رییس سازمان حفظ نباتات:

سالانه ۱ و نیم میلیون هكتار مبارزه بیولوژیك با آفات كشاورزی انجام می شود

سالانه ۱ و نیم میلیون هكتار مبارزه بیولوژیك با آفات كشاورزی انجام می شود

رئیس سازمان حفظ نباتات كشور اظهار داشت: طبق آمارها سالانه 1.5 میلیون هكتار مبارزه بیولوژیك با آفات كشاورزی صورت می گیرد كه به دنبال توسعه این روش بجای مصرف سموم شیمیایی هستیم.


« کیخسرو چنگلوایی» روز سه شنبه در نشست خبری هفته دولت در جمع خبرنگاران اضافه کرد: از مجموع ۳۵ هزارتن سم مصرفی بخش کشاورزی در سال، نزدیک به یک هزارو ۷۵۰ تن معادل پنج درصد آن سموم پرخطر است.
وی اشاره کرد: این درحالی است که در چند سال قبل مصرف سموم پرخطر ۱۰ هزار تن بوده است.
رییس سازمان حفظ نباتات کشور با اعلان اینکه در سال ۱۳۷۵ حدود ۲۹ درصد سم مصرفی کشور پرخطر بوده است، اظهار داشت: طی ۱۰ سال قبل ۱۰۰ قلم سم پرخطر از چرخه تولید حذف گردیده است.
چنگلوایی افزود: طی سه سال قبل ۱۵۰ قلم سموم کم خطر به سبد بخش کشاورزی اضافه شده است.
وی اضافه کرد: حالا ۹۸ درصد سموم مصرفی کشور از محل واردات تامین می شود که ۹۵ درصد آن مربوط به کشورهای چین و هند است.
افزایش قیمت سموم و آفت کش ها به سبب حذف ارز ترجیحی
رییس سازمان حفظ نباتات کشور اظهار داشت: از شروع سال جاری با حذف ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی و جابجایی ان با ارز نیمایی شاهد افزایش قیمت سموم و آفت کش ها هستیم. با این وجود، بخش خصوصی با آنالیز قیمت ها از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهان افزایش قیمت بین ۳۲ تا ۳۵ درصدی شده است.
وی با تاکید بر اینکه هفت هزارو ۲۰۰ فروشگاه عرضه سموم و آفتکش ها در کشور فعالیت اضافه کرد: در صورتیکه فروشگاهی سموم و آفتکش های مصرفی را بیش از قیمت مصوب عرضه نماید با آن برخورد جدی صورت می شود.
پلمپ ۸۰ واحد متخلف گران فروشی سموم طی ۴ ماه
رییس سازمان حفظ نباتات کشور اشاره کرد: از شروع سال تابحال ۸۰ واحد متخلف گران فروشی سموم و آفتکش ها پلمپ شده است.
وی افزود: سال قبل پنج هزار و ۱۸۰ اکیپ بازرسی از ۲۷ هزارو ۷۵ فروشگاه سموم در سراسر کشور بازدید کردند که ۳۳۲ مورد تخلف گران فروشی و ۷۰۷ مورد سموم تاریخ گذشته شناسایی شد. از این تعداد واحد ۲۹۳ فروشگاه متخلف پلمپ شدند که بیشترین تخلفات مربوط به استان اصفهان بوده است.
آغاز موج جدید هجوم ملخ صحرایی از مهرماه
رییس سازمان حفظ نباتات کشور با اعلان اینکه موج جدید هجوم ملخ صحرایی از مهرماه شروع می شود، اظهار داشت: در دور جدید، نیازمند ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای مقابله با این آفت هستیم.
چنگلوایی اضافه کرد: باتوجه به شرایط آب و هوایی مبادی این آفت همچون هند و پاکستان و شاخ آفریقا، احتمال افزایش نسل آن وجود دارد.
وی با اشاره به افزایش تراکم جمعیت ملخ ها، اظهار داشت: نسل جدید ملخ ها ۲۰ برابر نسل قبلی است و در صورت هجوم، نیاز به مبارزه در حداقل یک میلیون هکتار وجود دارد. باتوجه به افزایش قیمت سموم و ادوات، معادل ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم تا با این آفت مقابله نماییم.


1399/05/29
13:50:53
5.0 / 5
1535
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد