چرا بهره وری در کشت گندم پایین است؟

چرا بهره وری در کشت گندم پایین است؟

به گزارش آبیاری، معاون فنی و کنترل کیفی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی اظهار داشت: یکی ازمشکلات کوددهی درکشور عدم استفاده بموقع کود ازسوی کشاورزها به علت فقدان دانش کافی دراین حوزه است که بهره وری گندم راکاهش می دهد.به گزارش آبیاری به نقل از مهر، شمس الله ملازاده، معاون فنی و کنترل کیفی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در حوزه استفاده از کود و ارتقا بهره وری در حوزه کشت، اظهار داشت: بنا بر اعلام FAO در خاک های حاصلخیز با درصد متوسط، کود دهی بموقع می تواند تا ۵۰ درصد در بهره وری محصولات کشاورزی مؤثر واقع شود که به علت فقر حاصلخیزی خاک امکان دارد این تاثیر به درصد پایین تری هم برسد.
وی اضافه کرد: برای رسیدن به بهره وری بالا در تولید گندم باید تمام عناصر از قبیل مکانیزاسیون، سموم در کنار کود دهی به کارگیری شود. اگر بارندگی زیر ۳۰۰ میلی متر باشد کود نه تنها تاثیر گذار نیست بلکه عملکرد منفی هم خواهد داشت.
وی افزود: در اغلب مناطق کشور به صورت میانگین بارش بیشتر از ۳۰۰ میلی متر در سال است که در کل کشور سالانه این عدد ۸۰۰ میلی متر است.
ملازاده خاطرنشان کرد: کود دهی زمانی می تواند مؤثر باشد که به صورت بهینه مصرف شود گاهی شنیده می شود که حتی مصرف بیش از حد کود سلامت محصول را به خطر می اندازد. کارگزاری های شرکت خدمات حمایتی نمی توانند کود را خارج از سامانه به فروش برسانند. در سامانه توزیع نهاده ها با عنایت به سطح زیر کشت هر کشاورز که توسط خود او به صورت خود اظهاری در سامانه بارگذاری شده است، کود توزیع می شود.
وی بیان نمود: شرکت خدمات حمایتی غیر از این که کودهای یارانه ای را در سامانه توزیع نهاده ها، توزیع می نماید، کودهای غیریارانه ای را که شامل ۳۰۰ نوع هستند را در سامانه گنجانده است. قیمت گذاری این کودها به شکل رقابتی بوده و طبق تحقیقات انجام شده نیاز کود کشور برای حفظ بهره وری کنونی گندم ۴.۵ تا ۵ میلیون تن است در صورتیکه ۳.۵ میلیون تن از رقم مذکور توسط شرکت خدمات حمایتی تأمین می شود که ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن از آن به اوره اختصاص یافته که تولید داخل بوده و باقی در ارتباط با کودهای دیگر همچون پتاسیم و فسفات است که تقریبا ۵۰ درصد آن در داخل تولید می شود و باقی وارداتی است.
ملازاده اظهار داشت: متأسفانه به علت فقدان دانش کافی نسبت به استفاده از کودهای پتاسیم و فسفات کشاورزان رغبتی برای خرید این کودها ندارند و بخشی از کودهای تهیه شده فصل کشت قبل در انبارها همچنان موجود است.
معاون فنی و کنترل کیفی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در انتها تصریح کرد: یکی از اشکالات کود دهی در کشور عدم استفاده بموقع کود از جانب کشاورزها به علت فقدان دانش کافی در این حوزه می باشد بگونه ای که در شرایط نامناسب زمانی، مبادرت به کود دهی می شود.

1402/09/05
09:01:48
5.0 / 5
235
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد