سقوط ۴۰ تا ۶۰ درصدی فروش گوشت در بازار

سقوط ۴۰ تا ۶۰ درصدی فروش گوشت در بازار

به گزارش آبیاری، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با تایید شرایط رکودی حاکم بر بازار گوشت، می گوید: هم اکنون دیگر کسی توان خرید گوشت ندارد و بنا بر این بازار خیلی راکد است.مریم فکری: سقوط ۴۰ تا ۶۰ درصدی فروش گوشت، روایت این روزهای فعالان بازار گوشت است. آنها معتقدند که هم اکنون گرانی قیمت گوشت، منجر به ریزش شدید مصرف و خرید گوشت توسط مردم شده و همین موضوع، کاهش نامحسوس قیمت گوشت را در پی داشته است؛ نه سیاست های دولت در عرضه گوشت های دولتی و وارداتی.

این ها همه در حالی است که از شهریورماه تاکنون، بارها وزارت جهادکشاورزی وعده کاهش قیمت گوشت تا دو ماه آتی را داده است. حتی بنا بگفته علیرضا پیمان پاک، قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی، برنامه ریزی شده که سطح قیمت گوشت به قیمت های سال قبل بازگردد.

براساس اعلام او، گوشت در بازار به وفور وجود دارد و پیش بینی می شود از اواسط آبان ماه ثبات در بازار گوشت برقرار شود.

این اظهارات در صورتی است که امروز گزارش های میدانی آبیاری نشان میدهد که بطور متوسط قیمت گوشت گوسفندی در قصابی ها ۴۵۰ هزار تومان است. آخرین روایت رسمی و آماری دولت از قیمت گوشت نیز حاکی از آنست که متوسط قیمت گوشت گوسفندی به ۴۵۸ هزار تومان در شهریورماه ۱۴۰۲ رسیده است. این عدد ۲۷۴ هزار تومان بالاتر از نرخی است که شهریورماه پارینه از قیمت گوشت اعلام می شد.

براساس گزارش مرکز آمار ایران، متوسط قیمت گوشت در شهریورماه ۱۴۰۱ در حدود ۱۸۴ هزار تومان بود که این عدد نشان میدهد قیمت گوشت گوسفندی رشد ۱۴۹.۲ در طول یک سال داشته است.

اما در آبان پارینه هر کیلو گوشت گوسفندی در حدود ۱۹۰ هزار تومان قیمت داشت که این عدد تفاوت عجیب و فاحشی با قیمت های بازار گوشت دارد.ریزش ۶۰ درصدی فروش گوشت در بازار

فعالان بازار معتقدند که این روزها، بازار گوشت در یک رکود عجیب و غریبی فرو رفته است و عامل این رکود، سقوط شدید قدرت خرید مردم است؛ نه برنامه ریزی های دولت. گزارش های میدانی آبیاری در مناطق مختلف شهری، از کاهش ۴۰ تا ۶۰ درصدی فروش گوشت از شروع سال تا حالا حکایت دارد.

علی محمدی، فعال بازار گوشت اعتقاد دارد که از شروع سال، فروش گوشت در حدود ۴۰ درصد کاهش داشته است. وی عنوان می کند: هم اکنون به سبب سطح بالای قیمت ها، مردم توان خرید گوشت ندارد و به همین دلیل، گوشت تقریباً از سبد خرید خانوار حذف گردیده است.

سید محمد حسینی پور، از دیگر فعالان بازار گوشت نیز می گوید: در مدت ۶، ۷ ماه گذشته شاهد ریزش حدود ۶۰ درصدی فروش گوشت بوده است.

او با اشاره به کاهش ۵ تا ۱۰ هزار تومانی قیمت گوشت در چند روز اخیر، به آبیاری عنوان می کند: اگر گوشت در این حد ارزان شده، به خاطر نخریدن گوشت است.

او برخلاف دولتی ها که عنوان می کنند قیمت گوشت در آینده کاهش خواهد یافت، اعتقاد دارد: با شرایطی که امروز در بازار گوشت شاهد می باشیم، تا دو ماه دیگر قیمت گوشت به رقم های خیلی بالاتری خواهد رسید.

حسینی پور تصریح می کند: اگر بخواهند قیمت را پایین بیاورند، راه حل این است که باید فورا آذوقه دام را تامین کنند؛ وگرنه با سرمای شدید و برف، گوسفند به کوه نمی رود. بر همین اساس، اعتقاد داریم که گوشت گران می شود و اگر دولت فکری برای این مساله نکند، هزینه این مساله از جیب مردم در قیمت گوشت خواهد رفت.

وی با اشاره به قیمت گوشت در بازار، متذکر می شود: هم اکنون قیمت دام زنده ۲۱۰ هزار تومان است. قیمت شقه گوشت گوسفندی هم ۴۵۰ هزار تومان و ران گوسفندی هم ۵۵۰ هزار تومان است.

این فعال بازار گوشت یادآور می شود: در این ۶، ۷ ماهه اول سال در حدود ۶۰ درصد فروش پایین آمده و فروش از نصف کمتر شده است.

وی همین طور با اشاره به واردات گوشت های کنیایی، عنوان می کند: نکته این جاست که دولت بجای اینکه این هزینه را برای واردات گوشت کند، باید آذوقه وارد کند. آذوقه وارد شود، قیمت دام زنده می آید و قیمت گوشت پایین می آید.

بیشتر بخوانید: گوشت قرمز ارزان گردید ؛ از این مغازه ها خرید کنید تازه ترین قیمت گوشت گوسفندی و گوساله

قیمت گوشت گوسفندی و گوساله ارزان گردید تازه ترین قیمت دام زنده و گوشت گوساله

دیگر کسی توان خرید گوشت ندارد

در این میان، علی اصغر ملکی، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی نیز با تایید شرایط رکودی حاکم بر بازار گوشت، می گوید: هم اکنون دیگر کسی توان خرید گوشت ندارد و بنا بر این بازار خیلی راکد است.

وی در گفت و گو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره ی میزان کاهش خرید مردم توضیح می دهد: ما همه تهران را رصد نمی نماییم، ولی آن چه که در بازار می بینیم، برای شما می گوییم. ما مغازه ها را دانه به دانه که نمی توانیم رصد نماییم، ولی کسادی بازار حس می شود. همه همکاران ما در مناطق مختلف تهران، درباره ی کسادی بازار می گویند. یعنی از خریدها مشخص است که بازار کساد است.

رییس اتحادیه گوشت گوسفندی در واکنش به اظهارات دولتی ها درباره ی کاهش قیمت گوشت تا اواسط آبان ماه، تصریح می کند: بر طبق آن چه که ما اطلاعات داریم و نیز در جلسه ای که با قائم مقام وزیر جهادکشاورزی داشتیم، هم اکنون گوشت دولتی برای تنظیم بازار توزیع می شود. همین اقدام، در روند بازار گوشت تاثیر دارد.

ملکی با اشاره به اینکه قیمت گوشت گوسفندی دولتی ۲۸۲ هزار تومان و گوشت گوساله بدون استخوان هم ۴۳۰ هزار است، عنوان می کند: این گوشت بصورت روزمره در فروشگاه های زنجبره و میادین میوه و تره بار در اختیار مردم قرار می گیرد و همین کار، تاثیر خوبی در بازار گوشت دارد.

وی متذکر می شود: در بازار گوشت در یکی دو هفته اخیر حداقل ۲۰ هزار تومان کاهش قیمت را داشتیم. قیمت مصرف کننده گوشت گوسفندی داخلی در بازار ۴۲۰، ۴۳۰ هزار تومان بوده که الان در حدود ۴۱۰ تا ۴۲۰ هزار تومان کاهش قیمت داشته است.

رییس اتحادیه گوشت گوسفندی درباره ی روند آتی بازار گوشت، می گوید: طبق آن چه که شرکت پشتیبانی امور دام و وزارت جهادکشاورزی عنوان کرده، قرار شده عرضه گوشت سوبسیددار ادامه داشته باشد. اگر این امر ادامه داشته باشد، یقینا شرایط مساعد خواهد بود.

۲۲۳۲۲۵منبع:

1402/08/05
14:57:46
5.0 / 5
283
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد