ایران و قزاقستان در شاهراه همکاری دوجانبه

ایران و قزاقستان در شاهراه همکاری دوجانبه

به گزارش آبیاری، توافق نامه های همکاری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان در نوزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی به امضای نمایندگان دو کشور رسید.به گزارش آبیاری به نقل از مهر، محمدعلی نیکبخت، وزیر جهاد کشاورزی در دیدار با معاون نخست وزیر قزاقستان ضمن ابراز رضایت از روند پیشرفت گفت وگوهای کمیسیون مشترک همکاریهای دو کشور، اظهار داشت: این نحو از مذاکرات و نتایج به دست آمده نشان از اراده دو کشور و مسؤلان در توسعه همه جانبه روابط در زمینه های مختلف دارد.
وی در همین حال اضافه کرد: رئیس جمهور ایران بر اولویت همکاری اقتصادی و ارتباط تجاری و بازرگانی با همسایگان تاکید فراوان دارد و نتایج امروز این کمیسیون مشترک دلیلی بر عزم و اراده دو کشور در تأمین منافع ملی و مشترک بر پایه دوستی ملت ها است.
وزیر جهاد کشاورزی کشورمان پیشرفت های ایران در ۴۵ سال گذشته را چشم گیر خواند و خاطرنشان کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران در زمینه های مختلف همچون بهداشت و درمان، آموزش، ساخت دارو، درمان انواع بیماری ها و پذیرش توریسم درمانی از دیگر کشورهای در منطقه پیشرو است.
وی افزود: این قبیل پیشرفت ها در صنایع پیچیده پالایشگاهی، پتروشیمی و صنایع با تکنولوژی بالا در ایران به دست متخصصان و منابع انسانی ماهر تولید می شود.
نیکبخت ضمن اشاره به نشست دور اول نوزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای ایران و قزاقستان با تاکید باردیگر بر توانمندی کشاورزی کشورمان اظهار داشت: ما در کنار پیشرفت های قابل توجه، در نظر داریم برخی محدودیت ها را با ارتباط متقابل متکی بر منافع ملی و مشترک با کشورهای دوست و همسایه برطرف نماییم و از طریق هم افزایی با کشور دوست قزاقستان، روابط کشاورزی را در زیربخش های شیلات، پرورش آبزی در قفس و پرورش میگو در دریای خزر و خلیج فارس گسترش دهیم.
وی بخشی از نیاز گوشت قرمز کشور که هم اکنون از برزیل تأمین می شود را قابل جایگزینی با قزاقستان عنوان نمود و اظهار داشت: ۹۰ درصد احتیاج به این فرآورده از تولید داخل تأمین می شود و تمایل داریم در چارچوب پروتکل، بقیه نیاز خویش را از قزاقستان تأمین نماییم.
نیکبخت محدودیت اقلیمی و کمی بارش کشور را مانعی برای تولید برخی نهاده ها مانند ذرت و کنجاله سویا دانست و پیشنهاد داد: محصولات جو، ذرت و کنجاله سویا به ارزش وزنی ۲۰ میلیون تن در سال، وارد می شود و این خود می تواند مبحث همکاری دو کشور قرار گیرد.
در پایان این نشست، سند همکاری نوزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای ایران و قزاقستان و نقشه راه ارتباطات تجاری دو کشور تا سقف ۳ میلیارد دلار به امضای وزیر جهاد کشاورزی ایران و معاون نخست وزیر قزاقستان رسید.

گفتنی است در این جلسه، یادداشت تفاهم همکاری اندازه شناسی بین استاندارد ایران و مؤسسه اندازه شناسی قزاقستان و تشریفات و الزامات بهداشتی - دامپزشکی برای تجارت گوشت دام سنگین از قزاقستان به امضای نمایندگان دو کشور ایران و قزاقستان رسید.


منبع:

1402/09/16
21:43:14
5.0 / 5
292
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد