شناسایی و برگشت زمین هایی که غیراصولی وقف شده اند

شناسایی و برگشت زمین هایی که غیراصولی وقف شده اند

به گزارش آبیاری، رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری اظهار داشت: عرصه های جنگلی و مرتعی و سایر عرصه های منابع طبیعی که جزو انفال عمومی کشور است، برپایه قانون فاقد مالکیت شخصی است و قابل وقف شدن نیست.به گزارش آبیاری به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، عباسعلی نوبخت، رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اظهار داشت: عرصه های جنگلی، مرتعی و سایر عرصه های منابع طبیعی که جز انفال عمومی کشور محسوب می شوند، بر مبنای قانون، سرمایه همه ملت ایران است که به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی، در اختیار سازمان منابع طبیعی قرار گرفته است و اساسا چنین عرصه هایی امکان وقف شدن ندارند؛ چونکه مطابق قانون، انفال عمومی نمی تواند مالک شخصی داشته باشد و ملکی هم که مالک شخصی ندارد، قابلیت وقف شدن ندارد، ازاین رو هر عرصه ای که به لحاظ کارشناسی جز جنگلها یا مراتع طبیعی محسوب شود، از اساس قابل وقف نیست.
وی افزود: سازمان منابع طبیعی در تلاش است تا عرصه هایی را در سرتاسر کشور که از گذشته به شکل غیراصولی وقف شده اند، شناسایی کند تا ضمن رایزنی با نهادهای ذی ربط، این عرصه ها را از حالت وقف خارج کرده و برای آنها تحت عنوان ثروت های ملی سند مالکیت بگیرد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: علاوه بر قانون اساسی، از نظر شرعی هم عرصه های منابع طبیعی ماهیت وقف شدنی ندارند. این مورد در فتاوای علمای عظام نظیر امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری و برخی دیگر از مراجع تقلید هم به آن اشاره شده است و بزرگان فقهی کشور هم تاکید کرده اند که جنگلها و مراتع وقف ناپذیر هستند.
وی افزود: در این خصوص از همه نهادهای ذی ربط در کشور می خواهیم که به سازمان منابع طبیعی کمک کنند تا بتوانیم عرصه های طبیعی را که از گذشته به اشتباه وقف شده است، از حالت وقف خارج کرده و در اختیار عموم ملت ایران قرار دهیم.


منبع:

1402/08/01
10:41:19
5.0 / 5
302
تگها: آب , جنگل , كشاورزی
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد