اعلام قیمت جدید گوشت گوسفندی

اعلام قیمت جدید گوشت گوسفندی

به گزارش آبیاری، قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: با عرضه بموقع گوشت داخلی و گوشت قرمز وارداتی قیمت شقه گوسفندی سیر نزولی به خود گرفت و به کیلویی 360 تا 380 هزار تومان رسید.


به گزارش خبرگزاری آبیاری، علیرضا پیمان پاک امروز در برنامه میز اقتصاد شبکه یک اظهار داشت: تلاش وزارت جهاد کشاورزی این است که با واردات مدیریت شده گوشت قرمز و همین طور تامین مستمر نهاده های تولید دام و طیور ثباتی در بازار پروتئین کشور ایجاد کنند و این واردات مدیریت شده حداقلی بوده تا به تولید داخل آسیب وارد نکند.
او همینطور اظهار داشت: تامین نهاده های جو، کنجاله و ذرت دامی موجب ثبات در بازار شده و با واردات گوشت قرمز تازه کنترل قیمت در بازار صورت گرفته و روند نسبی کاهش قیمت هم اتفاق افتاده است.
قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: البته در ۶ ماه دوم سال مصرف گوشت هم افزایش خواهد یافت اما با تامین بموقع گوشت روند تثبیت و حتی کاهش قیمت اتفاق افتاده است و بازار رسانی مستمر هم صورت می گیرد، بگونه ای که هم برای تولیدکننده به صرفه باشد و هم برای مصرف کننده قابل خرید باشد. در این حوزه گوشت شقه گوسفندی کیلویی ۳۶۰ تا ۳۸۰ هزار تومان است که به نظر قیمت مناسبی است.
عرضه جو ۳۰ درصد کمتر از قیمت مصوب
وی این را هم اظهار داشت: اگر ثبات در تامین نهاده های دامی اتفاق افتد روند کاهشی باز هم ادامه پیدا می کند.
وی در مورد تامین نهاده جو اظهار داشت: جو در سامانه بازارگاه ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرده و بر روی سامانه کیلویی ۸ هزار تا ۸، ۲۰۰ تومان به فروش می رسد، در حالیکه قیمت مصوب جو ۱۱، ۲۰۰ تومان بوده یعنی ۳۰ درصد کمتر از قیمت مصوب عرضه می شود که این مسأله به کاهش هزینه تمام شده دامدار منجر می شود.
پیمان پاک همین طور اظهار داشت: برای تامین نهاده های دامی تنوع بازارهای مبدأ انجام شده و از کشورهای اوراسیا پیش خرید و سلف خریدی جو و نهاده های دامی انجام شده که این امر به کاهش هزینه تمام شده نهاده ها و همین طور هزینه تولید منجر می شود و اگر بتوانیم روزانه ۲۵۰ تن گوشت وارداتی گرم به بازار عرضه نماییم، نرخها را کنترل می کند. هم اکنون تامین گوشت روزانه ۲۳۰ تا ۲۵۰ تن است که عمدتا در استان تهران توزیع می شود چون استان تهران بازار بزرگ مصرف است و خودش در حوزه دام تولید آنچنانی ندارد. حتی روزانه ۱۰ هزار رأس گوسفند از استانهای دیگر برای تامین گوشت وارد تهران می شود بدین سبب اگر ما بتوانیم بازار تهران را کنترل نماییم خود به خود به تثبیت قیمت در کشور منجر می وشد.
قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی این را هم اظهار داشت: اخیراً استانهای البرز، قم، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی هم توزیع گوشت قرمز بوسیله شبکه زنجیره ای صورت می گیرد تا قیمت در آنها هم کنترل شود و در تلاش هستیم روزانه تا ۲۵۰ تن گوشت وارداتی قرمز در کنار تولید داخل ارائه شود.
درکنارآن مجموعه های قطعه بندی و فروشگاه های زنجیره ای در عرضه گوشت و مرغ به مصرف کنندگان فعالیت می نمایند تا از آشفته بازار جلوگیری شود.
در زمینه خوراک دام ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تن کمبود داریم
در این برنامه همین طور احمد مقدسی رییس اتحادیه گاوداران کشور نیز اظهار داشت: عرضه نهاده های دامی نسبت به ماه های قبل بهتر شده در حوزه تامین کنجاله سویا که در بازار آزاد تا کیلویی ۴۰ هزار تومان هم بالا رفته بود به ۳۵ هزار تومان کاسته شده در حوزه جو و ذرت مشکلی وجود ندارد. ما در حوزه خوراک دام ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تن کمبود داریم که با روند واردات امیدواریم این کمبود برطرف شود.
مقدسی این را هم اظهار داشت: ۷۵ درصد گوشت قرمز از دام سنگین تامین می شود بدین سبب اگر نهاده های گاوداری های صنعتی تامین شود می توان به عرضه باثبات در بازار امیدوار بود و اگر گرفتار بی نظمی شود بر تولید اثر می گذارد. توزیع کنجاله سویا هم باید بیشتر شود تا دامدار با خیال راحت اقدام نماید.
رییس اتحادیه گاوداران اظهار داشت: نسبت به دو هفته قبل توزیع نهاده ها بهتر شده و در دو هفته گذشته دو محموله ۱۲ هزار تنی به دامداران شیری اختصاص یافته اگر میزان عرضه نهاده ها به ۷۵ هزار تن در ماه برسد تولید داخل از یک ثباتی برخوردار می شود.
مقدسی همین طور در مورد قیمت گوشت گوساله اظهار داشت: عمدتا گوساله هلشتاین بصورت زنده کیلویی ۲۰۰ هزار تومان عرضه می شود که وزن لاشه آن بدون استخوان ۴۶۰ هزار تومان و بدون قلوه گاه حداکثر باید ۴۷۵ هزار تومان باشد در حالیکه قیمت در بازار ۶۱۷ هزار تومان است و این فاصله قیمتی با عرضه گوشت وارداتی باید کاهش پیدا کند البته باید دقت نماییم واردات گوشت خارجی نباید تولید داخل را لطمه بزند.
مقدسی اظهار داشت: به ازای هر دام وارداتی، ۲ دام داخلی بزرگ به کشتارگاه می رود و ۱۰ گوسفند از چرخه تولید حذف می شود. بدین سبب واردات باید بگونه ای باشد که تولید داخل لطمه نبیند.
عرضه کافی عامل به ثبات رسیدن قیمت گوشت
همین طور علی اصغر ملکی رییس اتحادیه گوشت گوسفندی هم در این برنامه اعلام نمود: با برنامه ریزی انجام شده گوشت قرمز وارداتی توسط شبکه کسبه امین که با بنر مشخص شده اند توزیع می شود و علاوه بر گوشت وارداتی گوشت داخلی هم عرضه می شود ما از دو سکوی امین آباد و تره بار پیروزی به مقدار کافی گوشت قرمز ارائه می نماییم روزانه دو تریلی در امین آباد و سه تریلی در پیروزی تخلیه می شود که در سطح شهر توزیع می شوند.
وی اظهار داشت: با ورود به فصل سرما مصرف پروتئین و گوشت قرمز بالا می رود دولت باید تدابیری انجام دهد که با واردات تولید داخل بازار را به ثبات برساند.
ملکی اظهار داشت: قیمت گوسفند زنده در شهرستان ها ۱۹۰ تا ۲۰۰ هزار تومان است، اما در تهران این رقم بیش از این است و با عنایت به افزایش مصرف گوشت در زمستان اگر میزان نیاز بازار تامین نشود قیمت افزایش خواهد یافت و امیدواریم با تزریق به اندازه کافی گوشت در بازار قیمت گوشت برای مصرف کننده به ثبات برسد.
223223منبع:

1402/08/14
12:50:39
5.0 / 5
286
تگها: آب , فروش , كشاورزی
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد