گزارش آبیاری؛

خبری از ابلاغ خرید تضمینی کالاهای اساسی نیست

خبری از ابلاغ خرید تضمینی کالاهای اساسی نیست

آبیاری: امسال با تغییر وزیر جهاد کشاورزی تشکیل جلسه شورای قیمت گذاری محصولات اساسی با تأخیر زیاد انجام شد. 22 شهریور، شورا تشکیل جلسه داد اما تا امروز این نرخ ها ابلاغ نشده است.به گزارش آبیاری به نقل از مهر، ۳۲ قلم محصول کشاورزی جز کالاهای اساسی بوده که خرید تضمینی آنها از طرف دولت به انجام می رسد. خرید تضمینی، قانونی می باشد که در سال ۱۳۶۸ تصویب گردید و هدف آن پشتیبانی از کشاورزان و پشتیبانی از تولید خصوصاً در محصولات اساسی و راهبردی است. در سال ۱۳۸۴ برمبنای اصلاحیه قانون خرید تضمینی، دولت موظف شد قیمت هایی را که برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی اعلام می کند از آخرین نرخ تورم اعلامی از طرف بانک مرکزی کمتر نباشد.
هر سال قبل از شروع سال زراعی (مهر ماه) و به طور معمول در تیر شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی تشکیل جلسه داده و قیمت ۳۲ قلم کالای اساسی از طرف ۹ عضو این شورا تعیین و از طرف رییس شورا که بر عهده وزیر جهاد کشاورزی است، ابلاغ می شود. قیمت خرید تضمینی گندم پایه و اساس تعیین سایر محصولات بوده و این اقلام شامل جو، کلزا، گلرنگ، کاملینا، سیب زمینی، پیاز، انواع برنج، مرکبات، چغندرقند، سویا، آفتابگردان، پنبه، ذرت دانه ای و… می شود.
چرا قیمت خرید تضمینی کالاهای اساسی ابلاغ نمی شود
امسال با تغییر وزیر جهاد کشاورزی تشکیل جلسه شورای قیمت گذاری محصولات اساسی با تأخیر زیاد انجام شد. ۲۲ شهریور شورا تشکیل جلسه داد و نرخها مشخص شد اما تا امروز این نرخ ها از طرف وزیر جهاد کشاورزی (رئیس شورا) ابلاغ نشده است. علی قلی ایمانی مدیرعامل بنیاد ملی گندم کاران در گلایه از این مساله اظهار داشت: بیش از ۴۰ روز از مصوبه نرخ خرید تضمینی گندم و سایر اقلام اساسی گذشته اما هنوز ابلاغ نشده که کشاورزان تکلیف خودرا در کشت محصولات بدانند.
وی اظهار داشت: اگر قانونی وضع می شود مجری آن باید پایبند به انجام باشد؛ بدین سبب انتظار است دولت در اعلام نرخها سریع تر عمل کند.
این فعال بخش کشاورزی درباب اعلام قیمت برخی محصولات و بیش بود آنها و در مقابل، کمبود سایر محصولات مورد نیاز کشاورزی اظهار داشت: عدم قیمت مناسب سبب می شود که کشاورزان محصولی را بکارند و محصولی دیگر کشت نشود. اگر قیمت گذاری مناسب باشد و کشت قراردادی اعمال شود شاهد بیش بود و کم بود محصولات نخواهیم بود.
وی اضافه کرد: بهره برداران نسبت به تناوب کشت آگاه هستند و گندم کار می داند برای افزایش راندمان باید تناوب کشت را رعایت کند و حرکت بر پایه تک محصولی ریسک بالایی دارد.
یک دغدغه اساسی
در حالی که قرار بود نرخ خرید تضمینی گندم مهر ماه ابلاغ شود این قیمت هنوز اعلام رسمی نشده است. بنظر می رسد نرخ برخی محصولات ممکنست سبب شود تا تولید برخی کالاها بیش از نیاز موجود باشد حال آنکه در محصولات دیگر کشور با کمبود مواجه شود.
این چالش با اصلاح الگوی کشت و انجام درست کشت قراردادی قابل رفع است و فراهم نبودن زیرساخت ها برای برنامه های کلان مدیریتی در بخش کشاورزی سبب شده تا مشکلات از حلقه ای به حلقه دیگر تسری پیدا کند.

1402/08/12
18:19:43
5.0 / 5
351
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد