مدیر شیلات سازمان جهادكشاورزی آذربایجان شرقی خبرداد؛

آغاز صید ۳۲۰۰ تن انواع ماهی از منابع آبی آذربایجان شرقی

آغاز صید ۳۲۰۰ تن انواع ماهی از منابع آبی آذربایجان شرقی

به گزارش آبیاری، مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی از آغاز صید ۳۲۰۰ تن انواع ماهی در این استان اطلاع داد.به گزارش آبیاری به نقل از مهر، جواد گوزلی بامداد چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران ضمن اشاره به این که استان آذربایجان شرقی از منابع آبی بسیار خوبی برخوردار است، اظهار نمود: به صورت کلی ۳۸ بهره بردار منابع آبی با تعداد ۳۰۰ نفر اشتغال زایی به صورت مستقیم در استان فعالیت دارند.
وی افزود: هر ساله در مهر ماه صید از منابع آبی شروع شده و نسبت به اقلیم های مختلف استان تا اردیبهشت ماه سال آینده ادامه خواهد یافت.
گوزلی اضافه کرد: پیشبینی می شود سال جاری بیشتر از ۳ هزار و ۲۰۰ تن از انواع ماهیان فیتوفاگ، بیگ هد، کپور و آمور، ماهیان خاویاری و انواع ماهیان بومی اقتصادی از منابع آبی آذربایجان شرقی صید شده و روانه بازار مصرف در استان و سایر استانهای همجوار شود.
وی با بیان شروع صید در منابع آبی شهرستان های هشترود و ورزقان اضافه کرد: بهره برداری از منابع آبی در ۱۲ شهرستان استان توسط تعاونی ها و بخش خصوصی و صیادان محلی صورت می گیرد.
گوزلی اظهار داشت: شروع صید از سد ملاجیق هشترود با هفته ای ۵۰۰ کیلوگرم شروع شده و با عنایت به رهاسازی بالغ بر ۳۰ هزار قطعه بچه ماهیان گرم آبی انتظار داریم تا پایان زمان صید حدود ۳۵ تن ماهی برداشت شده و در بازارهای هدف در استان کردستان و شهرستانهای مراغه، بناب و هشترود به فروش برسد.
وی همینطور افزود: صید ماهیان گرم آبی در سد زرآباد ورزقان هم شروع شده و با عنایت به رهاسازی بالغ بر ۸۰ هزار قطعه بچه ماهی گرم آبی در خلال سه سال، پیشبینی می شود ۸۰ تن ماهی گرم آبی از این سد برداشت شود.
گوزلی اظهار نمود: پیشبینی می شود صید ماهی از منابع آبی طبیعی و منابع آبی نیمه طبیعی در طول سال ۱۴۰۲ در مقایسه با سال پیش از آن تقریبا ۳۰ درصد افزایش یابد.
مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی اظهار داشت: به منظور حفظ و بازسازی ذخایر آبزیان منابع آبی نیمه طبیعی استان و ایجاد اشتغال پایدار در سال ۱۴۰۱ تعداد ۴۶۰ هزار قطعه بچه ماهی از محل اعتبارات شیلات در این منابع رهاسازی شده است که این مقدار نسبت به سالهای قبل ۵۵ درصد افزایش داشته است.
وی در مورد برنامه ریزی سال جاری برای رهاسازی بچه ماهی در منابع آبی استان هم اظهار نمود: سال جاری پیشبینی می شود در صورت تأمین اعتبار میزان رهاسازی از سال ۱۴۰۱ بیشتر باشد.


منبع:

1402/08/11
14:59:52
5.0 / 5
308
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد