قیمت گوجه بیشتر می شود؟

قیمت گوجه بیشتر می شود؟

به گزارش آبیاری، همشهری نوشت: قیمت گوجه فرنگی در مغازه ها اخیرا با افزایش همراه بوده و این مورد با عنایت به پرمصرف بودن این محصول سبب نگرانی مصرف کنندگان شده است.در آخرین نرخنامه میدان مرکزی میوه و تره بار تهران سقف قیمت گوجه معمولی ۱۸ هزار تومان و گوجه ممتاز ۲۵ هزار تومان تعیین شده اما در مغازه های میوه فروشی سطح شهر قیمت گوجه مرغوب از ۳۰ هزار تومان گذشته و به ۳۵ هزار تومان رسیده است. گوجه فرنگی البته تنها محصول سبزی و صیفی نیست که افزایش قیمت داشته است، کدو مسمایی، فلفل دلمه سبز و تا حدی بادمجان هم در هفته های اخیر با افزایش قیمت روبه رو بوده اند اما تقاضای بالا برای گوجه قیمت این محصول را از اهمیت خاصی برخوردار کرده است. دلیل افزایش قیمت گوجه فرنگی چیست؟

نایب رئیس اتحادیه بارفروشان میوه و تره بار تهران باز شدن مسیر صادرات، بارندگی های اخیر در استانهای تولید کننده و همینطور جابه جایی فصل را مهم ترین دلایلی افزایش قیمت گوجه فرنگی عنوان نمود.

به گفته اکبر یاوری، در حالی که یخش زیادی از تولیدات در حال صادر شدن است، بارندگی های اخیر با تشکیل مشکلاتی در حمل و نقل، عرضه این محصول را با دشواری همراه کرده و قیمت را تا حدودی بالا برده که این افزایش قیمت مقطعی است.

عضو هیات مدیره اتحادیه بارفروشان کف و سقف قیمت گوجه را طی هفته جاری در میدان بزرگ تهران، ۱۲ تا ۲۵ هزار تومان عنوان نمود و اضافه کرد: نوسان قیمت محصولات در فصل بارندگی و جابه جایی فصل، طبیعی است و هر ساله در مقاطعی با افزایش قیمت محصولات مواجه می شویم که این نوسان زودگذر است.
به قول یاوری، پایان فصل تولید گوجه فرنگی در بعضی استان ها، در حالی که استانهای جنوبی کشور هنوز به تولید انبوه این محصول نرسیده اند، سبب افت مقطعی عرضه محصول به بازار و در نهایت افزایش قیمت گوجه فرنگی شده که با افزایش عرضه قیمتها به تعادل خواهد رسید.

وی افزایش قیمت فلفل دلمه را هم ناشی از گلخانه ای بودن بخشی از تولیدات این محصول دانست و اظهار داشت: در نرخنامه میدان برای فلفل دلمه یک ردیف قیمت عنوان شده اما قیمت انواع گلخانه ای این محصول بالاتر است. بر این اساس، فلفل دلمه زمینی در میدان با قیمتی بین ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان عرضه می شود اما فلفل گلخانه ای کیلویی ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان قیمت دارد.

با توجه به قیمت بین ۲۰ تا ۴۰ هزار تومانی فلفل دلمه در آخرین نرخنامه میدان بزرگ و با لحاظ کردن سود ۳۰ درصدی خرده فروشی ها، کف و سقف قیمت این محصول در میوه فروشی های سطح شهر ۲۶ تا ۵۲ هزار تومان خواهد بود. این محصول هم اکنون با قیمت ۴۸ هزار تومان در مغازه ها به فروش می رسد.

۲۳۳۲۲۰منبع:

1402/09/04
09:30:47
5.0 / 5
335
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد