید (۱۴۰۳-۱۴۰۲) تعیین شد؛ البته هنوز ابلاغ نشده است قیمت انواع کود شیمیایی ۳۰ درصد افزایش پیدا کرد. این عملکرد یک بام و دو هوای دولت باردیگر کشاورزان را به سمت دادخواست برای تجدیدنظر قیمت گندم برده است. گندم کاران عنوان می کنند نرخ خرید تضمینی گندم با قیمت قبلی کود انجام شده در صورتیکه با افزایش ۳۰ درصدی آن قیمت تمام شده بالا می رود.
گفتنی است پیشتر نمایندگان خانه ملت اعلام نموده بودند در بودجه ۱۴۰۲ قیمت کود افزایش نخواهد یافت.
همراهی واردکنندگان با شالی کاران داخلی
دپو شدن بخش اعظمی از برنج تولید داخل و ضرر شالی کاران داخلی سبب شد تا دولت برای خرید این کالای اساسی اقدام نماید. ممنوعیت واردات و اجبار واردکنندگان به خرید محصولات داخلی در امتداد تنظیم بازار بوده و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران اظهار داشت که پشتیبانی از تولید داخلی ضمن عدم واردات برنج خارجی و مبادرت به خرید برنج داخلی از کشاورزان ۳ استان شمالی کشور در حال انجام می باشد. در چند ماه اخیر ثبت سفارش جدید برای واردات برنج خارجی انجام نشده و با تمام توان، پای پشتیبانی از تولید محصولات داخلی ایستاده ایم و اجازه نمی دهیم کشاورزان گرفتار صدمه و خسارت شوند.
دوشنبه ۲۴ مهر طی نشستی که انجمن واردکنندگان برنج با سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران داشتند مقرر شد تا با سرمایه گذاری ۱۰۰۰ میلیارد تومانی اعضای انجمن نسبت به خرید برنج داخلی اقدام نمایند. سرپرست سازمان جهاد کشاورزی این استان با تأکید بر لزوم همکاری دوجانبه و نقش آفرینی انجمن ها و تشکل های مرتبط از کشاورزان اظهار کرد، توقعی که از انجمن واردکنندگان برنج داریم به حرکت درآوردن بازار برنج استان و کشور است. کسی تجربه خوبی از قیمت دستوری ندارد، یک قیمت پایه تولید و یک هزینه تمام شده محصول وجود دارد که باید قیمت نهایی هزینه های کشاورز را تأمین کند. بدون شک برنج باکیفیت ایرانی ظرفیت حضور در بازارهای جهانی بخصوص کشورهای حوزه خلیج فارس را دارد و انجمن واردکنندگان که به دنبال پشتیبانی از کشاورز و تولیدکننده ایرانی است، می تواند در حوزه صادرات برنج هم تأثیرگذار و نقش آفرین باشد.
در ادامه این نشست رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران عنوان نمود، بخش قابل توجهی از اعضای انجمن واردکنندگان برنج از فعالان با سابقه در حوزه خرید برنج ایرانی هستند و هدف ما کمک به کشاورزان و حل مشکلات این حوزه است. در همین راستا با اعتباری در حدود ۱، ۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه در گردش به شکل مستمر و پیوسته خرید و عرضه سریع برنج ایرانی در دستور کار قرار می گیرد. تلاش می نماییم علاوه بر کنترل بازار و جلوگیری از افزایش قیمت برای مصرف کننده از انبارش، همینطور وارد آمدن آفت و صدمه به برنج باکیفیت کشور جلوگیری شود.
افزایش سود بازرگانی نهاده دامی
در نهایت این که طی بخشنامه ای، گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام نمود سود بازرگانی کنجاله سویا از صفر به یک درصد تغییر کرده است.

1402/07/29
08:24:01
5.0 / 5
237
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد