مدیركل صنایع تبدیلی:

توسعه زنجیره فرآوری گیاهان دارویی اولویت دارد

توسعه زنجیره فرآوری گیاهان دارویی اولویت دارد

آبیاری: مدیركل صنایع تبدیلی و غذایی وزارت جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه اسانس های روغنی در بعضی از محصولات یك كیلوگرم از ۳.۵ تن استحصال می شود، اظهار داشت: اولویت وزارت جهاد كشاورزی توسعه زنجیره بخصوص فرآوری گیاهان دارویی از صفر تا ۱۰۰ است.


به گزارش روز چهارشنبه وزارت جهاد کشاورزی، « چنگیز اسفندیاری » اضافه کرد: حدود ۲۲۰ هزار تن گشنیز در دنیا کشت می شود که ۶۰ درصد آن متعلق به روسیه است و یک دهم آن معادل ۲۰ هزار تن در ایران تولید می شود.
مدیرکل صنایع تبدیلی و غذایی وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: حالا در شهرستان نهاوند سالیانه حدود دو هزار هکتار گیاه گشنیز کشت می شود که عملکرد ۲.۲ تن در هکتار دارد، اما سال جاری به دلیل افزایش قیمت، کشاورزان این منطقه چهار هزار هکتار بیشتر کشت کردند.
به گفته اسفندیاری، تولید گشنیز نهاوند از چهار به ۱۲ هزار تن افزایش یافته است.
وی خاطرنشان کرد: نهاوند بزرگترین تولیدکننده مالت به حساب می آید و سازمان اتکا برای ایجادکارخانه تولید اسانس گشنیز و چرخه فرآوری صفر تا صد این گیاه دارویی در این شهرستان مذاکراتی انجام داده است.
مدیرکل صنایع تبدیلی و غذایی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: ایجاد این کارخانه پنج تا ۱۰ میلیون دلار سرمایه گذاری نیاز دارد و لازم است بخش خصوصی در این حوزه سرمایه گذاری کند، چونکه دولت این سرمایه گذاری را انجام نمی دهد.
وی اظهار داشت: برای سرمایه گذاری مشوق هایی مانند تسهیلات ارزان قیمت، تسهیلات توسعه روستایی، تسهیلات تبصره ۱۸ و تسهیلات ارزی در نظر گرفته شده و هیچ محدودیتی برای پرداخت این تسهیلات به سرمایه گذار در این حوزه وجود ندارد، به شرط اینکه خام فروشی نشود یا فقط بسته بندی بوجاری نکنند.
اسفندیاری با اشاره به اینکه راهبرد وزارت جهاد کشاورزی در منطقه نهاوند تشویق کشاورزان به کشت دانه های روغنی است اضافه کرد: حالا بزرگترین کارخانه روغن کشی در نهاوند بوجود آمده است.


1399/05/29
21:16:44
5.0 / 5
1576
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد